Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Te rralla nga bota

Shko poshtë 
5 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 1:40 pm

I hakmerret burrit me pese meshkuj...
Një gjermane për dy vite me radhë ka bërë një ‘eksperiment’ të pazakontë – ka pasur njëkohësisht pesë dashnorë, ndërsa përjetimet e saj i ka shkruar në një libër.
39-vjeçarja nga Kylni pas 15 vitesh martesë kishte zbuluar se burri e tradhtonte me shoqen e saj më të mirë dhe i dha fund martesës.
Ajo e kishte të vështirë që të kishte lidhje me ndonjë mashkull tjetër, duke qenë se zemra e saj “nuk i takonte më asnjë burri”.
Gruaja gjeti pesë meshkuj të ndryshëm me të cilit nisi lidhje seksuale, ku nuk kishte vend për dashuri, ndërsa asnjërit prej tyre nuk i tregonte rreth aftësive të të tjerëve në krevat.
Tash, ajo i ka dhënë fund këtij ‘eksperimenti’, megjithatë akoma nuk e imagjinon veten me një mashkull të vetëm.

VETEM PER 9-VJET SHPENZOJ 2.3 MILION DOLLARE…!

Te rralla nga bota CALLIE-300x187

Ne moshen 16-Vjecare Callie Rogers fitoj 2.3 milion dollare ne llotari. Te afermit dhe miqte e saj menduan se ishte nje bilete drejt lumturise dhe jetes te rehateshme te saj pa probleme ekonomike.Per fat te keq ajo nuk mundi te menaxhoje kete ndryshim, dhe qe keshtu jeta e saj morri nje drejtim te keq, ku lendet narkotike dhe alkooli luan rolin kryesor.Harxhoj nje shume te madhe duke e shpenzuarper makina luxoze, per pushme, dhe per shume procedura kozmetike.Brenda 9 vjetesh, arriti te shpenzoje te gjitha pothuaj parate e saj.Por si e njejta thote tek nje gazete Britanike << Bera shume zgjedhje te keqja dhe mendoj se per shume vite kisha humbur kontrollin>> Ne fakt e njejta ne pamundesine te menaxhonte gjithcka ne jeten e saj tentoj 3 here te bente vetvrasje,per fat te mire te pasukses’shme.
Nente vite me vone Callie ka ngelur vetem me 48 mije euro, jeton ne nje shtepi te vogel me qera ne zonen Kabria dhe ka dy femije, ndersa eshte perseri shtatzane dhe pret binjake.Mundet jeta e saj per pak kohe, te duket te shumica, si ideale, por e njejta kembngul se <>


Edituar për herë të fundit nga Jeta në Thu May 31, 2012 12:35 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 1:43 pm

GRUAJA E PARË ARABE NË “BODY BUILDING”

Te rralla nga bota 2993749-300x193

Farah Malhass26-vjeçarja nga Jordania dëshiron të sfidojë paragjykimet e vendit të saj, prandaj ka vendosur të marrë pjesë në këtë konkurs. “Asnjë nuk e kupton se përse dua të bëhem një yll ndërkombëtar i këtij sporti”, ka thënë ajo Me muskujt e saj të tonifikuar dhe tatuazhet nëpër krahë, Farah Malhass është objekt i shumë kritikave nga ana e femrave jordaneze. E lindur në Jordani, para 26 vjetësh, Farah nuk shqetësohet shumë për mendimet e njerëzve që janë kundër saj. Qëllimi është të bëhet femra e parë arabe që merr pjesë në një konkurs ndërkombëtar të “Body Building”. “Asnjë nuk e kupton se përse dua të bëhem një yll ndërkombëtar i ‘Body Building’”, thotë vajza nga Lindja e Mesme. Malhass është bërë një shembull shumë i përfolur i konservatorëve jordanezë, jo vetëm për trupin e saj të mbuluar me tatuazhe: një engjëll me gjoks të zbuluar në kofshë, krahët e engjëllit në shpinë dhe fraza simbolike në krahë.“Je dikush kur heq dorë nga të qenurit askush”, përkthehet njëri nga tatuazhet. “Vetëm ai që të lëndon mund të të ndihmojë të shërosh dhimbjet”, është kuptimi i tjetrit. Kur gazetari e ka pyetur nëse ka ndier dhembje kur ka bërë tatuazhet, Farah është përgjigjur: “Po, të dhembin shumë, por dhembja është edhe terapeutike në të njëjtën kohë, sepse të lejon të harrosh vuajtjen e brendshme”. “Për mua tatuazhet janë gjallëri. Tregojnë identitetin tim dhe rrugën që dua të ndjek”, shpjegon Malhass. Ajo thotë se tatuazhin e parë e ka bërë në moshën 17-vjeçare, pastaj të tjerët, i ka bërë në Bejrut. Bukuroshja 26-vjeçare ka lindur në një familje të pasur jordaneze; ka një motër, ndërsa prindërit janë ndarë kur ajo ishte e vogël. Farah i ka shkëputur lidhjet me të atin që kur prindërit u ndanë. Tani babai i saj është biznesmen, ndërsa me të ëmën takohet rrallë, sepse është gjatë gjithë kohës në udhëtim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 1:44 pm

FUSTANI I NUSERISE SE NJE NUSEJE PO BEN XHIRON E INTERNETIT…

Te rralla nga bota Download2

Një fustan nusërie tejet i hapur i një ruseje, është shndërruar në hit të vërtetë në internet, pas botimit të fotografive në ueb-faqen ‘Wedinarot”, e cila publikon fotografitë më të këqija nga dasmat anembanë botës. Në fotografi shihet një grua e panjohur, për të cilën besohet se është ruse, se si del nga limuzina, ndërsa pjesa e epërme e fustanit mezi mbulon gjoksin e saj. Këto fotografi shumë shpejt janë gjetur nëpër bllogjet e ndryshme në internet – dhe janë bërë objekt i komentimeve të ndryshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 1:47 pm

Cifti ne muajin e mjaltit…pas 9 muaj cuni del zezak

Te rralla nga bota 8f4177ba880497db17a1a605037fb3c2__300_306_fitwidth

Nje burr i ri nga Caltanissetta zbuloj tradhetine e gruas kur ajo lindi pas 9 muaj nje femije zezak.

Lindja habiti te gjith.
Foshnja konceptuar gjate udhetimit te marteses ishte me ngjyre
Nusja eshte 25 vjece kurse ai 32 : ishte nisur per muajin e mjaltit per nje udhetim ne nje krocier per ne vendet me te bukura te Mesdheut. Gjate udhetimit , nusja ka perfituar nga mungesa e burrit per tu “argetuar” me nje kamerier me ngjyre. Kjo aventure i kustoi shum nuses, e cila prishi endrren e nje familjeje dhe nje femije.Burri i kerkoj menjehere demet morale nuses.
Ajo, nga ana tjeter, thot qe nuk e mban mend ate nate dhe dyshon e deshperuar se mund ta ket drroguar kamerieri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 1:49 pm

Piktura më e shtrenjtë në botë shitet 120 milionë dollarë
Te rralla nga bota 68954-300x214


“Ulërima” e piktorit Edvard Munch arrin shumën më të lartë të shitjes së një pikture. Ajo është shitur në një ankand në New York, për 119 92 milionë dollarë, duke u bërë kështu piktura më e shtrenjtë në botë. Kjo vepër arti është bërë në vitin 1895 dhe është vetëm njëra nga katër versionet e “Ulërimës”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 1:51 pm

Ujevara qe derdh zjarr… ne vend te ujit!!!(FOTO)

Te rralla nga bota 1kataraxtis

Ky kendveshtrim unik i ujevares shkaktohet nga pasqyrimi i rrezeve diellore,kur ato godasin ujvaren nga nje kend te vecante.
Eshte mjaft e rralle sepse kjo mund te ndodhe vetem per nje periudhe 2 javorshe ne fund te shkurtit.
Per te kapur keto imazhe, fotografet duhet te jene te durueshem pasi duhet te perpiqen per disa vite per te vezhguar kete fenomen.
Arsyeja eshte se duhet te perputhen dy fenomenet natyror ne te njejtin moment dhe sigurisht FAT.

Se pari duhet te kete ujvare, pasi uji krijohet nga debora qe duhet te shkrije ne krye te malit.Bora zakonisht shkrin ne Janar me rezultat shume here mos jete e mjaftueshme dhe me kete arsye uji krijohet ne Shkurt.
Gjithashtu dielli duhet te gjendet ne nje pike te caktuar te qiellit ne menyre qe drita e rrezeve te bjere ne uje me kend te drejte.Kjo ndodh vetem ne muzgun e Shkurtit.
Se fundi duhet te mos kete re ose ndonje pengese tjeter ne diell.
Disa ishin me fat te mjaftueshem per te shijuar ne fotografite e tyre…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 1:52 pm

Libri më i vjetër europian, shitet 9 milionë paund…

Te rralla nga bota Libri-shekullor-300x175
Libri më i herët europian, i padëmtuar nga koha, i cili ishte vendosur në arkivolin e një shenjti për qindra vjet me radhë, është blerë nga Libraria Britanike për 9 milionë paund. Libri i shekullit të shtatë, Ungjilli i Shën Kuthbertit, është paraqitur në librarinë “King’s Cross”, në veri të Londrës. Përpjekjet për të mbledhur fondin disa milionësh për këtë libër janë bërë prej shumë kohësh nga britanikët. Libri u krijua në Veri të Anglisë në fund të shekullit të 7-të dhe u varros bashkë me shenjtin Kuthbert, një lider i herëshëm kristian anglez, në ishullin Lindisfarne, rreth vitit 698. Arkivoli më pas u hoq nga ky ishull për t’i shpëtuar mësymjes së vikingëve dhe u dërgua në Durham. Ky libër, që është një kopje e Ungjillit të Shën Gjonit, u gjet kur arkivoli u hap në këtë katedrale në vitin 1104. Kapaku i tij, i krijuar me lëkurë të kuqe, ka rezistuar fare mirë edhe sot. Kontributi më i madh në fushatën e mbledhjes së fondeve që t’i mundësonte këtë libër Librarisë së Londrës ishte 4.5 milionë paund dhe u bë nga Fondi Nacional i Memorialit të Trashëgimisë. Dama Line Brandlej, krye-ekzekutivja e Librarisë Britanike, tha se “të shikosh këtë thesar të vogël dhe intensiv nga periudha anglo-saksone, është ta shohësh atë ekzakt siç e kanë parë ata që e krijuan në shekullin e shtatë. Stili, faqet, madje dhe struktura e qepjes së librit na ofron një lidhje të drejtpërdrejtë me paraardhësit tanë 1.300 vjet më parë”, tha ajo.


Shën Kuthberti ka lindur rreth vitit 634, në Northumbria dhe njihet si një nga shenjtët më të rëndësishëm të Mesjetës në Angli. Nisi si murg dhe vazhdoi karrierën fetare derisa u bë peshkopi i Lindisfarnes, por nuk e mbajti gjatë këtë post pasi u sëmur. Ai u varros në Lindisfarne në vitin 687 dhe më pas e zhvendosën në Durham për ta shpëtuar nga plaçkitjet e vikingëve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 1:56 pm

U detyrua te pije urinen e tij per te mbijetuar!
Te rralla nga bota Daniel-300x184

Behet fjale per studentin 23 vjecar Daniel Chong, i cili u arrestua ne 21 Prill bashke me 8 persona te tjere,gjate operacionit fshesa nga sherbimi Amerikan,ndaj zhdukjes se droges.

9 Te arrestuarit u transferuan ne bazen e sherbimit ne perendim te Kalifornias, ku dhe u morren ne pyetje, shumica u transferuan neper burgjet lokale ndersa i pafati Daniel Chong u harrua ne qeli per 5 dite pa ushqim dhe uje!
Pavarsisht nga thirrjet e tij te deshperuara dhe goditjet ne dere dhe ne muret e qelise, asnje nuk e degjonte.
Nderkaq ditet kalonin, dhe etja dhe uria i shkaktuan humbjen e vetdijes, u perpoq disa here ti jepte fund jetes se tij, duke u perpjekur per te prere venat, me lentet e syzeve te tij,tha djaloshi ne rrjetin televiziv NBC.
Deshira e tij te per tu mbajtur gjalle u tregua me e forte, keshtu qe u detyrua te pije urine per te mbijetuar.
Edhe pse Sherbimi Amerikan nuk dha shpjegime te hollesishme, studenti perfundimisht u gjend dhe u dergjua urgjentisht ne spital, ku dhe qendroj 3 dite nen kujdesin intensiv.
<> u thekesua ne nje deklarim.
E njejta gje do behet dhe me drejtesine Amerikane pasi Daniel Chong ka ngritur padi ndaj Sherbimit Amerikan kunder droges.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 1:58 pm

Burri Me Gjoksin Me Te Madh Ne Bote (FOTO)

Te rralla nga bota 14934d1335272135-burri-me-gjoksin-me-te-madh-ne-bote-foto-burri-me-gjoksin-me-te-madh-ne-bote

Nje 53 vjecar Kinez eshte burri me gjoksin me te madh ne bote.Mjeket Kineze te Spitalit Jinan Chest,i cili eshte i specializuar per kirurgjine e gjirit qe gjendet ne Pekin,thone se kurre nuk kane pare dicka te ngjashme me kete.Guo Feng, i cili eshte nje bujk,vizitoj spitalin ne Pekin,por asnje mjek nuk i dha zgjidhje problemit te tij.Gjoksi filloj te me rritej ngadale para 10 vjetesh, por kurre nuk mendova se do arrinte ne kete pike.Kohet e fundit eshte bere i padurushum dhe po vizitoj te gjitha spitalet per te gjetur ndihmen e duhur por asnje nuk me jep shpresa dhe zgjidhje.Kam shpenzuar te gjitha ekonomite e mia neper analiza, vizita dhe mjekime. I vetmi rezultat eshte se gjoksi im eshte me i madh se kurre.Disa here mendoj se mjeket nuk duan te me ndihmojne,sepse me konsiderojne si nje fenomen te rralle Thote Guo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 2:00 pm

“Im shoq më përdhunoi natën e parë të martesës…”
Te rralla nga bota Perdhunim-300x201

“Ne u kthyem në shtëpi pas banketit martesor…Kishim pirë shumë dhe unë nuk kisha dëshirë për seks pasi ndihesha e dërrmuar…Iu luta mos ta bënim megjithatë ai i injoroi lutjet e mia dhe më detyroi me dhunë për të kryer seks.” Këto janë shkëputur nga dëshmia e një gruaje të re përpara gjykatës ndërsa ka akuzuar të shoqin për përdhunim. Sipas saj kjo nuk ishte hera evetme….Gjatë martesës së saj dyvjecare ajo pretendon se është përdhunuar katër herë të tjera madje njëherë kur ajo ishte shtatzënë dhe njëherë tjetër kur sapo kishte lindur. Më në fund, njëzetvjecarja duke pasur frikë se do të përsëritej vendosi ta denonconte.Bashkëshorti i saj i ka hedhur poshtë akuzat duke u shprehur se të bësh seks me gruan është plotësisht e ligjshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 2:01 pm

Dekodohen mesazhet e Al Kaedës në filmat pornografikë

Te rralla nga bota Allure-of-the-Seas-11

Al Kaeda kishte planifikuar të rrëmbente një anije dhe të transmetonte online pamjet e pasagjerëve që ekzekutoheshin, për t’u bërë presion qeverive që të lironin të burgosur të veçantë. Disa dokumente të koduara në filma pornografikë, në disqe memorie, tregojnë se si rrjeti terrorist planifikonte t’i vishte pasagjerët me kostume si ato të të burgosurve në Gjirin e Gunatanamos përpara se t’i ekzekutonin. Plani ishte vetëm njëri prej disa komploteve, që u zbuluan nga hetuesit që po dekriptonin një harduer të gjetur nën rrobat e një të dyshuari si terrorist i arrestuar në Berlin vitin e kaluar. Gjithsej ishin 141 dokumente të konsideruara si “ar i pastër” nga agjencitë e inteligjencës, ku detajohej gjithashtu se si do të kryheshin në Europë sulme të ngjashme me ato të Mumbait, ku njerëz të armatosur vranë 164 persona në një masakër treditëshe në vitin 2008. U zbulua se Al Kaeda planifikonte sulme të thjeshta, duke i lënë autoritetet e sigurisë të shqetësoheshin për sulme të mëdha si ai i 11 shtatorit. Dokumentet e konfirmuara nga operativët e inteligjencës gjermane në ditët pas vrasjes së Osama bin Ladenit vitin e kaluar pasqyruan detaje të jashtëzakonshme për mënyrën se si funksionon organizata terroriste.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 2:06 pm


E varur nga horoskopi


Te rralla nga bota 2-%20horoskopi%20varur

Çdo mëngjes ajo merr gazetën dhe e hap gjithmonë në një faqe të veçantë, në atë të horoskopit.SHBA- Shauneen Allen ka pranuar se ajo është e varur me leximin e parashikimit të yjeve, kur ajo zgjohet në mëngjes, tri herë gjatë ditës dhe një herë para se të fle.

Kontabilistja e re thotë se ajo do të ishte e humbur pa udhëzimet e shenjave të horoskopit. Ajo e bazon pjesën më të madhe të vendimeve të saja në jetë mbi atë se çfarë yjet thonë.

Dhe ajo nuk është e vetmja. Një studim ka treguar rritje të numrit të femrave britanike që udhëzohen nga parashikimet e yjeve se si ta jetojnë jetën e tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 2:09 pm

SHBA, akuzohet për incest, seks me të birin 16-vjecarSHBA- Një grua në Kaliforni përballet me akuzën e incestit, pasi ajo dyshohet se ka kryer marrëdhënie seksuale me djalin e saj biologjik 16-vjec, sic raporton Huffington Post.

Policia e Napa Valley ka deklaruar se e gjeti gruan e quajtur Mistie Atkinson, së bashku me djalin e saj në një dhomë hoteli në mars, ndërsa kishin regjistruar aktet e tyre edhe në celular.

Atkinson u deklarua e pafajshme më 9 mars, duke shtuar se regjistrimet në celular nuk ishin të vërteta. Sipas policive gruaja dhe djali nuk jetonin bashkë. 16-vjecari ishte nën kujdestarinë e të atit.

Seanca e ardhshme gjyqësore ndaj Atkinson do të mbahet më 10 maj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 2:11 pm

Shikoni cfar dentisti te papam?

Te rralla nga bota Dhembi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 2:12 pm

Avari në pistë, pasagjerët shtyjnë për 2 orë avionin...

Te rralla nga bota 1330-300x175

Pas një avarie që pësoi në pistë gjatë zbritjes, pasagjerët e avionit që i përkiste linjës “Airlines Shandong” kanë dalë dhe e kanë shtyrë së bashku atë.

Ka qenë në fakt gjithë stafi i aeroportit që u thirr fillimisht për ta kryer një veprim të tillë, por duket se ai nuk ka mjaftuar dhe për këtë arsye, u është kërkuar ndihmë edhe 69 parasgjerëve të avionit të lartpërmendur.

Dhe siç mësohet nga mediat kineze, për të shtyrë avionin CRJ7, i cili fluturonte nga Guilin për Zhengzhou dhe u shkatërrua gjatë rënies, u deshën plot dy orë kohë.

Të gjithë së bashku, personel aeroporti dhe pasagjerë, arritën më në fund që ta fusin atë gjysmë milje, në një një korsi të dytë të aeroportit.

"Falë Zotit, ishte vetëm një avion i mesëm, i masës 20 ton. Nëse do të ishte një avion i madh, do të na rrëzonte”, tha njëri prej punëtorëve të aeroportit.

Tashmë, ky avion, është i parkuar në korsinë anësore dhe është duke pritur për teknikët që të vijnë dhe të zgjidhin problemin e shkaktuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 2:13 pm

I hakmerret burrit me pese meshkuj...
Një gjermane për dy vite me radhë ka bërë një ‘eksperiment’ të pazakontë – ka pasur njëkohësisht pesë dashnorë, ndërsa përjetimet e saj i ka shkruar në një libër.
39-vjeçarja nga Kylni pas 15 vitesh martesë kishte zbuluar se burri e tradhtonte me shoqen e saj më të mirë dhe i dha fund martesës.
Ajo e kishte të vështirë që të kishte lidhje me ndonjë mashkull tjetër, duke qenë se zemra e saj “nuk i takonte më asnjë burri”.
Gruaja gjeti pesë meshkuj të ndryshëm me të cilit nisi lidhje seksuale, ku nuk kishte vend për dashuri, ndërsa asnjërit prej tyre nuk i tregonte rreth aftësive të të tjerëve në krevat.
Tash, ajo i ka dhënë fund këtij ‘eksperimenti’, megjithatë akoma nuk e imagjinon veten me një mashkull të vetëm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 2:16 pm

Egjipt, ligji i ri, burri seks me gruan e vdekur...


Burrat në Egjipt mund të lejohen të bëjnë seks me gratë e tyre të vdekura, deri në gjashtë orë pas vdekjes së tyre.

Projektligji i ri i shumë diskutuar është pjesë e një drafti propozimesh që po bëhen në parlamentin e ri.

Projektligji parashikon edhe uljen e moshës së martesës deri në 14 vjeç dhe kufizimin e mundësive për arsimim dhe punësim për gratë.

Shoqatat e grave në Egjipt e kanë kundërshtuar ashpër projektligjin ku lejohen burrat të bëjnë seks me gratë e vdekura.

Ndërkohë një gazetar thotë se këto janë interpretime të gabuara me sfond fetar. Debati për seksin pas vdekjes u hap nga një klerik në Marok, i cili tha se martesa vlen edhe pas vdekjes.
Projektligji i ri, i quajtur edhe ‘marrëdhënia seksuale e lamtumirës”, ka tërbuar shumë njerëz që thonë se gjërat po shkojnë shumë larg.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Rekord i ri, gruaja shtatzënë me 9 fëmijë   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 2:17 pm

color=red]Një grua meksikane pret 9 fëmijë, 6 vajza dhe tre djem.[/color]

Gruaja Karla Vanessa Perez, jeton në Coahuila i cili ndodhet në kufi me Teksasin dhe për këtë shtatzëni të veçantë po kurohet në spitalin e kryeqytetit të këtij shteti, Saltillo.

Siç raporton noa.al, mësohet se për të pasur këtë shtatzëni gruaja ju nënshtrua disa kurave për pjellorinë.

Agjencia e lajmeve Notimex, bëri të ditur se data e lindjes është parashikuar për në 20 maj.

“Është ende herët për të menduar se si do i quaj fëmijët, para së gjithash shpresoj që gjithçka të shkojë mirë”, u shpreh nëna e tyre.

Nëse shtatzënia shkon mirë, lindja e 9 fëmijëve do shënonte një rekord të ri.

Në vitin 2009 një grua bëri që e gjithë bota të flsë për të duke sjellë në jetë 8 fëmijë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 2:23 pm

Ec në këmbë mbi tel në lartësi prej 1.800 metrash (Video)


Te rralla nga bota F.0423174332476_m

Alpinisti amerikan, Dean Potter, duke ecur nëpër një tel në lartësi prej 1.800 metrash ka kaluar kanionin Enshi në Kinë.
Teli ishte i gjerë vetëm dy centimetra, ndërsa ai ka përshkuar në këmbë një gjatësi prej 40 metrash.

Gjatë ecjes, Dean nuk ka përdorur kurrfarë pajisje sigurie, ndërsa i gjithë akti ka zgjatur më pak se dy minuta

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 8:46 pm

Bebet e 2012-tës mund të kenë edhe tre prindër biologjik?!

Te rralla nga bota Threesome-390x285__clanak_big

Duke filluar nga viti i ardhshem, lindja e nje femije te shendetshem me tre prinder biologjik do te jete jo vetem e mundshme, por edhe ligjerisht e lejuar.Behet fjale per ligjin e fundit te mirepritur ne Britani nga Kryeministri David Cameron dhe Ministri i Shendetesise, Andrew Lansley. Ata i kane bere thirrje nje grupi te caktuar ekspertesh qe te shqyrtojne sigurine dhe efikasitetin e nje teknike te re fertilizimi in vitro, e cila mundeson lindjen e nje femije me tre prinder biologjik.

Deri me tani, kjo metode in vitro ka qene e ndaluar dhe shume e diskutueshme. Synimi i saj eshte qe te eleminoje defektet ne mitokondri. Ajo eshte zhvilluar nga nje ekip i kryesuar nga Doug Turnbull, specialist ne Newcastle University
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 05, 2012 8:48 pm

74 vjeçarja hyn në Guinness, ka Trupin e një 20 vjeçareje
Te rralla nga bota Ernestine-shepherdËshtë 74 vjec dhe ka trupin e një 20 vjecare. Ernestine Shepherd preferon palestrën, ngre pesha dhe konkurron me femra të tjera të moshës 20 vjecare. Ernestine është gruaja body builder më e vjetër në botë dhe së shpejti titulli do të njihet zyrtarisht në Librin Guinness të Rekordeve në shtator 2012.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySun May 06, 2012 10:23 am

Arka e 'Noes' e trashgimise....

Te rralla nga bota Dna_all.jpg8f81b400-55aa-4126-94c0-6e3ead009a2cLarge

Biologët besojnë se planeti ynë është duke përjetuar valën e gjashtë të shfarosjeve. Por ndryshe nga era e fundit kur u zhdukën dinozaurët, kësaj rradhe mijra kafshë kërcënohen nga një specie e vetme - njeriu.

Shkencëtarët e tre instituteve britanike, përfshirë edhe Kopshtin Zoologjik dhe Muzeun e Shkencave të Natyrës po mbledhin mostra të ADN-së prej specieve të rrezikuara të zhduken dhe po i ngrijnë ato.

Ky projekt i përmasave të mëdha quhet 'Arka e Ngrirë', (e frymëzuar nga historia biblike - Arka e Noes) dhe ka si qëllim të ndihmojë në ruajtjen e informacionit gjenetik të këtyre kafshëve, me qëllim që ky informacion të përdoret në të ardhmen.

Kështu që edhe nëse dështojnë përpjekjet për t'i shpëtuar këto specie, rezultatet e miliona vjetëve evolucion nuk do të zhduken në sytë e shkencës.

Mes specieve që do të jenë të parat në Arkën e Ngrirë janë; gjinkalla britanike e fushës, antilopa arabe dhe kali i detit me ngjyrë të verdhë.

Për momentin, nuk ka plane për t'i përdorur mostrat për klonim, megjithatë ka shpresa se ADN-ja e mbledhur do të ruhet për të ardhmen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySun May 06, 2012 10:24 am

Nje fshat i sulmuar nga rrufete....

Te rralla nga bota Lightning_1
Rrufeja goditi disa shtëpi në fshatin Ndwana në Ntabankulu Afrika e Jugut.Brenda kater ditesh u goditen disa familje ku u shoqeruan me 4 viktima.Ne nje tjeter familje rrufeja goditi 4 antare te saj,me pasoja plagosjen rende e djegje te tyre.E gjithe kjo ka ndodhur brenda nje minute nga nje stuhi qe shkaktoi dhe bresher te furishem.

Fashati Ndwana ka nje sip. 12 km katore dhe brenda muajit atje u shkaktuan 30 viktima nga rrufete,qe ne krahasim me territore te tjera qindra km katore keto shifra nuk ekzistojne.

Shkencetaret e quajne kete ''bum''vdekjesh nga rrufete nje mister qe po zhvillohet ne fshatin Ndwana te Afrikes se Jugut.

Ketu raporti i vdekjeve nga ky fenomen,varion ne shifrat 1 ne 30 veta,kur ne zona te tjera qe kane aktivitet te theksuar rrufete,ky raport eshte 1 me 100 banore vdes nga rrufeja...pra nje raport trefish me i madh se ne zonat me aktivitet te theksuar rrufegodites.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySun May 06, 2012 10:26 am

Zhdukja misterioze e nje fshati

Te rralla nga bota 100616suna0f1

Policia here pas here kthehet dhe tenton te zbuloje shkaqet per te cilat nje fshat i tere me nje popullsi per 1.200 banore gjithashtu dhe te vdekurit e po ketij fshati, u zhduken pa lene asnje gjurme, ne erresiren e nje nate dimri.Misteri filloi ne 1930 kur gjuetari Arnand Laurent dhe dy djemte e tij pane nje drite te çuditshme qe kryqezoi qiellin ne Kanada. Laurent deklaron qe drita ndryshonte forme ne momente të ndryshme, ne menyre qe ne një moment ishte cilindrike dhe ne një tjeter si një predhe e madhe.

Pak dite me vone , një pjese e anetareve të policise qe kalonin prane liqenit Anikuni qëndruan ne kasollen e Laurentit ne kërkim të një strehimi. Njeri prej tyre shpejgon qe ne liqen kishte “diçka si një problem”. Policia pyeti Laurentin konfuz nëse drita qe kishte pare ishte e drejtuar nga liqeni dhe ai ju përgjigj pozitivisht.

Gjate viteve të mepasme Laurentet nuk u pyeten me.Ku ishte një shkujdes , ku policia e Kanadase nuk kuptoi se kishte të bente me rastin me të jashtezakonshem të historise...

Kur një tjeter gjuetar , i quajtur Joe Labelle, po udhëtonte neper bore drejt fshatit afer liqenit Anikuni , u ndie i bezdisur nga një ndjenje e çuditshme. Normalisht , ajo ishte një berthame e zhurmshme rurale e 1.200 personave ne ate dite, Joe priste të degjonte lehjet e qenve të banoreve qe ishin mirëseardhje e zakonshme.

Por kasollet e rrethuara nga bora ishin të zhytura ne heshtje, dhe nuk dilet tym nga asnjera.
Duke ecur bregut të liqenit , gjuetari pa qe varkat ishin të lidhura .

Pa dyshim qe kur shkoi dere me dere takoi një vetmi misterioze.Ende ishin të mbështetura neper porta pushket e burrave.Asnje burre kur nisje ne udhëtim nuk e linte kurre pushken ne shtepi.

Brenda shtëpive , tenxheret me gjelle ishin mykur mbi zjarret e fikur prej shume kohesh.
Por Labelle nuk takoi trupa , as të gjalle as të vdekur, as shenja dhune.
Joe Labelle shkoi ne zyren telegrafike dhe transmetoi çka pa policise se Kanadase.

Të gjithe oficeret disponibel shkuan ne zonen e liqenit. Mbas pak ore kërkimesh , policia takoi qente e e slitave të humbura.Ishin të lidhur neper pemet afer fshatit dhe trupat e tyre u gjeten nen blloqe bore.
Kishin vdekur nga të ftohtit dhe uria.

Ne varrezat e Anikunit , u prodhua një zbulim tjeter rrenqethes.Tani ishte një vend me varre të hapura , nga të cilat dikush kishte nxjerre kufomat.

Nuk dukeshin gjurme jashte fshatit , dhe aq me pak mjete transporti me të cilat njerëzit të kishin ikur. Pa mundur të besonte qe 1.200 persona të zhdukeshin nga faqja e tokes , policia zgjeroi kërkimin. Me kalimin e kohes , hetimet mbuluan gjithe Kanadane dhe vazhduan për shume vjet. Por mbas shume vitesh rasti ka ngelur pa zgjidhje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySun May 06, 2012 10:28 am

Bateria misterioze e Bagdatit


Te rralla nga bota Baghdad-battery


E ashtuquajtura bateria e Bagdadit eshte pershkruar per here te pare nga arkeologu gjerman Wilhem Konig ne vitin 1938.

Nuk dihet me siguri nese e ka zbuluar gjater germimeve apo gjetur ate ne bodrumet e muzeut por dihet me siguri qe eshte gjetur ne vendin e quajtur Khujut Rabu ne periferi te Bagdadit.

Ky vend ka qene zona ku jetonin parthinet te cilet nuk njihen per zhvillim teknologjik por si luftetare te mire. Kjo sugjeron qe bateria mund te kete qene e importuar nga diku tjeter.

Te rralla nga bota Battery
Bateria qe mendohet te jete mbi 2000 vjecare konsiston ne nje poce argjili ku ndodhet nje cilinder prej bakri dhe ne mes te tij nje tub prej hekuri.

Ne maje ky tub eshte i izoluar nga pjesa e bakrit me zift por duke e lene pjesen prej bakrit te paizoluar ndaj lengjeve. Ne kete menyre nese pocja mbushet me acid citrik veshja prej bakri rrethohet nga lengu.

Arkeologet arriten ne kete perfundim mbas gjurmeve te korrozionit acidik qe u pane ne pjeset metalike te baterise. Eshte bere replikimi i kesaj poceje duke perdorur te njejtet materiale dhe me pas ajo eshte mbushur me leng limoni qe ka aftesi acidike.Rezultati ishte prodhimi i nje energjie minimale prej 0.87 volt. Kjo vertetoi qe objekti eshte perdorur per kete qellim dhe se bateria njihej shume kohe me pare se te shpikej ne epoken moderne.Te rralla nga bota 75
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySun May 06, 2012 10:29 am


Njeriu me gjak te bekuarTe rralla nga bota Man_saves_babies_lives

James Harrison 75 vjeqar, ka një antikorp në plazmën e tij që i shpëton bebet prej vdekjes nga sëmundja e Rhesusit, një formë e rrallë anemike.

Është zbuluar që plazma e tij mund të përdoret për shërimin e këtyre bebeve,që kur ka qenë i ri i ka dhuruar gjak qindëra mijëra grave.
Zoti Harrison ka dhuruar gjak,disa here në muaj dhe shuma e pergjitheshme arrin ne 984 dhurime.

Sipas numërimit, deri më tani ai me gjakun e tij i ka shpëtuar më shumë se 2.2 milion bebe nga vdekja

Ai thotë: "Unë kurrë nuk kam menduar ta ndalojë dhurimin e gjakut.Ai ju kishte lutur doktorëve që të dhuronte gjak qysh në moshën 14 vjecare,pasi kreu një operacion në gjoks në të cilin iu deshën 13 litra gjak.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySun May 06, 2012 10:33 am

Transmetim misterioz


Te rralla nga bota 9274d1180443591-vigo-sheriff-wants-new-200-000-radio-tower-mart-rd-marcs-tower

Ne bazen Airore Montroz te luftes, dikur ka qene ndertuar nje radiostacion i vogel, per transmetime lokale.

Por me kalimin e kohes ky radiostacion u la pas dore dhe ai doli jashtefunksionit.

Me vone ky u ble nga pronari Glenn Miller, i cili shume pak kohe e vendosi ne pune, ku transmetonte muzike, edicione lajmesh etj.

Por misteri qendron se pas shume kohesh nga lenja jashtefunksionit, kjo radio transmeton vale te dobeta me muzike etj.

Te gjithe ata qe vete kane marre materiale ose qe jane ne dijeni te abandonimit e kesaj radio, habiten se si ka mundesi qe ata perseri marrin vale dhe emisione nga i njenjti radiostacion.Disa banore thone se atje ne ato studio eshte gati te bjere zjarri, nga pluhurat dhe merimangat qe kane veshur dhomat.

Ne ato studio vazhdon te luhet muzika e pronarit Glenn Miller dhe te behen transmetime të tjera që do të ishin si ne kohet e vjetra.

Sigurisht ka nga ata që sugjerojnë se kjo nuk ka gjasa, transmetimet mund të merren nga vale te tasmetuesve te tjere edhe më gjerë, por askund në këtë zonë, me të gjitha radiot pranë bazës ajrore nuk ka pasur ndonjë transmetues tjeter te blera nga Glen Miller, me muziken e tij te vecante.

Përveç kësaj, kjo do të kërkonte që radioja të ishte vetë në gjendje funksionale. Ka një pajisje të njohur, radio "kristal" të cilat mund të vinin ne transmetime radion edhe në qoftë se nuk kishte asnjë burim të energjisë dhe te lëshoj një sinjal te vakët në qoftë se ajo vihet ne kerkim nga aparati radio marres.

Duke pasur parasysh moshën e vjetër të Wireless Pye, dhe komponentet perberes te përzier within, është e mundur qe ajo pajisje mund të veprojnë si një radio kristal..!

Sigurisht, kjo llogjike sipas disa specialisteve shpiegon vetem nje pjese te misterit.

Ende nuk ka asnjë mënyrë për të ditur se nga dalin dhe vijne trasmetimet.

Mund të jetë një tjetër faktorë..? Apo burimi i vërtetë eshte nje një tjetër realitet?

Prej vitesh flitet se ne qytezen e Montrozes, behet nje ''lufte ''e ashper midis fantazmave....vertete keto hije kane pjese ne lojen e transmetimeve te Radios ne Montroze...?

Misteri ngelet mister jo vetem se nuk kane shpiegime disa fenomene, por vete njerzit mundohen ta bejne dukurine sa me misterioze.
Te rralla nga bota Pye_Wireless_Radio_1
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySun May 06, 2012 10:37 am

Jupiteri,'engjelli' mbrojtes i Planetit Toke.

Ditet e para te qershorit astronomët zbulojne një objekt misterioz qe goditi sipërfaqen e Jupiterit,ku shumë sugjeruan se perplasja u shkaktua nga nje asteroid natyrore.

Te rralla nga bota Solar

Asteroid zhduket nga teleskopet vezhgues te shkencetareve.Ai futet ne atmosferen e gazte te Jupiterit me nje shpejtesi dhjete here me te madhe nga ajo e zakonshmja,dhe me nje drite shume te fuqishme.Fusha terheqse e Jupiterit eshte shume here me e fuqishme se ajo e planeteve tjere.

Me pas askush nuk e vuri re me kete asteroid.Ai tashti ka rene ne planetin Jupiter,ne truallin e saj te gazte.

Prej kohesh shkencetaret kane vene re se nje pjese e madhe e asteroideve dhe e kometave,qe sillen per rreth kozmosit dhe qe futen ne sistemin tone diellor,perfundojne te thithura nga Planeti Jupiter.Pikerisht per kete aftesi jupiteri eshte quajtur vakumi i Sistemit Diellor.


Planeti vetë ka një rrjet asteroidesh ne orbitën e tij gjigande qe tërhiqen nga gravitei i madh brendshëm.

Gjate studimt te planetit Jupiter shkencëtarët e kane vene gravitetin e tij te madh dhe herë pas here kane shtuar njohurite për kete fuqi misterioze te gravitetit.

Disa astronom mendojne se te gjithe objektet kozmike qe perthithen nga Jupiteri,coptohen ne pjeseza te vogla,dhe futen ne truallin e tij,kurse te tjere kundershtojne,se njohurite reale per fuqine gravitacionale te Jupiteri jane te vogla,keshtu qe nuk mund te japim versione per sjelljen e objekteve kozmike ne Jupiter.

Fakti qe reja e gazte qe mbeshtjell Jupiterin,nuk te lejon te depertosh me studime ne brendesi te tij,dime qe misteri Jupiter sot per sot,ka nje ndikim te fuqishem ne mbrojtjen e planetit tone nga ''bombardimet'' e objekteve kozmike.

Per kete fakt eshte quajtur dhe engjelli jone mbrojtes,ne saje te vakumit gravitacional,qe ai krijon ne thithjet e objekteve kozmike,me drejtim nga Toka.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySun May 06, 2012 10:39 am

Fshati qe lufton per te pasur sa me shume diell.


Një fshati i vogël me emrin Manarola,në bregdetin Terre Cinque te Italise.Ata vazhdimisht kane luftuar per t'ju rregulluar bilancin e ndicimit djellor,mbasi dielli nuk i ndricon fare ose shume pak.
Por se si t'ju rregullohet ky bilanc askush nuk di si ta kerkoi.Ata jane grupuar vazhdimisht neper protesta,por enigma qendron se si mund te ndihmohen per shtimin e rrezatimit diellor...?

Ndoshta nga nje fuqi hyjnore.

Te rralla nga bota Manarola-italy-coast_21080_990x742
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySun May 06, 2012 10:41 am

Misteri i katit te trembedhjeteShume kujt i ka qelluar te ngjise nje qiellgervishes ne Shtetet e Bashkuara dhe duke shkuar per tek kati i 50,sheh ndryshimin e kateve tek ashensori.Kur vete tek kati i 12 ashensori direkt kalon tek kati i 14.
Te rralla nga bota Elevator_1
Po keshtu ndodh dhe kur gratacelen e ngjit nepermjet shkalleve,kur vete tek kati i 12 e nisesh per tek kati i 13,para te del kati i 14.Atehere si i behet per te vajtur tek kati i trembedhjete...?

Po ne se ka nje ka te 12 dhe te 14 duhet te kete dhe nje kate te 13 ..!
Thjeshtë permendja e numrit 13,shume njerzeve ne Amerike, u dërgon atyre një ndjenjë të shpejt shqetesimi dhe në varësi nga shkalla e sëmundjes mund të arrijne ne panik të plotë.

Te gjithe ata që vuajnë nga paniku qe ju shkakton numri 13,vuajne nga semundja e triskaidekaphobia.

Gjithe inxhinieret dhe investitoret katin e trembedhjet e kane quajtur si katin e fatkeqsive,dhe keshtu nuk e rregjistrojne fare kete kat,duke e quajtur kati 12A ose kati 12B.

Kjo ka lidhje me nje sere ngjarjesh e legjendash qe kane ndodhur ne katet e trembedhjeta.

Një legjendë urbane tipike tregon per një djale te ri qe po hipte ne katin e 20 ne zyren e nje godine nepermjete ashensorit Ishte nje nate e vone dhe ne ndertese nuk kishte njerez kështu sa po hipen ne ashensor,pa se dikush e kishte ngritur tashmë numrin trembëdhjetëë dhe ishte i habitur.

Si arriti në katin e trembëdhjetë, ai ka vërejtur i cakerdisur se si dyert e ashensorit u hapen me një skenë ndryshe nga çdo gjë që ai e kishte menduar

Disa dishmitare thonë se skena ka ndodhur ne nje gratacele të braktisur, të tjerët sugjerojnë një krijesë e çuditshme është parë në katin e trembëdhjetë,të tjerët thonë se një grua merr për në katin e trembëdhjetë dhe pastaj zhduket në gjysmë të rrugës pa thënë asgjë.

Kur djali i ri pyet,diikush në lidhje me incidentin,i thotë: "Kjo ndërtesë nuk ka një kati i trembëdhjetë. Ai shkon nga kati 12 ne te 14. "Djaloshi shkon përsëri më vonë në ashensor për të konfirmuar se paneli ka nje kat te trembedhjete i shqetsuar disi nga incidenti qe i ndoidhi.

Kjo histori është zmadhuar deri ne permasat e nje filmi me 1999-" Kati i trembëdhjetë''.

Per sa thame larte ne se ne katin e trembedhjete do binte nje zjarr,atehere pergjegjsia do binte mbi inxhinierin projektues dhe jo mbi shkaktarin e vertete te zjarrit.

Pra ky paragjykim per katin e trembedhjete i ka bere inxhiniertet supersticioze ne lidhje me emertimin e katit te 13.

Dhe e verteta eshte se shume ngjarje kane ndodhur edhe ne katet e tjera,por me shume jane dokumentuar dhe ''zmadhuar ne panik''ngjarjet e keteve te trembedjeta.

Per shume amerikan kati me numrin trembedhjete,u shkakton tmerr,keshtu ndertesat po ndertohen pa kat te 13.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySun May 06, 2012 10:44 am


Femija i porsalindur ...fletNgjarja e çuditshme ka ndodhur në qytetin Norilsk të Rusisë, ku një foshnjë djalë nisi të flasë disa minuta pasi kishte lindur. Sipas lajmit që bëhet i ditur nga faqja “pravda.ru”, thuhet se foshnja fliste fjalë në dijeni të plotë.Gazetari thotë se ishin çuditur jashtë mase kur kishin parë vetë aftësitë përtej të zakonshmes të fëmijës me emrin Stetan. Sapo kishte lindur, fëmija kishte thënë “baba”, e pas disa minutash “nënë”.

Kur një ditë më pas, e ëma, Liza, i thotë të birit “do vijë babi”, Stepan tha: Babai? Kush?

Psikologja-gjinekologe Marina Papanova që ishte e pranishme gjatë lindjes së Stepanit, deklaroi se e kishte dëgjuar fëmijën të fliste me veshët e saj.

“Punoj qysh prej vitit 1986 në këtë maternitet dhe kurrë nuk më ka rastisur një episod i tillë. Fëmijët e sapolindur e kanë shumë të vështirë t’i belbëzojnë këto fjalë”, tha ajo.

Papanova vazhdon më tej: "Embrioni është i përshtatshëm të edukohet qysh në bark të nënës. Ai mund ta ndjejë botën nëpërmjet ndjenjave të së ëmës.

Nëse me embrionin punohet dhe mundohet t’i jepet një edukim si fëmijë i lindur, fëmija mund të lindë me aftësi të jashtëzakonshme”, tha ajo.

Te rralla nga bota Happy-baby-photos
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySun May 06, 2012 10:51 am

Nendetese ''FLUTURUESE''


Te rralla nga bota Incredibles_1672786c

Shkencetaret e Pentagonit janë përpjekur për të zhvilluar një makinë ushtarake që mund të udhëtojnë nën ujë si një nëndetëse dhe me pas duke shpërthyer valët e ujit te fluturoi si një aeroplan.

Kërkimi i avancuar i Agjensise se Mbrojtjes me Projektin e saj ( DARPA), ka vendosur për krijimin e një avioni që mund të fluturojë ulët mbi ujë deri afër objektivit të saj para se të zhduket nën det për të shmangur zbulimin.Projekt ide e nje prototipi fluturuesi dhe zhytesi

Ai më pas do të zhytet në formë nëndetëse para sulmit ndaj objektivit te saj, ndoshta një anije ose nje instalim bregdetar dhe me pas perseri te fluturoi per ne bazen tokesore.

Projekti, i cili është në zhvillim që nga viti 2008, ka arritur në fazën e projektimit dhe jane zhvilluar disa dizajnime.DARPA mund të fillojë dhenien e fondeve perr kete projekt në më pak si një vit.

Derisa parimet aerodinamike te fluturimit janë të ngjashme, sfidat teknologjike janë te thella.

Si aeroplan duhet të jenë i shpejte ne maximum, në mënyrë që ata mund të përdorin një minimum të fuqise ne ajer, ndërsa si nëndetëse duhet të jetë i forte, për t'i bërë ballë presionit të ujit.

Ka nje sere problemesh per tu zgjidhur ne kete projekt,se si do te eleminohet perplasja e kraheve ne momentin qe do zhytet,si dhe ruajtja nga mos shperthimi i motoreve reaktive ne kontakt me ujin etj etj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySun May 06, 2012 10:51 am

Hoteli me zero yje,por me i fameshmi

Te rralla nga bota Null-Stern-Hotel-001

Nje nga hotelet me te pakendeshme dhe i klasifikuar me 0 yje, aktualisht gëzon famë të madhe edhe pse ka kushte të këqija që nuk do t'ia dëshironit dhe hasmit tuaj,e ky eshte hoteli Null Sterm,Zvicer.

I vendosur në bunkerin e dikurshëm ne Teufen, duket i tmerrshëm por është i ranguar me 100 hotelet më të vizituar në Evropë. Edhe për këtë ka arsye. Së pari, fjetja në një dhomë pa dritare kushton 7 €.

Dhomat nuk kanë nxehje, dhe në verë secili mund të marri nga një shishe uji, që ta vë atë nën kokë të freskohet. Çdo ditë në mëngjes luhet lotaria ku si shpërblim është një dush me ujë të nxehtë.

Null Stern Hotel,nje dhome karakteristike.

Megjith keto mungesa te theksuara komoditeti,hoteli nuk është bosh asnjehere,ndoshta me i preferuari, ndryshe nga hotelet tjerë në këtë lagje ku dhoma kushton më pak, 300 € për një natë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Nje fenomen misterioz...   Te rralla nga bota EmptySun May 06, 2012 12:08 pm

Nje fenomen misterioz...


Te rralla nga bota 6a00e54fcf22f08834015391f8bda9970b-500wi


James Worson, banor i qytetit anglez, Leamington, krenohej shumë për shpejtësinë me të cilën mund të vraponte. Kështu, pra, një ditë dy miqtë e tij e provokuan duke i thënë se nëse ishte aq i zoti sa deklaronte, le të vraponte në një distancë të madhe midis Leamington dhe Conventry, që kalonte përmes një pylli. Worson pranoi dhe nisi të vraponte drejt rrugës në kohë rekord më 3 shtator 1873.

Nga pas, vendosën ta ndiqnin dy shokët e tij, Hammerson Burns dhe Barham Wise me një karrocë dhe një aparat fotografik në dorë. Dhe ndërsa kilometrat e para të rrugës shkonin për mrekulli, sipas dy vëzhguesve, Worson nuk u largua për asnjë çast nga sytë e tyre.

Papritmas, panë mikun e tyre të pengohej dhe trupi i tij të përulej përpara, gati për të rënë, por në vend që të binte përdhe, e vetmja që u dëgjua, sipas thënieve të shokëve, ishte klithma më rrënqethëse që kishin dëgjuar ndonjëherë, madje ajo zgjati disa sekonda.

Dhe para se Worson të rrëzohej përtokë… u zhdukë. Askush nuk mësoi asgjë për fatin e vrapuesit. Ndërsa aparati fotografik regjistroi gjurmët e tij deri në pikën e zhdukjes… asgjë tjetër. E çuditshmja është se organet policore të Britanisë, për arsye të panjohura, nuk iu afruan pothuajse fare pikës së zhdukjes. Ç’të ketë ndodhur
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptyMon May 07, 2012 12:07 pm

Suedi, papritur hapet “Porta e Ferrit”

Te rralla nga bota Suedi-1-300x260
Në fotografit që albobserver.com ju paraqet, mund të shikoni një “lavaman” apo siç edhe e pagëzuan atë shumë njerëz, “Porta e Ferrit”.
Ka një madhësi prej 200 metër katrorë dhe quhet (nga specialistët) “Fabiangropen” dhe gjendet në rajonin e Malmberget në Gallivare, 75 kilometra nga qyteti i Kiruna të Suedisë.
Thellësia e “Portës së Ferrit”, është mbi 150 mera.
Sigurisht, sipas specialistëve dhe gjeologëve, ky është një lajmë shumë i keq për banorët që jetojnë rreth saj, pasi veç frikës që ajo të kall, problemi më i madh është zhurma që buron nga thellësia e saj!
Sipas vendasve, shumë herë tmerri aty, mund të zgjasë deri në 45 minuta!
“Kam fikë dhe nuk dua të qëndrojë vetëm në shtëpi kur oshtin. Janë kaq të frikshëm zhurmat, saqë dhe fuqia e tyre vjen gjithnjë e në rritje. Është njësoj si të kesh një avion mbi kokë, apo të fluturojë mbi çatinë e shtëpisë. Është fiks, njësojë si zhurma e shpërthimit të vullkanit”, deklaroi Berit Hannu, që jeton shumë pranë “Portës së Ferrit”.

Specialistët pohojnë se problemi është shumë serioz.
Pasi gropa, sa vjen dhe zgjerohet e zmadhohet gjithnjë e më shumë, kështu nuk mund të parashikohet se ç’mund të ndodh në të ardhmen.
Gjeologët të befasuar nga ky fenomen i çuditshëm, thjesht shprehin pamundësinë e shpjegimit dhe të zgjidhjes së këtij fenomeni, duke thënë se shpresojmë të ndal me kaq!

Te rralla nga bota Sueddi-2Te rralla nga bota Suedi-3
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptyMon May 07, 2012 4:26 pm

Vathët më “të frikshëm” që keni parë ndonjëherë


Shumica e femrave, por jo vetëm mbajë vath, kjo nuk është e re. Bashkëngjitur gjeni fotografitë e vathëve më të frikshëm që mund të jenë mbajtur ndonjëherë.

Siç raporton noa.al, nuk dihet nëse mund të konsiderohen të bukur dhe që japin hijeshi, ama një gjë është e sigurt ata mbahen...ndoshta edhe për të shkuar kundër rrymës, ku pjesë nga trupi varen në trup.


Te rralla nga bota Vath-1

Te rralla nga bota Vath

Te rralla nga bota Vath-2

Te rralla nga bota Vath-4

Te rralla nga bota Vath-5

Te rralla nga bota Vath-6

Te rralla nga bota Vath-3

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptyMon May 07, 2012 4:53 pm

Arkeologët: Egjiptianët e lashtë kishin telefona celularë, hieroglifi flet vetë


Arkeologët: Egjiptianët e lashtë kishin telefona celularë, hieroglifi flet vetë

Telefon celularë kishin dhe Egjiptianët e lashtë!

Duket e pabesueshme, e paimagjinueshme, por nëse shikoni shumë më me kujdes fotografinë do ta…

Në skicën e lasht, pasqyrohet një egjiptian i lashtësisë, i cili mban në dorë një receptor telefoni.

Në shtypjen që arkeologët i bënë këtij hieroglifi, edhe pse ajo nuk duket aq pastër saç do dëshironin ata, përsëri duket qartë se egjiptiani mban në dorë një receptor telefoni -shigjeta blu- dhe sendi deri në shigjetën e verdhë, është dëgjuesi i receptorit.
Në pjesën e poshtme të fotografisë, egjiptiani duket qarat tek mbanë ushqyesin e celularit (shigjeta e kuqe).

Shikoni gjithashtu se si e mbanë kokën egjiptiani, pak të ngritur lartë, ashtu siç e mbajmë dhe ne sot pa vetëdije, duke u munduar të dëgjojmë dikë i cili ndodhet në anën tjetër të telefonit kur ne atë nuk e dëgjojmë qartë.

Fotografia është një pjesë nga hieroglifi, që pasqyron një skenë të egjiptianit me telefon në dorë. Hieroglifi ndodhet në një piramidë të Egjiptit, në tempullin e Abydors dhe u zbulua nga arkeologu Dr. Ruth Hover.
Ndërkohë shumë të befasuar janë egjiptologët të cilët shprehen të pamundur, për ta ky zbulim, deri në verifikimin e tij të plotë, përbën ndoshta një nga zbulimet më të mëdha në historinë e teknologjisë…Te rralla nga bota A-Egjipt1-206x300
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptyMon May 07, 2012 4:54 pm

Shtyhet koha e permbytjes boterore?

Te rralla nga bota Permbytja-boterore


Me ngrohjen globale dhe shkrirjen graduale te mantelit te akullt te kores se Tokes niveli i ujit ne Oqeanin Boteror eshte ne rritje. Por pritja e permbytjes se fuqishme te zonave bregdetare kontinentale pas 100 vjetesh ngjason me teper me nje fantazi te zymte, mendojne shkencetaret e Universitetit te Columbia-s, te cilet publikuan nje artikull mjaft interesant me kete teme ne revisten Nature.

Klimatologet shpesh flasin per nje intervencion te mundshem te Oqeanit Boteror ne te ardhmen - per shkak te shkrirjes se akujve niveli i tij po ngrihet dhe ai po vershon ne kontinent, duke mbuluar pjeset bregdetare te steres. Hulumtuesit nga Universiteti i Columbia-s perpiqen te qetesojne te preokupuarit: ne shekullin e ardhshem “permbytje boterore” nuk do te kete. Kesula e akullt e Tokes - Arktiku, Antarktida, Groenlanda dhe akullnajat malore - edhe pse ka filluar te shkrije ne keto 10 vitet e fundit pak me shpejt, nuk po ndryshon megjithate ne menyre kaq intensive saqe Oqeani Boteror te “rritet” deri ne disa metra.

Por se c’nivel do te arrije Oqeani deri ne vitin 2100 - kjo eshte nje ceshtje e diskutueshme. Perhapja e vleresimeve eshte mjaft e madhe: nga 10 cm deri ne 1.5 metra. Shkencetaret ruse mendojne, se nuk ka gjasa qe niveli i oqeanit te ngrihet per 100 vitet e ardhshme me me shume se disa dhjetera centimetra. Tani niveli i tij cdo vit rritet me 2.5 - 3 milimetra, tha Zevendesdrejtori i Institutit Kerkimoro-Shkencor rus te Arktikut dhe Antarktides Aleksander Danillov. Arsyeja e rritjes se nivelit nuk eshte vetem shkrirja e akujve, por edhe ngrohja e ujit te Oqeanit per shkak te ngrohjes klimatike.

Ne qofte se uji ne Oqean do te rritet 1 meter, nen rrezikun kercenues te permbytjeve do te ndodhen Shen Petersburgu, Gadishulli Jamal ne Arktik, Gjermania Veriore, Holanda, Delta e Nilit dhe Ganga-s, parashikojne oqeanografet. Ne zonen e riskut do te jene pothuajse te gjitha zonat ultesira te steres ne pika te ndryshme te rruzullit tokesor, mendon Aleksander Danillov:
- Ne mund te shqetesohemi seriozisht per Venecian, per ishujt shume te ulet ne Oqeanin Paqesor - Ishujt Marshall, ishujt e Kuk-ut (Cook Islands), Ishujt Maldive ne Oqeanin Indian. Ne pjesen e bregut te Gadishullit Jamal ka shume zona bregdetare qe mund t’i nenshtrohen permbytjeve.

Por ky eshte, sipas mendimit tim, skenari me pesimist. Nuk ka gjasa qe ai te gjeje realizim ne jete, shprehet studiuesi i akujve, gjeografi rus Nikollai Osokin:
- Vezhgimet e kores se akullt ne Antarktide sugjerojne se nuk do te kete shkrirje drastike te akujve. Prandaj s’ka se nga te merret nje vellim shume i madh uji, i afte qe te rrise ne menyre te ndjeshme nivelin e Oqeanit Boteror.
Mos harroni se ekuilibrin ne gjendjen ne fjale e vendosin vete ligjet e natyres. Nikollai Osokin kujton, se me rritjen e temperates se ajrit, per shkak te ngrohjes globale te klimes, intensifikohet dhe avullimi i ujit nga siperfaqja e Oqeanit Boteror. Ndersa kjo do te thote, se rritja e nivelit te tij ngadalesohet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
western

western


Numri i postimeve : 116
Join date : 05/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptyTue May 08, 2012 7:23 am

Nëna Dhë Vajza Të Martuara Me Të Njëjtin Burrë

Te rralla nga bota 531377_393770433981164_236304299727779_1366310_1975765220_n

Që një nënë dhe vajza e saj të bëjnë seks më të njëjtin burrë, duket pak e shëmtuar, por për një familje në Bangladesh është mëse e nevojshme.Orola Dalbot, mbeti jetime kur shumë vite më parë babai i saj u nda nga jeta. Nëna u martua sërish. Burri i saj i dytë, quhet Noten dhe ai ka një buzëqeshje të këndshme.“Unë mendova se nëna ime ishte më fat dhe shpresoja shumë të gjeja një burrë si ai”, thotë Orola.Por, në familjen e saj respektohet tradita e tribusë Mandi, në Bangladesh. Kësisoj, pas martesës së nënës së saj edhe Orola, në atë kohë vetëm 3 vjeç kishte një burrë dhe ky ishte burri i nënës.Orola pohon se në atë kohë e përjetoi keq vendimin, por nëna e saj, sot 50 vjeçare Mittamoni, i tha se duhet ta pranonte vendimin dhe zakonet e vendit të saj.Në këtë zonë, një vejushë e cila do të martohet sërish, mund të zgjedhë një burrë nga i njëjti fis i ish baskëshortit të ndjerë. Por, shpesh, të vetmit meshkuj beqarë janë shumë më të rinj. Dhe kështu, zakoni e do që vejusha pasi të martohet duhet t’i ofrojë “burrit të ri” një prej vajzave, si grua të dytë. Kjo sepse, burrit duhet t’i bëhen shërbimet, përfshirë këtu edhe seksin, pasi vajza të arrijë moshën madhore.Tashmë, Orola që ka kaluar të 20-tat, pohon se kalon më shumë kohën me burrin e përbashkët, ndërsa nëna e saj kujdeset më shumë për mirëmbajtjen e shtëpisë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptyTue May 08, 2012 12:16 pm

Krim pasioni në azilin e pleqve, Maliqi plagos Sulltanen

Te rralla nga bota 546568_421098567915017_236304299727779_1435743_1831216313_n

Një krim pasioni ka ndodhur në azilin e të moshuarve në Kavajë. Një 66 vjeçare është plagosur rëndë më thikë nga i dashuri i saj 69 vjeçar. Siç raporton Shqip, e plagosura është Sulltane Muharremi dhe agresori, Maliq Tafaruçi.

Gruaja 66 vjeçare ishte ankuar disa herë se Maliqi ishte shumë posesiv, xheloz dhe i dhunshëm ndaj saj. Por kur mendoi të shkëputej përfundimisht prej tij, përfundoi si viktimë, e qëlluar me thikë në gjoks. Tani ajo është jashtë rrezikut për jetën, por sërish ka dëmtime të rënda.

Mësohet se historia e tyre e dashurisë kishte nisur që në monizëm kur të dy ishin të internuar. Dashuria u rishfaq pasi Sulltanja dhe Maliqi dështuan në martesat e tyre. Megjithatë ishte Maliqi që ia bënte jetën të vështirë Sulltanes. Policia e ka arrestuar Maliqin, ndërkohë që Sulltania është ende në reanimacion.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptyTue May 08, 2012 12:18 pm

Rrefehet adoleshentja:Berluskoni i puthte gjoksin, ndersa vajzat fusnin ne goje statujen me penis...

Te rralla nga bota 389186_421089614582579_236304299727779_1435731_760178184_n

Adoleshentja bukuroshe, Chiara Danese, dëshmoi para gjykatës, në gjyqin ndaj ish kryeministrit italian Silvio Berluskoni.

vajza perseriti detajet e "rrjedhura" në shtyp në vitin 2011, në lidhje me festat që organizonte ai dhe më pas për pagesën që i bëri vajzës së njohur si Ruby, një e mitur me të cilën kreu marrëdhënie seksuale.

Në prill të vitit 2011, dy të përditshme italiane thanë se dy aspirante për prezantuese të motit, Ambra Battilana dhe Chiara Danese ishin në vilën Arcore pasi kishin përfunduar provat në Tv News, drejtuar nga Emilio Fede.

Që të dyja në atë kohë, ishin 18 vjeç dhe gjithçka ndodhi në gushtin e vitit 2010.

Danese në gjykate tha se:" Berluskoni, pikerisht ne vilen e tij ne Arcore, i shikonte vajzat ndërsa putheshin dhe fusnin në gojë një statujë me një penis të gjatë, ndërsa më pas i vishte si infermiere dhe i shikonte ndërsa bënin striptizë...".

Me pas, po sipas vajzes, ai se kishte fare problem ti puthte vazjat edhe ne gjoks,ndersa kjo gje dukej qarte qe e "terbonte" ne argetimin e shfrenuar.

Deshmite e peshtira dhe rrenqethese, vijojne sagen e rrefimit te aventurave te ish-kryeministrit italian...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
western

western


Numri i postimeve : 116
Join date : 05/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Fidel Kastro ka fjetur me 35.000 femra !   Te rralla nga bota EmptyThu May 10, 2012 10:03 am

Fidel Kastro ka fjetur me 35.000 femra !

Te rralla nga bota 540475_422106287814245_236304299727779_1438416_1176940449_n

Fidel Kastro, diktatori si dhe ish lideri i vendit komunist, Kuba, flitet se ka fjetur me 35.000 femra. Me këto shfira diktatori nga Kuba është në vendin e parë në listën e personave të famshëm që kanë fjetur me femra.Për këto shifra ka raportuar një ish zyrtar i afërt me Fidel Kastron, i njohur si Ramon, i cili ka rrëfyer se për çdo ditë Kastros, agjentët e fshehtë i kanë sjellur kubaneze të të gjitha moshave.I dyti është aktori, Voren Biti, i cili ka fjetur me 12.775 femra, i cili ka thënë se në mesin e këtyre femrave kanë qenë edhe Joan Collins dhe Madona.Vendin e tretë e ka zënë Charlie Sheen me 5.000 femra.Pastaj në listë vijojnë, frontmeni i Kiss, Gene Simmons me 4.800, Hulio Iglesias me më shumë se 3.000 dhe kështu me radhë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptyFri May 11, 2012 12:15 am

Martesat me minorene, rekord në Marok, 34 mijë në vit

Te rralla nga bota 521445_422738614417679_236304299727779_1440218_1530554124_n

Martesat në moshë të vogël duket se i kishim lënë shumë vite pas. Por nga Maroku vijnë shifrat më alarmante për këtë fenomen. Sipas organizatave ndërkombëtare, gjatë vitit 2010 në këtë shtet janë regjistruar 34 mijë martesa të tilla. Vajza kanë qenë të moshave 9, 10, apo 12 vjeçe. Pavarësisht futjes në vitin 2005 të Kodit të Familjes, çështja është bërë objekt i debatit në forumet ndërkombëtare dhe ende nuk vihet re sensibilizim i popullsisë.

Në vitin 2008 u regjistruan 30.685 raste të martesave të minoreneve, në vitin 2009 u regjistruan 33.253 raste për të arritur në shifra gjithnjë e në rritje ku në vitin 2010 arriti shifrën 34 mijë.

Fenomeni i “nuseve” në moshë të mitur nuk janë shqetësuese vetëm në Marok. Sipas statistikave të OKB-së, janë më shumë se 60 milionë minorene që martohen në mbarë botën.

Duke ju privuar fëmijërinë këto gra rriten pa edukim dhe shumë shpejt bëhen nëna që kanë përsipër rritjen e fëmijëve. Nën moshën 15 vjeçare është shumë e rrezikshme sjellja në jetë e një fëmije, prandaj këto minorene humbin jetën në shumicën e rasteve. Edhe në qoftë se ato nuk vdesin pasojat shpesh janë shkatërruese për trupin e tyre. Iniciativa Globale Klinton ka futur kohët e fundit një partneritet të ri global për të ndalur këtë feonme, por sërish në mbarë botën janë miliona minorene që nuk jetojnë fëmijërinë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 12, 2012 9:11 am

Transeksualja që mund të bëhet Miss AngliaLondër,

Te rralla nga bota 08S-Tech_Transeksualja_qe_mund_te_behet_Miss_Anglia
Jackie Greene shpreson të marrë kurorën e Miss Anglisë. Ajo ka arritur të hyjë në gjysmëfinalen e konkursit të bukurisë duke u bërë një shembull për grupin transeksual.

18-vjeçarja Jackie është personi më i ri që i është nënshtruar një operacioni për ndryshimin e seksit në vendin e tij të lindjes.

Vetëm 16 vjeç, me pëlqimin e prindërve mori vendimin për të thyer një adoleshencë traumatike.
Që prej asaj kohe Jackie ka veshur veshje të femrave dhe ka luajtur me kukulla. Prindërit rrëfyen se Jackie kishte kapërcyer katër tentativa vetëvrasëse dhe pastaj prindërit e tij kanë siguruar plot 35 mijë eurot që duheshin për trajtimin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 12, 2012 9:13 am

"Kufoma" në fotot artistike, alarmon policinëVjenë,

Te rralla nga bota 10S-Tech_Kufoma_2

Te rralla nga bota 10S-Tech_Kufoma
Këto fotografi nuk janë të vërteta dhe në fakt "viktima" është një artiste që ka pozuar për një album fotografishë të titulluar "Katër stinët e vdekjes".

Por këto foto "artistike" kanë nxitur një hetim policor të Interpolit me dyshimin për vrasje.

Sigrid Fleckseder dhe partneri i saj, Christian Thomas, në kuadër të projektit të tyre pasi kishin bërë disa fotografi, ku Sigrid kishte pozuar si trup i vdekur, e kishin dërguar flesh memorien në një dyqan në kryeqytetin austriak për t’i nxjerrë fotografitë, mirëpo stafi është trishtuar aq shumë saqë i ka lajmëruar detektivët e Interpolit.

“Ato ishin aq bindëse. I mashtruan shumë forca policore”, kanë thënë burime të policisë.

Sigrid e kuptoi se ishte hapur një çështje ndërkombëtare rreth “vrasjes” së saj, atëherë kur policia ishte shfaqur në derën e shtëpisë, për të cilën ishte dhënë adresa e kthimit të fotografive.

“Nuk e di kush ishte më shumë i befasuar – unë që isha këtu, apo ata që më gjetën të gjallë”, ka deklaruar artistja.

Këto foto ku paraqitet një femër e gjakosur dhe e grisur, kanë alarmuar shumë njerëz në Vjenë, derisa u kutpua se është set fotografishë "artistike". (Marrë nga portali Aleu)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptyMon May 14, 2012 12:21 am

Nje vajze 10-vjecare behet nene…pa dashje
Te rralla nga bota 532681_424657364225804_236304299727779_1446789_479991228_n

Rasti i nenes-femije, e dhunuar nga nje adoleshent 16-vjecar (tashme i burgosur), kishte dale ne drite gjate mesit te marsit
Nje vajze 10-vjecare, viktime e dhunes seksuale, ka sjelle ne jete me nderhyrje kirurgjikale nje femije qe peshon 2.420 kilograme ne spitalin “Juan Ramon Vidal”, ne veri te Argjentines. Burime mjekesore kane bere me dije qe, si e sapobera nene, ashtu edhe bebja e quajtur Tatiana, gezojne shendet te mire.
Sipas asaj qe ka bere te ditur drejtoresha e departamentit te lndjeve ne qendren mjekesore, operacioni u krye ne javen e 35-te dhe perderisa behej fjale per nje lindje te parakohshme, e sapolindura do te qendroje ne inkubator per te zhvilluar me mire mushkerite, ndersa e ema do te qendroje e shtruar ne spital per konvaleshence. Rasti i nenes-femije, e dhunuar nga nje adoleshent 16-vjecar (tashme i burgosur), kishte dale ne drite gjate mesit te marsit, gjate nje vizite mjekesore. 10-vjecarja jeton bashke me 5 vellezer e motra te tjere ne fshatin e Montanjas, ne San Miguel te Argjentines.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptyMon May 14, 2012 12:23 am

Milly, qeni më i vogël në botë

Te rralla nga bota 544862_424621190896088_236304299727779_1446628_1347529459_n

Është qenushi më i vogël në botë dhe quhet Milly.

Siç raporton noa.al, Milly është qen i racës chihuahua dhe jeton në Porto Riko në shtëpinë e të zonës së tij Vanessa Semler, i cili nga përmasat është sa një miush ose më i vogël.

Qenushi Milly është ka përmasa aq të vogla sa që e zonja e tij thotë se tregon kujdes në çdo moment se mos e shtyp nëpër shtëpi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptyTue May 15, 2012 3:31 pm

Peshkaqeni vegjetarian në Birmingam

Te rralla nga bota 524366_425644530793754_236304299727779_1449974_2049186676_n

Pikërisht si peshkaqeni Lenny, në filmin 3D “Shark’s Tale”, që heq dorë nga mishi për t’u bërë një peshk “civil”, në Birmingam të Anglisë jeton një peshkaqen tërësisht vegjetarian që quhet Florence.

Florence injoron tërësisht peshqit dhe copat e mishit që hidhen në akuariumin e tij në National Sea Life Center, për t’u vërsulur drejt lakrave dhe kastravecëve.

Historia është publikuar në tabloidin “The Sun”, që tregon se peshkaqeni ka nisur të sillet si vegjetarian kur në vaskën e tij ishte hedhur gabimisht sallatë jeshile, e destinuar për një breshkë.

Personeli i qendrës, i shqetësuar për shëndetin e Florence, ka filluar të fshehë mishin e grirë mes jeshillëqeve për të ringjallur shpirtin mishngrënës të kafshës, por nuk ka pasur sukses. Florence vazhdon të orientojë preferencat e saj drejt gjithçka që është vegjetale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 19, 2012 4:17 am

Magjia e zezë, arrestohet një person me dy trupa fëmijësh të lyer me ar..
Te rralla nga bota 562401_427872680570939_236304299727779_1456716_1209376363_n

Një burrë është arrestuar në aeroportin e Tajlandës me një ngarkesë të çuditshme. Në valixhet e tij ndodheshin të paketura dy skelete fëmijësh të veshura me ar. Chou Hok Kuen, 28 vjeç me nënshtetësi angleze ishte duke u kthyer nga Tajlanda. Skeletet e fëmijëve mendohet se përdoren në Tajlandë për magji të zezë.

Fëmijët kanë qenë të moshës dy muajsh dhe gjashtë. Policia tha se nuk e ka të qartë orgjinën se nga mund të kenë ardhur trupat. Trupat përdoren për një ritual të magjisë së zezë. Zakonisht merren fëmijët e vdekur, ku hiqen me operacion nga barku i nënës dhe më pas kryehet rituali i magjisë së zezë. Pasi i heqin nga barku i nënës nuk i varrosin, por i basamosin dhe lyejnë me një shtresë floriri. Policia po heton për ngjarjen dhe do të zbulojë vendet ku kryehen këto ceremoni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota EmptySat May 19, 2012 4:25 am

Qenushë të pazakontë, identik si arushët panda..


Te rralla nga bota 545978_427891620569045_236304299727779_1456777_1361416215_n
Mund të duken të çuditshëm por janë të vërtetë, janë qen të veçantë por janë të ngjashëm me panda.

Agjencia e lajmeve noa.al, publikon bashkëngjitur fotografitë e disa qenve të cilët duken identikë si arushët panda dhe nëse nuk i shikon me vëmendje, ndoshta nuk e kupton se bëhet fjalë për qen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Sponsored content

Te rralla nga bota Empty
MesazhTitulli: Re: Te rralla nga bota   Te rralla nga bota Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Te rralla nga bota
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Te rralla nga bota 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: