Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Dashuria fshihet në tru, e jo në zemër

Shko poshtë 
AutoriMesazh
samire

samire


Numri i postimeve : 20
Join date : 15/05/2012

Dashuria fshihet në tru, e jo në zemër Empty
MesazhTitulli: Dashuria fshihet në tru, e jo në zemër   Dashuria fshihet në tru, e jo në zemër EmptyThu Oct 25, 2012 11:14 pmDashuria fshihet në tru, e jo në zemër


Dashuria fshihet në tru, e jo në zemër F.1026003555540_m

Nëse është për t’u besuar shkencëtarëve nga Universiteti Concordia në Montreal, dashuria ‘jeton’ në pjesën e trurit, në të cilën pjesë jetojnë edhe ‘nxitësit’ për alkool, bixhoz dhe narkotikë.
Shkencëtarët kanë vërtetuar se dashuria fshihet në tru, e jo në zemër, ashtu siç mendojnë shumica e njerëzve.

Mirëpo, tashmë ata kanë shkuar një hap tutje për ta vërtetuar adresën e saktë. Pra, nëse është për t’u besuar shkencëtarëve kanadezë nga Universiteti Concordia në Montreal, dashuria ‘jeton’ në pjesën e trurit, në të cilën pjesë jetojnë edhe ‘nxitësit’ për alkool, bixhoz dhe narkotikë.

Në fakt, ekipi i shkencëtarëve të universiteti i përmendur ka dashur që t’i lokalizojë pjesët e trurit nga të cilat rrjedhin ‘impulset e dashurisë’, të cilat shkaktojnë ndjejnë ne dashurisë. U tha se këto impulse janë të vendosura në pjesën e njëjtë të trurit, ku janë të vendosura edhe qelizat, të cilat reagojnë në veset e shënuara, duke shkaktuar varësinë.

Jim Pfaus, udhëheqës i studimeve, profesor dhe psikolog në këtë universitet, thekson se ky zbulim nuk është aq i keq. “Ne nga varësia kemi krijuar diçka të keqe, sepse e ndërlidhim para së gjithash me drogën. Por, në fakt, ky është një proces natyror, i cili aktivizon dëshirën për diçka”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dashuria fshihet në tru, e jo në zemër
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Çfarë fshihet nën themelet e Vatikanit
» A mund te rikthehet dashuria e humbur?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~OKULTIZEM~ :: Spiritualitet-
Kërce tek: