Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Misteri i Kështjellës Koralore në Florida

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Misteri i Kështjellës Koralore në Florida Empty
MesazhTitulli: Misteri i Kështjellës Koralore në Florida   Misteri i Kështjellës Koralore në Florida EmptyWed Jul 04, 2012 8:09 pm

Misteri i Kështjellës Koralore në Florida

Misteri i Kështjellës Koralore në Florida Http--interestcorner.com-wp-content-uploads-2011-07-coral-castleNë të gjithë botën gjenden monumente të cilët memoralizojnë dashurinë midis cifteve të dashuruar. Një ndër to është edhe Taj Mahal, i cili është ndërtuar nga Shah Jahan në memorie të gruas së tij, por nuk është i vetmi. Kështjella Koralore në jug të Floridës është një kopsht i modeluar me copa koralesh, ku përfshihet edhe një obelisk 12 metra të lartë. Të gjitha këto janë ndërtuar nga një emigrant lituanez në memorie të dashurisë për të fejuarën e tij që e braktisi përpara dasmës.


Misteri i Kështjellës Koralore në Florida Http--3.bp.blogspot.com-_-TskqTch9MQ-Sw7MBmQTq1I-AAAAAAAADiw-GvLwV637eQw-s1600-Ed27s-Tower


Kështjella është ndërtuar gjatë natës, pasi Edward Leedskalnin nuk dëshironte që dikush ta shikonte atë, dhe e vazhdonte punën e tij nën dritën e një feneri. Pjesa më e madhe e objekteve që gjenden në këtë kopsht janë të bëra me pjesë gjigande koralesh dhe shkëmbinj sedimentarë. Në mes të kopshti gjendet edhe një tryezë në formën e një zemre ku rrotull saj janë vendosur vende për tu ulur. Të eksplorosh Kështjellën Koralore është dicka e këndshme, ku në cdo objekt që do të shikosh ka një domethënie, duke treguar dhimbjen e dashurisë për ndërtimin tyre por edhe duke e shpjeguar atë me emrat e koraleve apo edhe dolomiteve. Kështjella Koralore gjendet rreth 30 minuta në jug-perëndim të Miamit.

Misteri i Kështjellës Koralore në Florida Http--3.bp.blogspot.com-_-TskqTch9MQ-Sw7LlRBwenI-AAAAAAAADis-MfVozqV6HuI-s1600-Castle-Grounds-2


Misteri i Kështjellës Koralore në Florida Http--1.bp.blogspot.com-_-TskqTch9MQ-Sw7Mb9C2EqI-AAAAAAAADjM-uxBX0mUtdxQ-s1600-Seating-Area
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
 
Misteri i Kështjellës Koralore në Florida
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Misteri i numrave
» Misteri i frikshem i Morrow Road
» Zgjidhet misteri i cikleve
» Misteri i portretit që nuk digjet!
» Misteri i monumentit të Georgia-s

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: