Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Shokët na njohin, më mirë se ne veten

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Shokët na njohin, më mirë se ne veten   Empty
MesazhTitulli: Shokët na njohin, më mirë se ne veten    Shokët na njohin, më mirë se ne veten   EmptyWed Oct 03, 2012 9:35 am

Shokët na njohin, më mirë se ne veten   F.1001002457619_mSiç thonë hulumtuesit, miqtë apo shokët me të cilët jemi të rrethuar në shkollë munden më mirë të vlerësojnë nga distanca karakterin dhe popullaritetin.
Shokët janë gjëja më e mirë që e keni hë jetë, ndërsa sipas studimit të cilin shkencëtarët nga Universiteti Concordia në Montreal e kanë kryer për 35 vjet, shokët më të mirë na njohin më mirë se ne vetveten.

Në studim është krahasuar mënyra me të cilën fëmijët kanë perceptuar veten me mënyrën si i kanë perceptuar shokët, dhe pas kësaj është përcjellë jeta e këtyre personave. Rezultati ka qenë në dobi të shokëve, të cilët në bazë të sjelljes dhe karakterit kanë parashikuar më saktë suksesin në jetë.

Fëmijët të cilët janë perceptuar si të hapur dhe miqësorë kanë qenë më të vetëndërgjegjshëm në moshën e rritur dhe nuk kanë pasur probleme në krahasim me njerëzit, për dallim nga ata që veten e kanë konsideruar të hapur kur ka qenë të vegjël.
Nga ana tjetër, fëmijët të cilët shokët i kanë perceptuar si të tërhequr, sjelljen e tillë e kanë vazhduar edhe në moshën e rritur, duke u mbyllur në vete dhe më shumë.

Siç thonë hulumtuesit, shokët me të cilët jemi të rrethuar në shkollë munden më mirë të vlerësojnë nga distanca karakterin dhe popullaritetin, ndërsa ky hulumtim mund t’i ndihmojë prindërit për të orientuar fëmijët e tyre duke biseduar me shokët e tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
 
Shokët na njohin, më mirë se ne veten
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Cili eshte filmi me i mire
» 4 vjeçarja var veten me rripin e çantës Kitty
»  Vret veten nga frika e "fundit të botës"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~OKULTIZEM~ :: Spiritualitet-
Kërce tek: