Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Fjale te urta

Shko poshtë 
3 posters
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:22 am

Shkaqet, pse na mungojnë buzëqeshjet(?)

1- Nëse i buzëqeshë ndonjë personi të huaj, thotë: a më njeh a?!
2- Nëse i buzëqeshë vellaun-motren tënd, të thotë: Helbet mos je ka don diçka?!
3- Nëse i buzëqeshë babait, të thotë: Mos po don pare?!
4- Nëse i buzëqeshë nënës, të thotë: Hë, mos ke thy naj gjë?!
5- Nëse buzëqeshë në vete, të thonë: idiot.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:22 am

Mos prit kurr ndryshime pozitive ne jeten tende, nese vetja juaj eshte e rrethuar me njerez negative
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:23 am

Suksesi nuk është absolut, dështimi nuk është fatal - kurajoja për të vazhduar është ajo që ka rëndësi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:23 am

Mos planifiko nje te ardhme me nje person, i cili nuk ka planifukuar asnje te ardhme per veten e tij...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:23 am

DISA NJEREZ VIJNE NE JETET TONA THJESHTE PER TE NA TREGUAR QE TE MOS BEHEMI KURRE SI ATA...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:24 am

Disa njerez jane si puna e cimcakizit, prandaj kur i iken shija, ti e di se cfare duhet te besh...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:24 am

Miqësia është shumë më shumë se një fjalë e thjeshtë, mund të tentosh ta përshkruash, por vetëm koha do ti japë kuptimin e drejtë...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:24 am

Dashuria eshte si nje llastik i terhequr nga dy duar, nese njera e leshon... tjetra do te lendohet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:25 am

Kur isha i vogel doja te isha i rritur, tani qe u rrita dua te kthehem serish ne femijeri.... Por fatkeqesisht jeta nuk ofron shanse per te dyten here...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:25 am

Kujtoji gjithmone dy gjera ne jete: Asnjehere mos merr vendime kur je i merzitur dhe asnjehere mos premto kur je i gezuar...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:26 am

Jane disa njerez...

Janë disa njerëz që do urrenin farën e tyre
për ti treguar botës që s'janë racistë,
janë disa njerëz që do refuzonin të hanin mishin
për ti treguar botës që i duan kafshët,
janë disa njerëz që do merreshin me bamirësi
për ti treguar botës që s'janë diktatorë,
janë disa njerëz që do i jepnin çdokujt lëmoshë
për ti treguar botës që s'janë mizorë.

Janë disa njerëz që do harronin gjuhën e tyre
për ti treguar botës sa shumë të ditur janë,
janë disa njerëz që do pështynin mbi kulturën e vet
për ti treguar botës, që veç qytetarë të saj janë,
janë disa njerëz që do refuzonin çdo kënaqësi fizike
për ti treguar botës që s'janë materialistë,
janë disa njerëz që edhe njerëz pa faj do të vrisnin
për ti treguar botës, besnikërinë ndaj Perëndisë.

Janë disa njerëz që do shoqëronin çdo homoseksual
për ti treguar botës që s'janë diskriminues,
janë disa njerëz që do urrenin gjithçka mashkullore
për ti treguar botës luftën për të drejtat e gruas,
janë disa njerëz që do të hiqnin dorë prej seksit
për ti treguar botës që edhe ata kanë ndjenja,
janë disa njerëz që do duronin çdo përdhosje dinjiteti
për ti treguar botës që janë kundra dhunës.

Janë disa njerëz që do duartrokisnin çdo sistem
për ti treguar botës që e duan paqen,
janë disa njerëz që do provonin çdo perversitet
për ti treguar botës që janë të lirë,
janë disa njerëz që do mbyllnin edhe sytë
për ti treguar botës që janë besnikë,
janë disa njerëz që do të puthnin edhe këmbët
për të treguar që kanë dhe ndjejnë respekt.

Janë disa njerëz që do silleshin arrogantë
për ti treguar botës që s'janë të vobektë,
janë disa njerëz që do mbanin forcërisht një partner
për ti treguar botës që s'janë të vetëm,
janë disa njerëz që do vishnin çdo batutë të modës
për ti treguar botës që janë njerëz të kohës,
janë disa njerëz që do të thyenin çdo zemër
për ti treguar botës, që janë të aftë.

Janë disa njerëz që do qëndronin vetëm të vrenjtur
për ti treguar botës që s'janë qesharakë,
janë disa njerëz që shkatërronin çdo iniciativë
për ti treguar botës që s'janë dështakë,
janë disa njerëz që do bënin gjithçka e gjithmonë
vetëm e vetëm botës për t'ia treguar...

...por janë të tjerë njerëz që e bëjnë këtë botë më të mirë,
pa u treguar asnjëherë të tillë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:26 am

Arsyeja pse njerëzit ta marrin miresinë per dobësi, është sepse ti je duke iu dhënë shumë, më shumë seç meritojne...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:26 am

Një nga gjërat më të bukura të jetës është të gjesh dikë që mund të kuptojë , pa pasur nevojë t'i japësh shumë shpjegime...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:27 am

Janë 3 vendet më me vlerë në këtë botë :
1: Vendi më i bukur është të jesh në zemrën e dikujt,
2: Vendi më i sigurtë është të jesh në lutjet e dikujt,
3: Vendi më komod është të jesh në mendjen e dikujt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:27 am

Nuk me lendon plaga qe me bejne ata pas shpine, me lendon buzeqeshja e atyre perpara meje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:28 am

Zemra i ngjason një liqeni që furnizohet me ujëra përrenjësh e lumejsh. Nëse këto rrjedhje mbajnë ujë të pastër, edhe uji i këtij liqeni do të jetë i paster, nëse prurjet mbajnë uje të ndotur atëherë edhe uji i liqenit do të jetë i ndotur...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:28 am

Vleresojini njerezit qe kane sakrifikuar dicka per ju, pasi ajo dicka mund te kete qene gjithcka per ta...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:28 am

Ne jete nganjehere ndodh qe na mbyllen te gjitha dyert... Mos harroni, ato mund te jene te mbyllura, por jo te kycura...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:29 am

Ka ardhur koha ku sa me i mire te jesh me njerzit aq me keq te bejne, dhe sa me i keq te sillesh, aq me shume te respektojne...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:29 am

Behu krah qe i zgjatet te tjereve, behu buzeqeshje per ata qe nuk gjejne dot force per te buzeqeshur....Behu personi qe ti do te doje te ishe aty per ty...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:29 am

Besimi eshte si puna e pasqyres, nese thyhet s'do te jete me si me pare, pavaresisht se sa fort perpiqeni ta ktheni, te carat do te duken gjithmone...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:30 am

Nese ti duhet te genjesh rreth atij te cilit Ti je, ne menyre qe tu pelqesh te tjereve, atehere nuk ke gjetur personat e duhur rreth teje. Shoket e vertete te duan ty per ate qe je...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:31 am

...Endrrat behen realitet vetem nese ne deshirojme me te vertete kete gje. Ju mund te keni cdo gje ne jete nese sakrifikon cdo gje per te...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:31 am

Njerezit thone qe te falesh eshte veshtire.. Un them qe te falesh eshte lehte por te fitosh serish besim eshte vertete e veshtire...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:31 am

Me duaj ose me urrej, te dyja jane ne favorin tim ... Nese me do, do jem gjithnje ne zemren tende, Nese me urren do jem gjithmone ne mendjen tende...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:31 am

“Asnjëherë në botë urrejtja s’ndalet përmes urrejtjes. Urrejtja ndalet përmes dashurisë.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:32 am

E shtrenjta gjyshja ime.......Gjithcka do jepja te shikoja edhe njehere gjyshen time qe e kisha me shum se nene...ishte gjithcka per mua. Do i puthja duar e kembe, gershetat e saj, syte e saj te perlotura, te me jepte bekimin e saj para se te flija gjum, sic ma bente cdo nate. Eshte me fat kush i ka gjyshrit e tij...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:32 am

Miqtë e vërtetë janë si duart dhe sytë: kur dora vritet, syri qan. Kur syri qan, dora fshin lotët!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:33 am

Paraja nuk është gjithçka....
Ajo mund të blej shtratin, por jo gjumin...;
Mund të blej oren, por jo kohen...
Mund të blej librin tënd, por jo dijen...;
Mund të blej poziten tënde, por jo respektin...;
Mund të blej ilaçin por jo shëndetin...;
Mund të blej gjakun, por jo jeten...;
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 9:44 am

Një plak i mencur dikur tha: Nëse nuk je i lumtur vetëm, atëhere nuk do të jesh kurrë i lumtur në një lidhje. Krijo jetën tënde fillimisht dhe pastaj ndaje atë me dikë tjetër...!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 10:34 am

Mos e merrni për dobësi heshtjen time,se nëse Unë flas,ju nuk do të mund ta përballoni..!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 10:35 am

Respekti nuk imponohet por fitohet !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 10:38 am

Në Jetë, ashtu si në shah, i shohim gabimet tona vetëm atëherë, kur ato i shfrytëzon tjetri..!!

Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 10:50 am

"Personi i pamend kërkon lumturinë në distancë, personit të mençur i rritet ajo nën këmbët e tij."

"Ne nuk mund të zgjedhim për rrethanat tona të jashtme, por ne gjithmonë mund të zgjedhim se si t'iu përgjigjemi atyre."

"Është koha për të filluar jetën që gjithmonë e keni imagjinuar."

Jeta

"Japni jetë gjërave të cilat janë të bukura. Mos japni jetë për gjëra të shëmtuara. Ju nuk keni shumë kohë, shumë energji për të humbur. Me një jetë të tillë të shkurtër, me një burim të tillë të vogël të energjisë, është thjesht një budallallëk për ta humbur atë në trishtim, në zemërim, në urrejtje, në xhelozi.

Përdoreni atë me dashuri, përdoreni në ndonjë akt krijues, përdoreni në miqësi, përdoreni në meditim, bëni diçka me të që t'ju ngris lartë. Dhe sa më lartë që të shkoni, burimet e më shumë energjie bëhen të disponueshme për ju.
Në pikën më të lartë të vetëdijes, ju jeni gati një Zot.
Kjo është në duart tuaja."

Pranojeni veten

''Pranojeni veten ashtu si jeni. Dhe kjo është gjëja më e vështirë në botë, sepse kjo shkon kundër trajnimit tuaj, arsimimit, kulturës suaj. Nga fillimi ju kanë thënë se si ju duhet të jeni. Askush nuk ju ka thënë ndonjëherë se ju jeni të mirë ashtu siç jeni.

Mos u fiksoni me veten - por një vetë-dashuri natyrore është një domosdoshmëri, një dukuri themelore. Vetëm atëherë nga ajo mund ta duani dikë tjetër. Pranojeni veten tuaj, duane veten.

Askush tjetër nuk ka qenë ndonjëherë si ju dhe askush tjetër ndonjëherë nuk do të jetë si ju, ju jeni thjesht unik, të pakrahasueshëm. Pranojeni këtë, duane këtë, festojeni këtë - dhe në këtë festim ju do të filloni ta shihni veçantinë e të tjerëve, bukurinë e pakrahasueshme të të tjerëve. Dashuria është e mundur vetëm kur ka një pranim të thellë të vetes, të tjerëve, të botës. Pranimi krijon mjedisin në të cilin dashuria rritet, tokën në të cilën dashuria lulëzon.''


Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySat May 05, 2012 7:54 pm

Nese e njeh mire veten, S'ke pse merzitesh se cfare thone tjeret!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySun May 06, 2012 1:05 pm

Në fund gjithçka do të shkojë mirë, dhe nëse nuk shkon, atëherë nuk është fundi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptySun May 06, 2012 1:07 pm

Kur mungon karakteri . . . Bukuria behet e parendesishme !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptyFri May 11, 2012 10:28 am

Mos i poshtëroni njerëzit e mirë për një apo dy gabime të tyre, se edhe diamanti sado i prerë shtrembër të jetë është më i vlefshëm se një gurë i zakonshëm i prerë në formën e duhur...!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptyFri May 11, 2012 10:29 am

Ç'dokush mund t'ju bëjë të lumtur duke bërë diçka të veçantë, por vetëm dikush i veçantë, mund t'ju bëjë të lumtur pa bërë asgjë.!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptyFri May 11, 2012 10:29 am

"Asnjehere s'duhet thene "Te dua" neqoftese s'eshte e vertete. Por neqoftese eshte e vertete thuaje me qindra here sepse njerezit harrojne.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptyFri May 11, 2012 10:29 am

Provë e besimit të vërtetë është kur nuk ke marrë asnjëherë atë që ke dëshiruar, dhe përsëri nuk heziton të thuash.. "Faleminderit ZOT !"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptyFri May 11, 2012 10:29 am

ë njerëz munden të ndërtojnë shtëpi të bukura, por pak njerëz jetojnë të lumtur brenda tyre! sigurohu në fillim të ndërtosh marrëdhënje të forta, pastaj ngre mure të larta...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptyFri May 11, 2012 10:30 am

Derisa dhe frymën që marrim e kthejmë përsëri domethënë që asgjë nuk është e jona... Bëj mirë në këtë jetë o njeri...!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptyFri May 11, 2012 10:30 am

Lulja që lulëzon në vështirësi është më e rralla dhe më e bukura nga të gjitha !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptyFri May 11, 2012 10:30 am

‎"Koha është shumë e ngadaltë për ata që presin. E fundit për ata që janë të frikësuar. Shumë e gjatë për ata që vajtojnë. Shumë e shkurtër për ata që
festojnë. Por për ata që e duan, koha është e përjetshme!"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptyFri May 11, 2012 10:31 am

"Kurrë mos lejo që koka jote të varet poshtë... Asnjëherë mos u dorëzo, mos u ndal dhe mos u brengos. Gjej një tjetër mënyrë. Dhe mos u lut kur bie shi nëse nuk lutesh kur dielli shkëlqen...!"
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptyFri May 11, 2012 10:32 am

Kush është pasuruar nga lotët e të tjerëve, nuk do të mundet kurrë të ketë lot gëzimi..

-Mësues, doja të dija si jetojnë peshqit në det?
-Si njerëzit në tokë: të mëdhenjtë hanë të vegjlit...!!!

Trajtoje gruan si një shërbyese dhe do të jesh burri i shërbyeses, trajtoje gruan si një mbretëreshë dhe ti do të jesh mbreti !

Gënjejnë kur thonë se koha shëron plagët.. koha nuk i shëron plagët, veç na mëson të jetojmë me to..!!

Ndonjëherë është heshtja e vetmja mundësi për të treguar se sa jeni të lënduar...!

" Atë që Zoti nuk ma jep, nga njerëzit nuk e kërkoj kurrë ! "Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptyFri May 11, 2012 10:35 am

- Njeriu që ndërtoi anijen Titanik kur u pyet: Sa e sigurtë do të jetë? Me një ton ironik ai tha: "As Zoti s'mund ta fundosë atë". Ne të gjithë e dimë se çfarë ndodhi me titanikun!
- President i Brazilit, gjatë fushatës, ai tha: Se, nëse ai merr 500.000 vota nga partia e tij, "Madje as Zoti, s'do të mund t'a heqë atë nga presidenca". Sigurisht ai mori votat, por ai u sëmur dhe vdiq një ditë para se të bëhet president.
Garancia nuk ekziston. Puno, jeto ndershëm edhe tregoju njerëzve që i don e që vlejnë per ty.

Në jetë mos fajeso askënd. Njerëzit e mirë të japin lumturi, të tjerët të japin eksperiencë, të gabuarit të japin mësim, e të dashurit të japin kujtime të paharrueshme..!

Në jetë mos fajeso askënd. Njerëzit e mirë të japin lumturi, të tjerët të japin eksperiencë, të gabuarit të japin mësim, e të dashurit të japin kujtime të paharrueshme..!

" Bota është e mbushur me sy të bukur, por të pakët janë ata që të shohin me dashuri dhe sinqeritet.."

Të shtiresh e gëzuar kur je e merzitur, është njësoj si të ecësh në shi dhe të thuash nuk jam lagur..!

Dashuria është e durueshme; plot mirësi; dashuria nuk ka smirë, nuk vë në dukje, nuk krekoset, nuk sillet në mënyrë të pahijshme, nuk kërkon të sajat, nuk pezmatohet, nuk dyshon për keq;
nuk gëzohet për padrejtësinë, por gëzohet me të vërtetën, i duron të gjitha, i beson të gjitha, i shpreson të gjitha, i mban çdo gjë !

Jam sëmurë për ta kuptuar se ilaçi nuk ka vlerë pa sëmundjen...
Kam qarë për ta kuptuar se loti që del nuk I kthehet kurrë më syrit...
Kam buzqeshur për ta kuptuar se shtazëve u mungon buzëqeshja...
Kam folur për ta kuptuar se heshtja nuk ka kuptim pa fjalët...

Mos e merrni për dobësi heshtjen time, sepse nëse flas nuk do të mund ta përballoni..!!


Duhet të mësohemi, të qeshim çdo mëngjes.
Të ngrihemi nga krevati, duke menduar që kjo ditë mund të jetë një ditë perfekte.
Nuk ka rëndësi se bie shi..
Nuk ka rëndësi, nëse nuk ndjen dëshirë..
Nuk kanë rëndësi pse-të dhe sepse-të...
E rëndësishme është të provosh të buzëqeshësh, edhe atëherë kur të duket e kotë ...

Njerëzit gjithmonë mendojnë për së prapthi:
Nxitojnë që të rriten dhe pastaj psherëtijnë për rininë e humbur;
humbasin shëndetin për të bërë para dhe pastaj humbasin paratë për të rifituar shëndetin.
Mendojnë me ankth të ardhmen dhe lënë pas dorë të tashmen dhe si përfundim jetojnë sikur nuk do të vdesin kurrë dhe vdesin sikur skanë jetuar kurrë...!
Nuk i dihet kurrë, dikush mund të dashurohet me buzëqeshjen tënde !Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptyFri May 11, 2012 10:37 am

O Zot..! Të pikëlluarve jepja gëzimin, të sëmurëve jepja shërimin, të humburve jepja udhëzimin..!

“Miqësia e vërtetë nuk është skllave e kohës dhe hapësirës, distancat materiale nuk mund të të ndajnë nga miqtë e vërtetë..!”

Asnjëherë mos hezito të ndihmosh të tjerët, është vërtetë fat nëse të vjen një shans i tillë...


Ta kesh Zotin në zemër nuk do të thotë se nuk do të përballesh me asnjë stuhi në jetën tënde, por kjo nënkupton se asnjë stuhi nuk mund ta permbysi varkën tuaj...!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
gjinkalla

gjinkalla


Numri i postimeve : 117
Join date : 09/05/2012

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta EmptyThu May 31, 2012 11:15 am

Kur kerkon paqen,mos kerko dashuri

Kur kerkon dashurine,mos kerko paqen

gjinkalla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Fjale te urta Empty
MesazhTitulli: Re: Fjale te urta   Fjale te urta Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fjale te urta
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: