Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Thenie mbi faljen

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Thenie mbi faljen Empty
MesazhTitulli: Thenie mbi faljen   Thenie mbi faljen EmptyFri May 25, 2012 2:08 pm

Thenie mbi faljen Forgiveness


Thenie mbi faljen

- Te falesh, do te thotë te shpëtosh jete.

- Falja është virtyt i njeriut te mire.

- Shume njerëz te pasur nuk kane ditur te falin dhe këta njerëz kane pare me sytë e tyre dështimin dhe falimentimin e tyre total.

- Fale nëse shpirti yt donë te jete i qete.

- Fale o njeri, nëse ti nuk donë te marrësh përbuzjen dhe dënimin e Zotit e te gjithësisë.

- Fale nëse udhët tuaja donë, qe te hapen ne jete,sepse jeta nuk është një dite e dy,ajo është e gjate për ta jetuar si njeri.

- Fale, nëse donë te bëhesh dikush ne jete.

- Fale, nëse done qe te gjesh respekt kudo ne jete.

- Nëse fale te rritet pasuria shpirtërore,je një njeri me shume.

- Ai qe fale ece ballëlarte rrugës dhe nderohet e respektohet nga te gjithë, ndërsa ai qe nuk din te fale, mbetet njeri i vetmuar dhe i dënuar nga te gjithë, sepse shpirti i tij nuk gjen paqe e qetësi.

- Nëse i thua vetes njeri fal, sepse veç njeriu din te fale.

- Ai qe nuk fale nuk mund te jete asgjë tjetër veç një njeri qe gjithë jetën e kalon ne frike e ne stres.

- Jeta e atij qe nuk fale është e shkurte ,sepse vdes shpejte nga frika qe i vjen pas deri ne varr.

- Ai qe fali fitoi,ai qe nuk fali veç humbi me shume nga jeta e tij.

- Kush fali kurrë nuk gaboi, ai gjithmonë gëzoi.

- Te falesh është njësoj sikur te ndërtosh një vepër te shenjte.

- Ai qe fal, Zoti e mbanë me pranë dhe ka mbështetjen e tij përherë.

- Po nuk fale dhe nëse mendon se me pune do te arrish çdo gjë do te gabohesh,se veç një vrime ne ujë ke bere,se një dite kur ti te dukesh se ke arritur gjithësinë, ti do ti humbësh te gjitha dhe do te gëzoje, një qe do jete me afër teje, qe ne shpirtin e tij ka jetuaj falja.

- Vetëm diktatoret nuk dine te falin.

- Falja është një koncept i njerëzve me një mendim te qarte, për jetën e tyre, ato shohin larg te ardhmen.

- Nëse dikush te kërkon ta falesh ,fale se brenda shpirtit tënd do te rritet një besim ,sepse ti je nje njeri human e me zemër te madhe.

- Kush fali ,kurrë nuk u pendua,por zezoi e përparoi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
gjinkalla

gjinkalla


Numri i postimeve : 117
Join date : 09/05/2012

Thenie mbi faljen Empty
MesazhTitulli: Re: Thenie mbi faljen   Thenie mbi faljen EmptyTue Jul 03, 2012 2:42 pm

Nëse dikush...

Nëse dikush të bën keq ty, bëhu i durueshëm.

Nëse dikush të lëndon ty, bëhu prej atyre që falin.

Nëse dikush sillet në me injorancë, tregohu i durueshëm.

Nëse dikush sillet ashpër me ty, bëhu i butë me të.

Nëse dikush fshehë nga t'i, bëhu bujarë.

Nëse dikush gabon ndaj teje, bëhu i drejtë.

Nëse dikush diskuton me ty, bëhu i qetë.

Nëse dikush të kundërshton ty, uroja të mirën.

Nëse dikush të dëmton ty, bëhu optimist.

Nëse dikush të akuzon ty, bëhu i sinqertë.

Nëse dikush dëshmon se je në gabim, bëhu i përulur.

Nëse dikush bën një gabim, bëhu i mëshirshëm.

''Nuk barazohet e mira me të keqen! Të keqen ktheje me të mirë e atëherë armiku yt do të të bëhet menjëherë mik i ngushtë.'' (Fussilet, 34).

''Dhe që e frenojnë mllefin, që ua falin (të keqen) njerëzve, e All-llahu i do bamirësit.'' (Ali Imran, 134).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Thenie mbi faljen
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Thenie te bukura
» Thenie motivuese
» Thënie nga ateistët
» Thenie nga Njerezit e medhenje

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~PARANORMALE~ :: Parapsikologji-
Kërce tek: