Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Si Të Mësojmë Shpejt, Ja Sekreti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
gjinkalla

gjinkalla


Numri i postimeve : 117
Join date : 09/05/2012

Si Të Mësojmë Shpejt, Ja Sekreti Empty
MesazhTitulli: Si Të Mësojmë Shpejt, Ja Sekreti   Si Të Mësojmë Shpejt, Ja Sekreti EmptyThu Aug 23, 2012 10:33 am

Si Të Mësojmë Shpejt, Ja Sekreti 948-420x245Sipas një studimi të zhvilluar nga disa psikologë të Universitetit të New South Wales, thuhet se kur studiohet dhe kemi memorizuar një pjesë të objektit tonë të leximit, duhet bërë një pushim çlodhës, në mënyrë që truri të kthjellohet paksa për tu rikthyer sërish aktiv në punë.
Studiuesit Soren Ashley e Joel Pearson thonë se “nëse informacioni ose kombinimet e neuroneve nuk janë të konsoliduara atëherë memorizimi do jetë tejet i shkurtër”.
Më tej, siç transmeton agjencia Noa, theksohet se nuk mësohet mirë nëse nuk flihet mjaftueshëm pas një dite të lodhshme.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si Të Mësojmë Shpejt, Ja Sekreti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sekreti i madh i jetes
» Sekreti i ecjes mbi prush
»  E mira dhe e keqja ! Sekreti Biologjik
» Sekreti i recetës Coca Cola-s....

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: