Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Vëndet ku mund te egzistojne alienët

Shko poshtë 
4 posters
AutoriMesazh
western

western


Numri i postimeve : 116
Join date : 05/05/2012

Vëndet ku mund te egzistojne alienët Empty
MesazhTitulli: Vëndet ku mund te egzistojne alienët   Vëndet ku mund te egzistojne alienët EmptyWed May 30, 2012 8:22 am

Vëndet ku mund të egzistojnë alienët

Vëndet ku mund te egzistojne alienët Images?q=tbn:ANd9GcQQSeP8-EJfEboM1_Gz4BR34W675UGCaHBcl3ox31KStDUsJMlv

Europa

Vëndet ku mund te egzistojne alienët Images?q=tbn:ANd9GcSdKKdXmMYBcrPEL-vC5jOsNd_tu0Ptf_-Uc_lFaQgbqHNtE8d4

Me sa duket, shkencëtarët besojnë se kërkimi për jetën aliene mund të fillojë nga hëna (europe)e ngjashëm me Jupiterin, me shanse të mëdha të suksesit. Ata madje sugjerojnë se jeta komplekse mund të jetë e qëndrueshme në këtë planet. Kjo bazohet në një teori që nën fletë të trashë të akullit, ka një oqean të lëngshme dhe në supozimin se Europa ka oksigjen të mjaftueshëm për të mbështetur të dy faunën mikro dhe makro. Sigurisht, nuk ka dëshmi të më forta që ekziston deri tani.


Meteorët

Vëndet ku mund te egzistojne alienët Images?q=tbn:ANd9GcR-CX0OnRDJkC7sbTglwRLKakN4EYrxsfGUvjzsaoeYlazfrWmBFA

Deri në këtë ditë, ne e dimë me siguri se planeti ynë është goditur nga jo më pak se 22, 000 meteorite. Nëse jeta mund të ketë ardhur në Tokë nga hapësira kozmike, këto shkëmbinj duhet të ketë qenë "Sistemi i ofrimit të". Kjo nuk është fare aq e pamundur sa mund të duket, pasi që shkencëtarët kanë zbuluar në Antarktik atë që duket të jetë disa microfossils mbi një meteorit nga Marsi. Nëse kjo ishte e vërtetë (pas viteve të debatit, dijetarët nuk mund të arrijë në një përfundim), kjo do të thotë që teoria e "pansermia", sipas të cilit jeta migrojnë nga një planet në një tjetër, është e vërtetë po ashtu.


Mars


Vëndet ku mund te egzistojne alienët Images?q=tbn:ANd9GcQvK2nxqEq1RXWzZu1Al4knqyWDBynlPPTf5zO-Rhml9uSS5U-9sw

Tradicionalisht, një nga vendet më të mira për të shikoni për jetën është Marsi. Pavarësisht mjedisit të saj antipatik, nuk ka dëshmi se një herë, kjo planeti ishte i ngrohtë dhe mikpritëse.Mars Phoenix Lander bërë një zbulim të madh në këtë fushë, në vitin 2008. Pas gërmimi në tokë marsian, ajo gjeti sasi të mëdha të akullit, që padyshim do të thotë se një herë, nuk kishte ujë në këtë planet. Për më tepër, nuk janë gjurmët e metanit në atmosferë marsian, i cili sugjeron se jeta aliene (ne formen e baktereve), duhet të jenë të fshehur diku në planetin, me siguri të thellë nën sipërfaqe.


Callisto

Vëndet ku mund te egzistojne alienët Images?q=tbn:ANd9GcSiauobTMz-0TMQi_1BAd-SMnHVB4IloxJItQSzDD0ZfMtPeM0fUA

Callisto është hëna e dytë më e madhe e Jupiterit dhe deri kohët e fundit shkencëtarët e NASA konsideruar atë asgjë më shumë se një satelit i vdekur. Sipërfaqja e tij shumë e vjetër mbart shenjën e asteroids shumta që u shkatërrua këtu. Megjithatë, që nga viti 1996, mundësia e një oqean nën sipërfaqen e saj u ngrit, zgjohen interesin e komunitetit shkencor për këtë planet. Edhe pse kushtet e Callisto nuk janë aq të mirë sa ata që janë në Europa, mundësia e disa forma ujore të jetës që ka evoluar në këtë planet të ashpër ende ekziston.


Enceladus


Vëndet ku mund te egzistojne alienët Images?q=tbn:ANd9GcQ-ktrWK2pw_zEFcy7i795gDV6Lmy9UOobwBk-9gGQwR6K-o5pUKQ

Një tjetër i satelitëve Saturnit jep shpresa edhe më shumë për të shkencëtarëve. Enceladus është, me sa duket, një nga opsionet më të mira për gjuetarët e jetës aliene. Casini (foto), ishte në gjendje për të zbuluar elemente të tilla si kimike, të karbonit azotit hidrogjen dhe oksigjen, komponimet thelbësore që e bëjnë jetën në tokë të jetë e mundur. Për më tepër, një teorik, por nuk konfirmohet, oqean varrosur mund të përfaqësojnë një ambient të ngrohtë në të cilën jeta mund të lulëzojnë.


Titan

Vëndet ku mund te egzistojne alienët Images?q=tbn:ANd9GcTc8m9vR2BbamzD0acj-R7fIwoRZ1sXs7UM5X2jcYi0_FY9qVCJ

Titan është satelit i madh Saturni-së. Ajo ka disa karakteristika të veçanta për ta bërë interesante: është hëna njohur vetëm që të ketë një atmosferë të dendur, për më tepër, ajo është planeti i vetëm, përveç Tokës, kur lëngjet sipërfaqe në formë të qëndrueshme janë gjetur. Atmosfera e Titanit nuk lejon jetën, të paktën jo lloj të jetës ne jemi njohur me të. Në -184 ⁰ C, asnjë formë Jeta nga Toka mund të mbijetojnë. Megjithatë, sipërfaqja përfshin peizazhe të ngjashme me ato të Tokës: dunat ranore, lumenj dhe dete (e metanit të lëngët, ndoshta). Ka edhe sezonet e ndryshme në Titan! Përveç këtyre të jashtëzakonshme (por jo përfundimtar), të ngjashmërive Casini Orbiter, të dërguar nga NASA, gjendet lëvizjet interesante kimike në Titan, të cilat mund të jenë rezultat i ndonjë jetës aliene.


Gilese 581dVëndet ku mund te egzistojne alienët Images?q=tbn:ANd9GcTM96haJ2iKzTJG1H4Fx6RfuXN-C3510JrsVSU8pEJcYiojz6KppA


Gilese 581 është larg-larg yll xhuxh i kuq. E vendosur në konstelacion Libra, ky yll ka planete të ndryshme, ndër të cilat Gilese 581 d. Ky exoplanet (një planeti jashtë sistemit diellor), është aq i veçantë për shkak se ajo besohet të jetë exoplanet njohur vetëm të vendosura në një zonë të banueshme (do të thotë në distancë të drejtë nga Sun-si yllin e saj). Kështu, është e mundur që ky planet ka një atmosferë, si dhe ujë të rrjedhshëm të lëngët në sipërfaqe të saj, që do të thotë se Toka-si format e jetës mund të zhvillohet këtu.


Exoplanet HD 209458B


Vëndet ku mund te egzistojne alienët Images?q=tbn:ANd9GcRz5vMzOnc2MmR3ebKk-McmArrVorhWCCXN4SJ8_AQk1k7hfAuh

Ky planet nuk ka një emër të bukur, frymëzues, është e vërtetë. Megjithatë, kjo nuk është emri ne jemi duke kërkuar në, por karakteristikat e saj. Kështu, pavarësisht nga të qenit me të vërtetë larg nga Toka (150 vjet drite), shkencëtarët ishin në gjendje të zbulojnë dhe të përshkruajnë përbërjen e saj kimike, me rezultate të mahnitshme. Me sa duket, ky është planeti i dytë jashtë sistemit diellor ku elementet që qëndrojnë në themel të jetës, siç e njohim ne, u gjetur.


Mjegullanja Orion


Vëndet ku mund te egzistojne alienët Images?q=tbn:ANd9GcTb6GnN0pvNXaRgcJninqaGB4R3fE0lnnecWCRuOhwcUCaxL9U3


Një mjegullnajë është përcaktuar si një re e pluhurit ndëryjor, të hidrogjenit gazit helium dhe llojet e tjera të gazeve. Nebulae shpesh janë fusha ku yjet e reja janë formuar. Ky është rasti i Nebula Orionit, i vendosur 1.500 dritë-vjet nga tani, në Rrugën e Qumështit. Ky vend nuk është vetëm i një bukuri mahnitëse, por edhe një rajon shumë interesant nga pikëpamja e jetës potencial huaj.Kombinim i substancave kimike të tilla si monoksidit të karbonit, ujit, Methanol dioksidit, të squfurit dhe shumë të tjerë që janë të njohura për jetë esencial në jetën e zhvillimin e proceseve është shumë premtuese për shkencëtarët.


Yjet e kuq gjigante


Vëndet ku mund te egzistojne alienët Images?q=tbn:ANd9GcT2dg7ByB7IteN6E9mkdh77NCXMqtIxIxoHM7rQjvyvJoxN3nAC

Yjet Kuq Giant nuk janë një vend i mirë për jetën aliene për të filluar. Megjithatë, ato mund të jenë shkaku i saj: kur një yll është gati të vdesë, ai papritmas shpërthen në fazën e saj të kuq gjigand. Kjo do të thotë se ai shpejt do të rritet në përmasa dhe me intensitet dhe do të shkaktojë largët, planete të ngrira ose exoplanets të bëhet jeta-miqësore. Blloqe akulli do të shkrihet, duke liruar të mesme të preferuar, ujë e jetës, dhe shkëlqimi i saj do të sjellë dritë në vende që ishin të njohura vetëm errësirën. Të tilla të reja, kushtet e përmirësuara të mund të lindë mikroorganizmave të huaj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjinkalla

gjinkalla


Numri i postimeve : 117
Join date : 09/05/2012

Vëndet ku mund te egzistojne alienët Empty
MesazhTitulli: Re: Vëndet ku mund te egzistojne alienët   Vëndet ku mund te egzistojne alienët EmptySun Jul 01, 2012 10:19 am

Edon zemrush pse me nuk po hyn ne kete forum,me mungon shume
Mbrapsht në krye Shko poshtë
muhameti
Numri i postimeve : 18
Join date : 14/05/2012

Vëndet ku mund te egzistojne alienët Empty
MesazhTitulli: Re: Vëndet ku mund te egzistojne alienët   Vëndet ku mund te egzistojne alienët EmptyWed Jul 04, 2012 1:59 pm

Alienet nuk egzistojne askund,sepse perveq ne toke askund ne sistemin diellore nuk ka jete,kurse sa i perket galaktikes apo edhe universit ne teresi aty nuk e dij.Mirepo keto vende qenkan pothuajse te gjitha ne sistemin tone diellore,gje qe eshte e pamundur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
western

western


Numri i postimeve : 116
Join date : 05/05/2012

Vëndet ku mund te egzistojne alienët Empty
MesazhTitulli: Re: Vëndet ku mund te egzistojne alienët   Vëndet ku mund te egzistojne alienët EmptyThu Jul 05, 2012 9:38 am

E paske vertetuar ti se alienet nuk egzistojne.Po lere he burri i dheut,shume me e logjikshme dhe e kapshme eshte te egzistojne alienet sesa ato imagjinaret e juaja sic jane xhindet,engjujt,djajet,fantazmat...etj,qe edhe per femijet eshte marrezi te besojne e lere me te rriturit.Pikerisht keto gjerat e imagjinuara nga ju qe ceka lart kane dalur sipasoje e alieneve,sepse ne koherat e lashta njerezit kane hasur ne alien,dhe qe nga ato kohera,kane mbetur keto imagjinativet e juaja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Antin
Numri i postimeve : 21
Join date : 07/05/2012
Location : Zvicer

Vëndet ku mund te egzistojne alienët Empty
MesazhTitulli: Re: Vëndet ku mund te egzistojne alienët   Vëndet ku mund te egzistojne alienët EmptyThu Jul 05, 2012 10:01 am

ketu i jap te drejte pak a shume Muhamedit, alienet nuk mund te banojne ne sistemin tone diellor sepse vetem Toka i ka kushtet per jete nga largesia e duhur me Diellin. Por ne galaktiken tone dhe ne univers ka aliene sa te duash por ne nuk mund t'i gjejme dot sepse nuk e kemi te zhvilluar sa duhet teknologjine, ndersa ata kane ardhur me kohe dhe na kane zbuluar duke ndikuar ne menyra te ndryshme ne jeten tone. Dhe ka mundesi qe njerezit kur i kane pare ata (qe nga lashtesia) kane krijuar figurat e zotave te mitologjise, djallit, demoneve, engjejve, fantazmave, xhindeve etj. Kjo eshte e verteta absolute per mendimin tim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Vëndet ku mund te egzistojne alienët Empty
MesazhTitulli: Re: Vëndet ku mund te egzistojne alienët   Vëndet ku mund te egzistojne alienët Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vëndet ku mund te egzistojne alienët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Vendet ku mund ti takosh fantazmat
» Cilat nga keto qenie mistike egzistojne?
» Rrembimet nga alienet
» Piramidat a i ndertuan alienet?
» 10 vendet qe nuk u lejohet ti vizitoni

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: