Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Turku i cili jetoi 167 vite

Shko poshtë 
AutoriMesazh
gjinkalla

gjinkalla


Numri i postimeve : 117
Join date : 09/05/2012

Turku i cili jetoi 167 vite Empty
MesazhTitulli: Turku i cili jetoi 167 vite   Turku i cili jetoi 167 vite EmptyWed Sep 05, 2012 10:43 am

Turku i cili jetoi 167 vite

Turku i cili jetoi 167 vite 190923-galeri-5-200x150

Një studim shkencor ka publikuar të dhënat e personave që kanë jetuar më gjatë. Sipas studimit, njeriu që ka jetuar më gjatë, ka qenë kinezi Sanni, i cili ka jetuar 253 vjet.


Një person tjetër që ka jetuar gjatë, është dhe Zaro Aga, nga Turqia, i cili ka jetuar 167 vjet, nga viti 1777 deri në vitin 1934.

Ai ka lindur në kohën e sulltan Abdul Mexhidi i parë, rininë e ka kaluar me sulltan Selimin e tretë dhe i ka ndryshuar sulltanët derisa e mbylli periudhën e sulltanëve. Ai përjetoi dhe themelimin e Turqisë moderne me në krye Ataturkun.

Bazuar në të dhënat rreth tij, dy çifutë e kishin mashtruar duke e bindur të udhëtojë me ta në Amerikë për një jetë më të mirë. Atje, ai ishte surprizuar, pasi dy çifutët e kishin marrë me vete për ta përdorur si burim të ardhurash. Ata e kishin shëtitur nga një qytet në një tjetër, duke e dërguar në ekspozita të ndryshme, si personi i vetëm 150 vjeçar në botë. Një foto kujtim me turkun e moçëm, kushtonte 10 dollarë, kurse një përqafim 15 dollarë.

Zaro Aga ishte martuar njëzet herë dhe nuk e dinte saktësisht numrin e fëmijëve, nipërve dhe mbesave të tij. Ai nuk kishte vajtur asnjëherë tek doktori gjatë gjithë jetës. Në njëqind vitet e tij të fundit, ushqimi e mëngjesit e hante herët, kurse në darkë mjaftohej me një pjatë kos.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Turku i cili jetoi 167 vite
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Jerusalemi:4000 vite ne 5 minuta
» Njeriu i cili fotografoi UFO-t
» Cili eshte filmi me i mire
» Djaloshi i cili loton gjak
» Hoxha i cili nxit urrejtje dhe dhune

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: