Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Jemi duke jetuar ne boten e katert

Shko poshtë 
AutoriMesazh
gjinkalla

gjinkalla


Numri i postimeve : 117
Join date : 09/05/2012

Jemi duke jetuar ne boten e katert Empty
MesazhTitulli: Jemi duke jetuar ne boten e katert   Jemi duke jetuar ne boten e katert EmptyWed May 30, 2012 12:40 am

Jemi duke jetuar ne boten e katert

Jemi duke jetuar ne boten e katert Images?q=tbn:ANd9GcTjcgLiLMWHt3EoCliersbYh6-OscP_aSgTkghbiSHNqJvxWseJPQ

Sipas Book of the Hopi, të Waters Frank, indianët Hopi besojnë se ne jemi në të katërtën e epokës së shtatë, Bota e katërt dhe po i afrohemi kalimit në Botën e Pestë (kalim i cili tashmë është duke ndodhur). Bota e parë u shkatërrua nga zjarri, e dyta përfundoi kur toka "humbi ekuilibrin e saj", duke shkaktuar përmbytje, dhe e treta përfundoi zhytur në ujë. Para nisjes së Botës së Pestë do të nisë një "pastrim i madh".

Ky tranzicion i korrespondon lindjes në një shpellë nëntokësore quajtur Kiva, ku nis procesi i lindjes dhe gjatë së cilës "iniciohet një rilindje shpirtërore." Në dyshemenë e Kiva ka një vrimë që simbolizondaljen më parë në Botën e Katërt. Një shkallë që çon jashtë Kiva përfaqëson kalimin e ardhshëm në mes të Botës së Katërt dhe të Pestë.

Rituali përfshin një ceremoni të Zjarrit të Ri dhe arrin kulmin në mesnatë. Ceremonia është një derivat i drejtpërdrejtë i ceremonisë së Zjarrit të Ri të Toltechi dhe sipas Jenkins është një mjet llogaritjeje, si ora prej guri piramidës së Kukulkan, me zgjim më 2012 që do të jepet nga një gjarpër me zile.

Moses Shongo, njeriu i fundit në mjekësinë tradicionale të indianëve Seneca, i cili vdiq në vitin 1925, ka transmetuar mësimet për mbesën e tij, Twylah Nitsch.

Në këto mësime përfshihet dhe parashikimi i një "periudhe të spastrimit njëzet e pesë vjeçar që do të zgjasë deri në 2012 dhe ku toka do të spastrohet vetë."
Speaking Wind ka konfirmuar se Bota e Pestë do të fillojë në dhjetor 2012.

Në vitet '80 priftërinjtë e Q'ero, indianë që jetojnë në Ande, njoftuan se Pachakuti, rrënimi i botës, do të fillojë në vitin 1990 dhe do zgjasë 22 vjet.

Viti 2012 i korrespondon, pra fillimit të një epoke të artë të quajtur Taripay pacha, ku do të ndodhë unifikimi i botës së sipërme, botës së poshtme dhe botës së përditshme. Termi pacha është ekuivalente me atë të Pachamama, emri i tokës mëmë. Sipas Q'ero, Taripay pacha do të jetë "një kohë kur ne do të takohemi përsëri."

Willaru Huayta, një lajmëtar shpirtëror i Quechua të Perusë, thotë se në vitin 2013 një asteroid i madh do të kalojë në afërsi të Tokës dhe vetëm ata që kanë fituar veten e tyre do të mbijetojnë. Ky version katastrofik jehon dhe në fjalët e Credo Muttwa, sipas të cilit në vitin e demit të kuq (2012) do të kthehet një yll me një bisht të gjatë, i quajtur Mu-sho-sho-no-no. Kalimi i tij i fundit do provokojë një përmbytje dhe do të përmbysi botën, në mënyrë që dielli "do të lindë në jug dhe do të perëndojë në veri."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Jemi duke jetuar ne boten e katert
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A jemi duke jetuar ne nje stimolim kompjuterik?
» A ka mundesi te jemi te lumtur
» Pse nuk mund te jemi te lumtur
» Profecia e djalit nga Marsi duke dhene alarmin per Token

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: