Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Horoskopi kinez

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Horoskopi kinez Empty
MesazhTitulli: Horoskopi kinez   Horoskopi kinez EmptySat May 05, 2012 1:32 pm

Horoskopi kinez


Astrologjia Kineze

Elementet e pare te astrologjise ne Kine shfaqen rreth 2600 vjet para lindjes se Krishtit. Kalendari kinez organizohet rreth ciklit henor dhe jo atij diellor. Viti i ri, sipas ciklit henor, eshte ne janar ose ne shkurt. Metodat e astrologjise kineze jane te ndryshme nga ato te astrologjise perendimore, pervec shenjes qe lidhen me daten e lindjes varen edhe nga lartesia ne te cilen ndodhet Hena, kombinimet e yjeve te ndryshme dhe pozicioni i Diellit. Keto te dhena japin ne te njejten kohe dhe parashikime psikologjike per shenjat.
Secila shenje vjen ne fuqi pas 12 vitesh.
Shenjat astrologjike kineze dhe karakteristikat e tyre kryesore.

Miu(1900,1912…1996): - pershtatet me Ujorin
Njerzit qe i perklasin shenjes se Miut jane joshes, kane shume fantazi, jane te shkathet, opurtuniste dhe te apasionuar. Preferojne jeten e nates dhe adhurojne vendet e shkreta. Dine te fitojne para, qe i perdorin me pas ne menyre efikase. Urrejne te shqetesohen per budalleqe.

Bualli (1901,1913….1997) - pershtatet me Peshqit
Bualli eshte puntor, I duruar, I ndershem, kokeforte, ka nje senc te forte ndergjesie dhe projekteve afatgjata. Eshte shume besnik ne dashuri dhe miqesi.

Tigri (1902,1914…1998) - pershtatet me Dashin
Te lindurit nen shenjen e Tigrit jane kurajoze, entuziaste, eplulsive, adhurojne te papriturat dhe aventurat, gjerat perrallore. Femrat tiger jane vertet aventuriere dhe joshese.

Macja (1903,1915…1999) - pershtatet me Demin
I drejte, i kujdesshem, I prekshem dhe shume I afeksionuar me shtepine e tije dhe miqte. Diplomat dhe pajtues, urren te beje zgjedhje. Eshte I rafinuar dhe dashuron objektet e bukura.

Dragoi (1904,1916…2000) - pershtatet me Binjaket
Te lindurit nen shenjen e Dragoit jane active, dinamike, kerkues dhe te paduruar. Jane shume indivudualiste, vizionare dhe pararoje ne ide. Keta njerez I pelcejne situatat e krizave. Shpesh jane xheloze dhe posesive ne dashuri. Dashurojne luksin.

Gjarperi (1905,1917…2001) -pershtatet me Gaforren
Refleksiv, mendjemprehte, i organizuar, i vendosur, me vullnet dhe filozof. Keto jane karakteristikat e Gjarperit. Deshiron te mesoje dhe interesohet per yjet dhe fatin. Urren ata qe zene hapesirat e tij.

Kali (1906,1918…2002) - pershtatet me Luanin
Entuziast dhe person qe merr iniciative, orator i shkelqyer dhe ambicioz. Nuk toleron deshtimin dhe eshte nje dashnor i apasionuar. Adhuron udhetimet dhe entuziasmohet lehte per gjerat e reja.

Delja (1907, 1919….2003) - pershtatet me Virgjereshen
Me karakterin e saj te embel dhe shpesh te paqendrueshem ose kapricoz adhuron te gjitha kenaqesite, gjerat e rafinuara dhe mondanitetet. Shqetesohet shume per ate qe njerezit mendojne per te dhe eshte shpesh e padisiplinuar dhe enderrimtare.

Majmuni (1907, 1919…2004) - pershtatet me Peshoren
Inteligjent, i kthjellet dhe dinak. Ambicioz, Majmuni adhuron diskutimet dhe shkembimet e te gjitha tipeve. Ka sensin e komunikimit, te tregetise dhe nje moral shume fleksibel persa i perket besnikerise.

Gjeli (1909, 1921…2005) - pershtatet me Akrepin
Shqetesohet shume per pamjen e tij, adhuron te joshe dhe te terheqe vemendjen. E dashuron madheshtine dhe ka nje ane spektakolare. Femrat e kesaj shenje jane shume mendjemedha dhe nuk mund te jetojne pa meshkuj qe i admirojne.

Qeni (1910, 1922…2006) - pershtatet me Shigjetarin
Besnik dhe altruist, pak pesimist dhe eshte ai qe ka me shume nevoje nga te gjithe per embelsi dhe mirekuptim. Romantik dhe i shqetesuar, impenjohet shpesh ne fusha humanitare dhe mjekesore.

Derri i eger (1911, 1923…2007) - Pershtatet me Bricjapin
Mireqenia e tij vjen para se gjithash. Eshte nje qenie ne te njejten kohe egoiste dhe bujare. Lakmitar dhe sensual, te gjitha i ka me tepri dhe ka shume sukses ne jete, sidomos ne biznese dhe ne loje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
 
Horoskopi kinez
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Horoskopi per sot
» Horoskopi i te dashuruarve
» Horoskopi seksual
» Horoskopi i te dashuruarve
»  Horoskopi i vitit 2012

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~EZOTERIZEM~ :: Astrologji-
Kërce tek: