Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Numri 12

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Numri 12 Empty
MesazhTitulli: Numri 12   Numri 12 EmptySun Sep 23, 2012 7:42 am

Numri 12

Numri 12 12

- 12 janë kostelacionet, 12 planetet, 12 muajt;

- 12 ditet dhe 12 netet (ditet e Epagomeni) te shtuara në fund te çdo viti për te barazuar vitin diellor;

- nr 12 është me frekuenti mbi Petroglifi, në lidhje me fenë e Crom ne Amazoni;

- 12 apostujt e Jesusit, 12 burrat e dërguar ne Kanan, 12 Adityas te Brahamani në lidhje me 12 muajt e vitit;

- nr 12 është frekuent ne Rig Veda;

- 12 shkronja formojne emrin e zotit te ndjekura nga 12 ndryshime ne Tetragramma hebreje,

- 12 ishin titanet ne Greqi, 12 anijet greke ne Odise, 12 kalorse te tavolines se rrumbullaket

- Kurora me 12 pupla shqiponje e vendosur nga Pawnees mbi koken e vajzes se sakrifikuar për zotin Diell ose Aferditen;

- 12 janë rrugët e detit te hapura nga zoti sipas historisë se Quichase;

- 12 janë gershetat qe bien nga turbantet e statujat e Tiahuanaco, qe perfaqsojne 12 rajonet (fiset) e shenjta ter zotit te diellit; (turbantet= nga turqishtja tülbent, rrobe pambuku për te mbuluar koken e perdorur nga meshkujt ne vendjet orientale)

- 12 fiset e Israelit;

- 12 hynite ne Tiahuanaco ku miliarda vite me pare ekzistonte 1 baba i të gjitha gjerave qe quhej Mout i perfaqsuar nga 1 vezë kozmike. Rreth këtij zoti qe kishte 4 gishterinj i perfiguruar ne porten e diellit ne Tiahuanaco dhe i konsideruar "zot i zhurmes dhe i rrufese" (i adhuruar edhe ne amazone).

- 12 ore ne ditë dhe 12 ore ne nate qe bëjnë 24; nr 24 është i kudogjendeshem ne doktrinat hebreje dhe armoricane;


Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
 
Numri 12
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Numri 7
» Psikiatrit Japin Alarmin: Është Rritur Numri I Adoleshentëve Impotentë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~OKULTIZEM~ :: Sibolike-
Kërce tek: