Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Planeti tokë në rrezik të madh

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Planeti tokë në rrezik të madh Empty
MesazhTitulli: Planeti tokë në rrezik të madh   Planeti tokë në rrezik të madh EmptyWed May 16, 2012 9:08 am

Njoftim alarmant: Planeti i tokës në rrezik të madh!

Planeti tokë në rrezik të madh 538181_425961400762067_236304299727779_1450910_905882442_n
“Shfrytëzojmë 50% më shumë burime nga ato që toka mund të prodhojë ndaj nëse nuk ndryshon diçka, deri në vitin 2030, nuk do të na mjaftojnë as edhe dy planetë tjera” është mesazhi shqetësues që është publikuar nga Fondi botëror për mbrojtjen e natyrës.

Shumë eksploatime të resurseve natyrore, shumë harxhime dhe numri gjithnjë e më i madh i banorëve, e sjellin tokën në rrezik-shkruan në raportin e vitit 2012 të “Planetit të gjallë”, të cilin e ka publikuar ËËF, organizata më prestigjioze joqeveritare në botë për mbrojtjen e natyrës.

Siç është shprehur Jim Leape, drejtori kryesor i WWF-së, ''jetojmë sikur të kishim edhe një planet tjetër në dispozicion. Shfrytëzojmë 50% më shumë burime nga ato që toka mund të prodhojë ndaj nëse nuk ndryshon diçka, deri në vitin 2030, nuk do të na mjaftojnë as edhe dy planete tjera” është mesazhi shqetësues që është publikuar nga Fondi botëror për mbrojtjen e natyrës.Jonathan Baillie nga Shoqata zoologjike në Londër, që është bashkautor i kumtesës, ka porositur se mospërfillja e kësaj diagnoze mund të ketë pasoja të rënda për njerëzimin. ''Mundemi ta rikthejmë shëndetin e planetit vetëm nëse përqendrohemi në rrënjët e së keqes: rritja e numrit të banorëve dhe harxhimet e tepruara të resurseve”-ka thënë ai.Komunikatën që bëhet publike çdo të dytin vit, formalisht e ka prezantuar astronauti holandez Andre Kuipers, i cili aktualisht është në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë (ISS).

''kemi vetëm një tokë, bëjmë presion të padurueshëm ndaj planetit tonë, ndërsa në duhet ta shpëtojmë atë, të shpëtojmë shtëpinë tonë”-ka thënë Andre Kuipers.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
belisa bela
Numri i postimeve : 3
Join date : 22/10/2013

Planeti tokë në rrezik të madh Empty
MesazhTitulli: Re: Planeti tokë në rrezik të madh   Planeti tokë në rrezik të madh EmptyTue Oct 22, 2013 2:23 pm

lol! 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Planeti tokë në rrezik të madh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Planeti qe pritet ta godas token
» Aleksandri i Madh
» Sekreti i madh i jetes

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~EZOTERIZEM~ :: Profeci-
Kërce tek: