Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 A jemi duke jetuar ne nje stimolim kompjuterik?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
xhogli

xhogli


Numri i postimeve : 19
Join date : 13/05/2012

A jemi duke jetuar ne nje stimolim kompjuterik? Empty
MesazhTitulli: A jemi duke jetuar ne nje stimolim kompjuterik?   A jemi duke jetuar ne nje stimolim kompjuterik? EmptySat May 19, 2012 1:24 pm


Shumë vepra të science fiction, si dhe disa nga parashikimet teknologë serioze dhe futurologists parashikojnë se sasi të mëdha të pushtetit informatikë do të jenë në dispozicion në të ardhmen. Le të supozojmë për një moment se këto parashikime janë të sakta. Një gjë që brezat më vonë mund të bëjmë me kompjuterat super-fuqishme e tyre është drejtuar simulime të hollësishme të parardhësve të tyre ose e njerëzve si parardhësve të tyre. Për shkak se kompjuterët e tyre do të jetë aq i fuqishëm, ata mund të drejtuar një numër shumë i madh simulime të tilla. Le të supozojmë se këta njerëz simuluara janë të vetëdijshëm (siç ata do të jenë nëse simulimet ishin mjaft fine-grained dhe në qoftë se një pozicion të caktuar mjaft gjerësisht i pranuar në filozofinë e mendjes është e saktë). Atëherë ajo mund të jetë rasti se shumica dërrmuese e mendjeve si yni nuk i përkasin racës origjinal, por më tepër për njerëzit simuluar nga pasardhësit e avancuar të një race origjinale. Ajo është atëherë e mundur të argumentojnë se, nëse ky ishte rasti, ne do të ishte racionale që të mendojnë se ne jemi të ngjarë në mesin e mendjeve të simuluar sesa ndër ato origjinale biologjike. Prandaj, në qoftë se ne nuk mendoj se ne jemi duke jetuar në një simulim kompjuterik, ne nuk kanë të drejtë të besojmë se do të kenë pasardhës që do të kandidojë shumë të simulimeve të tilla të paraardhësve të tyre. Kjo është ideja themelore. Pjesa tjetër e këtij dokumenti do të shpalosë atë më me kujdes.
Përveç formojnë interes kjo tezë mund të mbajtur për ata që janë të angazhuar në spekulime futuristic, ka edhe shpërblime më thjesht teorike. Argumenti siguron një stimul për formulimin disa pyetje metodologjike dhe metafizike, dhe ai sugjeron analogji natyralist në konceptet e caktuara tradicionale fetare, të cilat disa mund të gjeni zbavitës ose nxisin mendimin.
Struktura e letrës është si më poshtë. Së pari, ne formulimin e një supozim që ne kemi nevojë për të importuar nga filozofia e mendjes në mënyrë që të merrni filluar argumenti. Së dyti, ne e konsiderojmë disa arsye empirike për të menduar se drejtimin e shumë simulime të shumta të mendjeve njerëzore do të jetë brenda aftësinë e një qytetërimi të ardhshëm që ka zhvilluar shumë prej këtyre teknologjive që tashmë mund të treguar të jetë në përputhje me ligjet e njohura fizike dhe pengesat inxhinieri. Kjo pjesë nuk është e filozofikisht e nevojshme, por ai siguron një stimul për të duke i kushtuar vëmendje të tjerëve. Pastaj vijon thelbi i argumentit, që e bën përdorimin e disa teorinë e probabilitetit të thjeshtë, dhe një pjesë duke siguruar mbështetje për një parim indiferencën dobët se argumenti punëson. Së fundi, ne kemi diskutuar disa interpretime të shkëputje, të përmendura në abstrakte, që formon përfundimin e argumentit simulim.

II. Marrja e substrate pavarësisë

Një supozim i përbashkët në filozofinë e mendjes është se i substrate të pavarësisë. Ideja është që shtetet mendore mund të shkoj në ndonjë nga një klasë të gjerë të substrates fizike. Me kusht që një sistem i zbaton lloj të drejtën e strukturave kompjuterike dhe proceseve, ajo mund të jetë i lidhur me përvojat e të ndërgjegjshëm. Kjo nuk është një pronë thelbësore e vetëdijes që është zbatuar në karbon me bazë biologjike rrjetet nervore brenda një kafkë: silic të bazuara në procesorë brenda një kompjuter mund të në parim bëjnë mashtrim si.
Argumentet për këtë tezë janë dhënë në literaturë, dhe edhe pse ajo nuk është krejtësisht uncontroversial, ne do të këtu të marrin atë si një e dhënë.
Argumenti ne do të paraqesim nuk ka, megjithatë, varet nga çdo version shumë të fortë të funksionalizmit ose computationalism. Për shembull, ne nuk duhet të supozojmë se teza e substrate të pavarësisë është domosdoshmërisht e vërtetë (ose analitike ose metafizikisht) - vetëm se, në fakt, një kompjuter drejtimin e një program të përshtatshëm do të jetë i vetëdijshëm. Për më tepër, ne nuk duhet të supozojmë se në mënyrë që të krijojë një mendje në një kompjuter do të ishte e mjaftueshme për të programit atë në një mënyrë të tillë që të sillet si një njeri në të gjitha situatat, duke përfshirë kalon testin Turing, etj Ne kemi nevojë vetëm supozim dobët se kjo do të mjaftojë për brezin e përvojave subjektive që proceset kompjuterike e trurin e njeriut janë të njëjta strukturë në hollësi të përshtatshëm gjobë-trashë, të tilla si në nivelin e sinapsave individuale. Ky version atenuar i substrate të pavarësisë është mjaft gjerësisht e pranuar.
Neurotransmitters, faktorët e rritjes nervore, si dhe kimikateve të tjera që janë më të vogla se një Synapse qartë të luajë një rol në njohje të njeriut dhe të nxënit. Substrate-pavarësisë tezë nuk është se efektet e këtyre kimikateve janë të vogla apo të parëndësishme, por që ata të ndikojnë në përvojën subjektive vetëm përmes ndikimit të tyre direkt apo indirekt në aktivitetet kompjuterike. Për shembull, nëse nuk mund të ketë asnjë ndryshim në përvojën subjektive pa ka qenë gjithashtu një dallim në shkarkimeve synaptic, atëherë detaje nevojshme e simulimit është në nivelin Synaptic (apo të lartë).

III. Kufijtë TEKNOLOGJIKE e llogaritje

Në fazën tonë të tanishëm të zhvillimit teknologjik, ne kemi as pajisje mjaftueshëm e fuqishme as software e nevojshme për të krijuar mendjen vetëdijshëm në kompjuter. Por argumente bindëse janë dhënë për efekt se në qoftë se progresi teknologjik vazhdon papakësuar atëherë këto mangësi në fund do të tejkalohen. Disa autorë argumentojnë se kjo fazë mund të jetë vetëm disa dekada më larg. [1] Megjithatë, për qëllime të pranishëm nuk kërkojnë supozime rreth kohës-shkallë. Argumenti simulim punon në mënyrë të barabartë edhe për ata që mendojnë se ajo do të marrë qindra e mijëra vjet për të arritur një "posthuman" fazë të qytetërimit, ku njerëzimi ka fituar shumicën e aftësive teknologjike që mund të tregojnë se aktualisht të jenë në përputhje me ligjet fizike dhe me materiale dhe kufizimeve të energjisë.
Tillë një fazë të pjekur i zhvillimit teknologjik do ta bëjë të mundur për të kthyer në planetë dhe burimeve të tjera astronomike në kompjuterë jashtëzakonisht të fuqishme. Ajo aktualisht është e vështirë të jetë i sigurt në çdo sipërme të lidhur në informatikë pushtet që mund të jenë në dispozicion për të qytetërimeve posthuman. Ndërsa ne jemi ende mungon një "teori të gjithçkaje", ne nuk mund të përjashtonte mundësinë që fenomene roman fizike, nuk lejohen për në teoritë e tanishme fizike, mund të shfrytëzohen për të kapërcyer këto kufizime [2] që në të kuptuarit tonë të tanishëm të imponojë kufizime teorike mbi përpunimin e informatave të arritshme në një petë të caktuar të materies. Ne mund të me besim shumë të madh të vendosur kufij më të ulët në posthuman llogaritje, duke supozuar mekanizmat e vetëm që janë kuptuar tashmë. Për shembull, Eric Drexler ka përshkruar një dizajn për një sistem madhësia e një kub të sheqerit (me përjashtim të ftohjes dhe të furnizimit me energji elektrike) që do të kryejë 1021 instruksione për sekondë. [3] Një tjetër autor i jep një vlerësim të përafërt të 1042 operacioneve për sekondë për një kompjuter me një masë në mënyrë të një planet të madh. [4] (Nëse do të mund të krijojë kompjuterat kuantike, apo të mësojnë për të ndërtuar kompjutera nga çështje bërthamore ose plazma, ne mund të shtyjë më afër kufijve teorike. Seth Lloyd llogarit një sipërme të detyruar për një 1 kompjuter kg 5 * 1050 operacionet logjike për sekondë kryera në ~~~HEAD=NNS~~HEAD=pobj 1031 bit. [5] Megjithatë, ai mjafton për qëllimet tona për të përdorur vlerësim më konservativ që presupozon vetëm duke njohur design-parimet.)
Sasia e energjisë e nevojshme për informatikë matem një mendje njerëzore gjithashtu mund të vlerësohet afërsisht. Një vlerësim i bazuar mbi atë se si computationally shtrenjtë është për të replikuar funksionalitetin e një pjesë të indeve nervor se e kemi kuptuar tashmë dhe të cilit funksionalitetin ka qenë përsëriten në silico, rritja kontrast në retinën, jep një shifër prej ~~~HEAD=NNS~~HEAD=pobj 1014 operacione për sekondë për Truri tërë njerëzore. [6] Një vlerësim alternative, duke u bazuar numri i sinapsave në tru dhe frekuencën e tyre qitjes, jep një shifër prej ~~~HEAD=NNS~~HEAD=pobj 1016-1017 operacione për sekondë. [7] conceivably, madje edhe më shumë mund të jetë e nevojshme nëse duam për të simuluar në detaje punimet e brendshme të sinapsave dhe pemë degëzuar. Megjithatë, është e mundshme që njeriu të sistemit nervor qendror ka një shkallë të lartë të tepricë në mircoscale për të kompensuar për unreliability dhe zhurmë e komponentëve të saj neuronal. Një prandaj do të presin një fitim të konsiderueshëm efikasitetit gjatë përdorimit më të besueshme dhe të gjithanshëm jo-biologjike procesorë.
Memory duket të jetë një pengesë jo më të rrepta se sa fuqi përpunuese. [8] Për më tepër, pasi maksimale Bandwidth njeriut është shqisore dispozicion ~ 108 bit për sekondë, simulon gjitha ngjarjet shqisore krijon një kosto të papërfillshme në krahasim me simulon aktivitetin cortical. Ne mund të përdorë fuqinë e nevojshme të përpunimit të stimulohet sistemi nervor qendror si një vlerësim të kostos totale kompjuterike e simulon një mendje njerëzore.
Nëse mjedisi është përfshirë në simulim, kjo do të kërkojë energji shtesë informatikë - sa varet nga qellimi dhe granularity të simulimit. Simulon tërë universin deri në nivelin kuantike është padyshim parealizueshme, nëse rrënjësisht fizika e re është zbuluar. Por në mënyrë që të merrni një simulim realiste të përvojës njerëzore, aq më pak është e nevojshme - vetëm çfarë është e nevojshme për të siguruar që njerëzit të simuluara, ndërveprojnë në mënyra normale e njeriut me mjedisin e tyre të simuluar, nuk e vërejnë ndonjë parregullsi. Struktura mikroskopike e në brendësi të Tokës mund të hiqej të sigurtë. Objekte të largëta astronomike mund të ketë përfaqësime që kanë të ngjeshur shumë: gjasë nevojë të shtrihet në brezin e ngushtë të pronave që ne mund të vëzhgojë nga planet tona ose anijen e sistemit diellor. Mbi sipërfaqen e Tokës, objektet makroskopike në zonat e banuara mund të kenë nevojë të jenë vazhdimisht të simuluar, por dukuri mikroskopike mund të ngjarë të plotësohet në ad hoc. Çfarë ju shihni nëpërmjet një mikroskop elektronike duhet të shikojmë që nuk dyshon, por ju zakonisht nuk kanë asnjë mënyrë për të konfirmuar koherencën e saj me pjesë të pavrojtuar e botës mikroskopike. Përjashtimet lindin kur ne me qëllim hartimin e sistemeve për të shfrytëzuar fenomene pavrojtuar mikroskopike që veprojnë në përputhje me parimet e njohura për të marrë rezultatet që ne jemi në gjendje për të verifikuar të pavarur. Rast paradigmatik i kësaj është një kompjuter. Simulimi mund të për këtë arsye duhet që të përfshijë një përfaqësim të vazhdueshëm të kompjuterëve poshtë në nivelin e elementeve logjikën individuale. Kjo paraqet asnjë problem, pasi pushteti i tanishëm tonë informatikë është i papërfillshëm nga standardet posthuman.
Për më tepër, një imitues posthuman do të ketë fuqi të mjaftueshme për informatikë për të mbajtur gjurmët e besimit të detajuar të shteteve në të gjitha trurin e njeriut në çdo kohë. Prandaj, kur pa se një njeri ishte gati për të bërë një vëzhgim të botës mikroskopike, ajo mund të plotësoni në detaje të mjaftueshme në simulimit në fushën përkatëse në baza si të nevojshme. Nëse ndonjë gabim të ndodhë, drejtori i lehtë mund të redaktoni shtetet e çdo trurin që janë bërë të vetëdijshëm për një anomali para se pre simulim. Nga ana tjetër, drejtori mund të kaloni prapa disa sekonda dhe ribërjen e simulim në një mënyrë që shmang problemin.
Ajo kështu duket bindës se kostoja kryesore kompjuterike në krijimin e simulimet që janë të padallueshëm nga realiteti fizik për mendjen njerëzore në simulimit banon në simulon trurin organike deri në nivelin neuronal ose nën-neuronal. [9] Ndërsa kjo nuk është e mundur për të marrë një vlerësim shumë të saktë e kostos së një simulim realist të historisë njerëzore, ne mund të përdorim ~~~HEAD=dobj 1033 - operacionet e 1036 si një vlerësim i përafërt [10]. Siç kemi fituar shumë përvojë me realitetin virtual, ne do të merrni një zotërim të mirë të kërkesave kompjuterike për të bërë botëve të tilla duket realiste për vizitorët e tyre. Por në çdo rast, edhe nëse vlerësimi ynë është jashtë me urdhër disa shkalle, kjo nuk ka shumë rëndësi për argumentin tonë. Ne kemi vërejtur se një përafrim i përafërt i fuqisë kompjuterike të një kompjuter planetare-masë është 1042 operacione për sekondë, dhe se merr vetëm harton njohur tashmë nanotechnological, të cilat janë ndoshta larg nga optimale. Një shumë të vetme të tilla një kompjuter mund të stimulohet të gjithë historinë mendore të njerëzimit (thirrja këtë një paraardhës simulim-), duke përdorur më pak se një e milionta e fuqisë së saj të përpunimit për një sekondë. Një qytetërim posthuman mund ta ndërtojë një numër astronomik të kompjuterëve të tillë. Ne mund të konkludojmë se fuqia informatikë në dispozicion të një qytetërimi posthuman është e mjaftueshme për të drejtuar një numër të madh të paraardhësve shtesa simulimeve edhe ajo ndan vetëm një pjesë një minutë të burimeve të saj për këtë qëllim. Ne mund të tërheqë këtë përfundim edhe duke lënë një diferencë të konsiderueshme të gabimit në të gjitha vlerësimeve tona.

° civilizimet Posthuman do të ketë fuqi të mjaftueshme për informatikë për të kandiduar jashtëzakonisht shumë e-paraardhësi i simulimet madje edhe duke përdorur vetëm një pjesë të vogël të burimeve të tyre për këtë qëllim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A jemi duke jetuar ne nje stimolim kompjuterik?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Jemi duke jetuar ne boten e katert
» A ka mundesi te jemi te lumtur
» Pse nuk mund te jemi te lumtur
» Profecia e djalit nga Marsi duke dhene alarmin per Token

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Konspiracion-
Kërce tek: