Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Zbulohet mumie jashtëtokësore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Zbulohet mumie jashtëtokësore Empty
MesazhTitulli: Zbulohet mumie jashtëtokësore   Zbulohet mumie jashtëtokësore EmptyMon Jun 18, 2012 6:26 pm

Zbulohet mumie jashtëtokësore në një piramidë të lashtë


Zbulohet mumie jashtëtokësore Mumie-300x180


Një trup jashtëtokësori, i balsamosur me një lartësi prej 1.5/6 metrash, u zbulua në një piramidë të lashtë që i përket dinastisë të Senesret 11 dhe datohet që nga 1897-ta deri në 1788 para erës së re.

Mumia u varros me kujdes shumë të madh, së bashku me… shumë sende të çuditshme.

Sipas burimeve të ardhura nga institucionet e arkeologjisë Egjiptiane, mumia jashtëtokësore u zbulua nga Dr. Victor Lubek, profesor arkeolog në pension i Universitetit të Pensilvanias. Teksa po kryente gërmime gjatë një ekspedite, arkeologu Lubek e zbuloi mumien në një dhomë të fshehtë të piramidës, ndërkohë që ai po kërkonte fosilet e një mbretëreshe.

Në dhomë, u zbulua gjithashtu dhe përzierje prej ari, argjili dhe një lloj veshje e veçantë e cila mbulonte trupin e mumies.

Për shumë arkeologë, mëdyshjet vazhdojnë të mbeten edhe pse ato thyhen nga pamjet e fotografive të nxjerra posaçërisht me mumien. Ndërkohë fotografia që albobserver.com ju paraqet, është marrë nga hulumtimi i bërë mumies nga një ekip arkeologësh, paleontologësh dhe antropologësh të Universitetit të Illinois në vitin 1972 në muzeun privat Arequipa në Peru.

Ekipi i shkencëtarëve u ftua për të studiuar posaçërisht mumien e rrallë, e cila siç dhe mund ta shikoni, i ngjan një jashtëtokësori.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
 
Zbulohet mumie jashtëtokësore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Lajme arkeologjike
» Në Trekëndëshin e Bermudës zbulohet një qytet i lashtë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: