Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Qyteti i Mitrovicës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
gjinkalla

gjinkalla


Numri i postimeve : 117
Join date : 09/05/2012

Qyteti i Mitrovicës Empty
MesazhTitulli: Qyteti i Mitrovicës   Qyteti i Mitrovicës EmptySun Apr 27, 2014 11:09 pm

Qyteti i Mitrovicës

Komuna e Mitrovicës është njësi administrative në pjesën veriore të Kosovës. Komuna e Mitrovicës shtrihet në fushën në mes të lumenjve: Ibër, Sitnicë dhe Lushtë si dhe në shpatijet e kodrave që e rrethojnë. Mitrovica është njeë nga shtat qendreat më të mdhaja ne Kosovës, dhe në Komunen e Mitrovices banojn 71.601 banor.

Pak histori
Pozita e mirë gjeografike në mes të tre lumenjve Ibrit, Sitnicës dhe Lushtes kane ndikuar që në parahistori ky territor të banohet. Me zhvillimin e xehetarisë këtij territori i shtohet edhe një komponentë e rëndësishme në ngritjen e në një qendër të rëndësishme të vendbanimit. Albaniku (Monte Argentraum) me pasurit e tija që nga koha antike e deri më sot ketë qendër e kanë bërë joshës për qëllime ekonomike.

Sipas zbulimeve arkeologjike të bëra në ketë territor, lë të kuptohet se banoret më të vjetër ishin dardanët te cilët i tërhoqi mundësia e zhvillimit te bujqësisë. Me ardhjen e romakëve shendohet në një postë ushtarakë dhe vend përpunimi i metaleve. Pas sundimit romak ky territor bie nënë sundimin e Carit bullgar Simeonit (879-927) i cili sundim me vonë zëvendësohet nga familja e Njemanjve. Gjate sundimit të kësaj familje ky territore mbushët me ardhacakë sllave. Me ardhjen në fuqi të Car Dushanit vendasit fillojnë të kalojnë nga riti katolik në ritin orthodokës. Gjatë gjysmës së dytë të shekullit XIX, Mitrovica shëndrohet në një qendër të fuqishme. Në rrethinën e saj, në Boletin, prodhoheshin gurë mulliri "kosovar".

Që nga viti 1982 pas vdekjes së babit të Jugosllavisë socialiste Tito, secila njësi federale e Jugoslavisë duhej të kishte një qytet me emrin Tito. Për këtë në Kosovë u vendosë që Mitrovica të thirrej Mitrovica e Titos. Këtë emër, qyteti e barrti zyrtarisht deri më 1991


Momentalisht motori kryesor i Mitrovicës Trepça nuk është futur komplet ne funkcion dhe kjo ndikon shume ne ngecjen ekonomike. Ndersa ne Mitrovice zhvillohen zakonisht biznese private dhe investime private. Komuna e Mitrovicës për vitin 2011 ka ket buxhet komunal: 12,867,390.0 Euro.


Qyteti i Mitrovicës 800px-Mitrovicaa


Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Qyteti i Mitrovicës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Triora, qyteti i shtrigave
» Qyteti i vogel i Ukraines po ''terrorizohet''nga "Chupacabras"
» Athens, Ohio - i gjithe qyteti eshte i mbushur me fantazma

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: