Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Misteri i monumentit të Georgia-s

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Misteri i monumentit të Georgia-s  Empty
MesazhTitulli: Misteri i monumentit të Georgia-s    Misteri i monumentit të Georgia-s  EmptyWed Jul 04, 2012 7:41 pm

Misteri i monumentit të Georgia-s “Guidestone”

Misteri i monumentit të Georgia-s  541877_454645361227004_1409586716_n


Ne nje koder ne veri lindje te shtetit Georgia USA, ndodhet nje nga monumentet me misterioze dhe me te cuditshme te botes, e cila nuk eshte ndertuar ne kohet antike. E njohur si ‘Georgia Guidestone’ apo Gurri udherrefyes i Georgia-s monumenti eshte i perbere nga pese pllaka gurri reth 6 metra te larta dhe te gjitha se bashku peshojne 110,000 kg. Nje kolone qendron ne mes dhe kater te tjera ndodhen reth saj.

Po c’fare te vecante ka ky monument?

I gjithe misteri qendron te fjalet qe jane gdhendur ne te, ne tete gjuhe te ndryshme qe jane, Anglisht, Spanjisht, Swahili, Hindi, Hebraisht, Arabisht, Kineze dhe Ruse. Monumenti ka edhe veti astronomike, si percaktimin e udhetimit te diellit dhe shenimin e mesdites gjate gjithe vitit.Gjendet ne keto koordinata: 34.231984°N 82.894506°W

Reagimet:

Disa e quajne si udhezimi post-apokaliptik per njerezit qe do ti mbijetojne Apokalipsit.

Disa e lidhin kete monument me teorine konspirative te ‘Rendit te Ri Boteror’.

Yoko Ono dhe të tjerë e kanë vlerësuar mesazhet e shënuara si “Një thirrje, nxitje për të menduari racionalisht”, ndërkohë që kundërshtarët i kanë etiketuar ato si “Dhjetë Urdhërimet e Antikrishtit”.

Nje aktivist i njohur, Mark Dice, mendon se “monumenti duhet shkaterruar ne njemije copa te cilat te perdoren per nje ndertim te ri”. Duke pretenduar se “Guidestones’ jane me ‘Origjine te thelle satanike’ dhe se arkitekti i mundshem me pseudonimin R.C Cristian i perket nje ‘Sekti sekret Luciferian’ qe lidhet me ‘Rendin e Ri Boteror’.

Ne inagurimin e monumentit nje minister vendas tha se ‘Monumenti eshte per adhurimin e diellit, adhurimin e kultit dhe adhurimin e djallit’.

Ne vitin 2008 Georgia Guidestone u gjet i mbuluar me vizatime qe permbanin shprehje si ‘Vdekje Rendit te Ri Boteror’ etj.

Monumenti u inagurua ne Mars 1980 dhe ne ceremoni ishin prezente 100 persona.

Ja se c’fare shkruhet ne te:

1.Mbajeni popullsine nen 500,000,000, ne ekuiliber te vazhdueshem me natyren.

2.Kujdesuni mencurisht per riprodhimin, permiresoni fizikun dhe diversitetin.

3.Bashkoni njerezimin me nje gjuhe te re te perbashket.

4.Drejtoni Pasionin – Besimin – Traditen dhe te gjitha te tjerat, me arsye te matur.

5.Mbroni njerezit dhe kombet me ligje dhe gjykata te drejta.

6.Lerini te gjitha kombet te qeverisin brenda tyre dhe ti regullojne ceshtjet e jashtme ne nje gjykate nderkombetare.

7.Shmangni ligjet e demshme dhe zyrtaret e padobishem.

8.Balanconi te drejtat personale me detyrimet sociale.

9.Cmoni Te verteten – Bukurine – dashurine duke kerkuar harmoni ne infinit.

10.Mos u bej kancer per Token – Lini vend per Natyren – Lini vend per Natyren.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
 
Misteri i monumentit të Georgia-s
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Misteri i numrave
» Misteri i Kështjellës Koralore në Florida
» Zgjidhet misteri i cikleve
» Misteri i portretit që nuk digjet!
» Misteri i frikshem tragjedise se Himares

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: