Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Sekretet e numerologjisë. A janë ditët tona të numëruara?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Sekretet e numerologjisë. A janë ditët tona të numëruara? Empty
MesazhTitulli: Sekretet e numerologjisë. A janë ditët tona të numëruara?   Sekretet e numerologjisë. A janë ditët tona të numëruara? EmptySat May 05, 2012 1:18 pm

Sekretet e numerologjisë. A janë ditët tona të numëruara?Sekretet e numerologjisë. A janë ditët tona të numëruara? The%20Secret%20Science%20Of%20Numerology%20The%20Hidden%20Meaning%20Of%20Numbers%20And%20LettersNumerologjia është konsideruar si shkencë qysh në lashtësi. E tillë trajtohet ajo edhe në librat e nderuar, që rrjedhin nga misteret e kësaj lashtësie, në të cilat bazoheshin praktikat mbi numerologjinë dhe gematrinë (sipas Kabalës së jahudinjve apo literaturës rabinike).

Pikërisht nën gjurmët e këtyre librave e praktikave eci dhe arriti një përsosmëri Pitagora me shkollën e tij në Krotona (u hap në gjuhën greke në vitin 536 p.e.s kur Pitagora ishte 56 vjeç) në jug të Italisë, shkollë e cila është ende universiteti i parë në historinë e botës. Vetë Pitagora i kishte studiuar të fshehtat dhe fuqinë e numrave në komunitetin jahudi të esienëve, komunitet i cili u shkatërrua nga romakët dhe prej të cilit pati dalë edhe Jezu Krishti.

Numerologjia është e lidhur në thelb nga vullneti i Zotit me një destiny, me një paracaktim të fatit, të tipit, të karakterit dhe temperamentit të çdo njeriu. Në fakt, qysh para një shekulli, kur numerologjia filloi ta lidhë këtë karakter dhe personalitet të njeriut me të dhënat e datëlindjes dhe me gematrinë (shumimin e shkronjave të emrit të njeriut), fillon edhe epoka modern e saj.

Por a mund të llogaritet jetëgjatësia jonë dhe fati ynë nëpërmjet numerologjisë dhe gematrisë?
Rreth ketij materiali mund te diskutohet gjate.Sillni dhe ju mendimin tuaj.


Origjinali: The Secret Science of Numerology - The hidden meaning of Numbers and Letters
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
 
Sekretet e numerologjisë. A janë ditët tona të numëruara?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Konspiracion-
Kërce tek: