Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Triora, qyteti i shtrigave

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Triora, qyteti i shtrigave Empty
MesazhTitulli: Triora, qyteti i shtrigave   Triora, qyteti i shtrigave EmptyFri May 04, 2012 7:13 pm

Triora, qyteti i shtrigave Triora

Triora,nje qytet ne veri te Italise, është titulluar qyteti i shtrigave ne përsosmëri,kurre me pare ai nuk ishte asgjë,por ketu u themelua Muzeu i etnografise dhe i magjive.


Rreth viteve 500 ,ne Triora kishte shpërthyer nje krize e forte urie, kështu që filloi një persekutim(gjueti e shtrigave) që përfundoi në një proces të përgjakshme,ku u masakruan mbi 250 gra te njohura si shtriga.

Kjo është bere për shkak se në të kaluarën, qyteti ka gëzuar shumë histori shtrigash, magjistarësh dhe demonësh. Siç ka ndodhur shpesh në të kaluarën, në kohë zie urie apo epidemish, ishte e zakonshme për të gjetur një fajtor dhe zakonisht akuzoheshin hebrenjtë, të huajte ose dyshohej për gra qe merreshin me shtrigeri e qe sillnin fatkeqesi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
 
Triora, qyteti i shtrigave
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Qyteti i Mitrovicës
» Qyteti i vogel i Ukraines po ''terrorizohet''nga "Chupacabras"
» Athens, Ohio - i gjithe qyteti eshte i mbushur me fantazma

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~PARANORMALE~ :: Entitete-
Kërce tek: