Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Fundi i Botes sipas kalendarit Maya nuk figuron askund

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fundi i Botes sipas kalendarit Maya nuk figuron askund  Empty
MesazhTitulli: Fundi i Botes sipas kalendarit Maya nuk figuron askund    Fundi i Botes sipas kalendarit Maya nuk figuron askund  EmptyFri May 11, 2012 3:56 pm

Fundi i Botes sipas kalendarit Maya nuk figuron askund

Zbulohet nje nga kalendaret me te vjeter te popullit misterioz dhe eshte verejtur se aty nuk flitet aspak per katastrofe gjate fundit te vitit 2012

Fundi i Botes sipas kalendarit Maya nuk figuron askund  Images

Kalendari me i vjeter i Mayave eshte zbuluar ne dhomen e nje tempulli ne Guatemala dhe nuk jep asnje te dhene mbi profecine e famshme te fundit te botes ne 21 dhjetor 2012. Kete kane zbuluar ne kompleksin arkeologjik te Xultun, arkeologet e udhehequr nga William Saturn i "Boston University", duke e publikuar kerkimin ne revisten "Science".

Mesohet se neper dhoma ka piktura, qe regjistrohen ne vitin e 2-te pas Krishtit (me te vjeter se kodet e shkruar mes 1300-s dhe 1521-shit). Imazhet shfaqin figura njerezore dhe cikle henore e planetare, bazuar ne llogarite e cikleve astronomike te Mayave; kalendari cerimonial Tzolkin prej 260 ditesh; kalendari diellor Haab prej 365 ditesh; cikli prej 584 ditesh i planetit Venus dhe cikli prej 780 ditesh i Marsit.

Mes te gjithe zbulimeve ne dhomen arkeologjike, nuk ka asnje shenje vecanerisht ne kalendarin Maya, se bota perfundon ne vitin 2012, por thuhet vetem se perfundon nje nga ciklet e kalendarit. Saturn ka shpjeguar se "eshte njesoj si numeruesi i kilometrave te nje makine, qe zerohet dhe rinis nga fillimi. Keshtu perfundon edhe nje nga kalendaret Maya dhe me pas rifillon nga e para, duke shenuar fundin e njerit dhe rihapjen e nje cikli tjeter" (giornale)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
 
Fundi i Botes sipas kalendarit Maya nuk figuron askund
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vdekja nuk është fundi”, thonë shkencëtarët sipas Ajnshtajnit
» Fundi i botës do jetë më 30 qershor
» Maiat nuk e dinin kur është fundi i botës
» Joshja sipas shenjave
» Horoskopi sipas karakterit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Konspiracion-
Kërce tek: