Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 10 pyetjet qe nuk kane pergjigje

Shko poshtë 
AutoriMesazh
gjinkalla

gjinkalla


Numri i postimeve : 117
Join date : 09/05/2012

10 pyetjet qe nuk kane pergjigje Empty
MesazhTitulli: 10 pyetjet qe nuk kane pergjigje   10 pyetjet qe nuk kane pergjigje EmptySat Jun 30, 2012 10:58 pm

Ja "top-10" i pyetjeve ende te pazgjidhura nga shkenca


10 pyetjet qe nuk kane pergjigje Images?q=tbn:ANd9GcTryZjSb3y677X5RdfOX6rp6UpslAuQOfkElLEg8t4AgO4sFNts
Jane pyetjet klasike universale, ato qe te gjithe i bejne, por askush nuk arrin t'u jape nje pergjigje te sigurte, sepse nuk mund te perfshihen ne nje fushe qe shkenca s'e merr persiper; jane shprehje te nje deshire per momentin vetem kinematografik, apo jane frikera qe kane te bejne me Mayat. Por ja se cili eshte "top-10" e keture shqetesimeve pa zgjidhje:

1.A jemi vetem ne Univers?

Sipas shkencetareve, universi mund te permbaje shume sisteme planetare, ku forma te jetes inteligjente mund te evoluojne, por nuk jane zhvilluar ende mjetet teknologjike qe na lejojne te mbulojme miliona vite drit per t'u vene ne kontakt me ata.

2.A do te gjendet nje kure per kancerin?


Statistikat e mbijeteses ndaj disa formave te tumorit jane ne permiresim te vazhdueshem, me trajtime te reja ne horizont. E ndondese duket e pamundur qe te kete nje kure mrekulli ne nje te ardhme te afert, pacientet jane gjithsesi te destinuar te jetojne me gjate.

3.A ekziston Zoti?

Nuk ka asnje konfirmim empirik dhe shkencor per ekzistencen e Zotit

4.Sa e madhe eshte hapesira?

Disa astronome jane te bindur se nuk ka kufinj, ndersa te tjere mendojne se nga Big Bang eshte zgjeruar me nje diamter reth 150 miliard vite drite.

5.Si dhe kur nisi jeta mbi Toke?


Ka pasur disa teori: qe nga bakteret qe kane hyre ne raport simbiotik deri te korrentet konveltove që kane kaluar permes kores se tokes.

6.A ka mundesi te udhetohet ne kohe?

Teorikisht duhet te jete e mundshme për shkak të vrimave depërtuese, por këto janë të paqëndrueshme dhe ta mbash nje te tille hapur do te kerkonte një gravitet shtytës, ekzistenca e të cilit duhet ende të konfirmohet.

7.A do ta kolonizojme hapesiren?


Ndoshta. Disa pohojne se duhet te marrim ne konsiderate idene e krijimit te kolonive ne nje tjeter pjese te sistemit diellor, ne rast se Toka do te behej e pamundur per te mbajtur njerez.

8.Me cfare eshte e mundshme te zevendesohet nafta dhe kur?


Burime te energjise alternative jane te disponueshem, por duhen ekonomizuar kostot nese synohet zevendesimi i naftes. Gjithsesi jane bere progrese ne nanoteknologjite qe mund te perfaqesojne nje pergjigje te vlefshme.

9.Kur do te mbaroje bota?


Teorite thone se universi do te reshte se zgjedhuri dhe do te pesoje kolaps, apo qe do te ftohet deri ne zero absolte dhe se "energjia e erret" do te mposhte forcen e gravitetit

10.Sa mund te zgjatet jeta njerezore?


Eksperimentet e kryera mbi kavie kane bindur disa shkencetare se njeriu shume shpejt mund te jetoje me shume se 100 vjet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
10 pyetjet qe nuk kane pergjigje
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fëmijët e vaksinuar kanë 100 % më shumë sëmundje,sesa ata qe s'jane vaksinuar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: