Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Bibla e djallit

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
gjinkalla

gjinkalla


Numri i postimeve : 117
Join date : 09/05/2012

Bibla e djallit Empty
MesazhTitulli: Bibla e djallit   Bibla e djallit EmptyTue May 29, 2012 8:59 am

Bibla e djallit

Bibla e djallit Codex_11

Në Bibliotekën Kombëtare të Suedisë është një libër i veçantë dhe legjendarë. Me lartësi 92 cm dhe me një peshë prej 75 kg, është konsideruar si dorëshkrimi më i madh deri më tani.

I konsideruar si çudia e 8-të e botës mesjetare, madhësia e tij i dha emrin Codex Gigas (Dorëshkrimi Gjigand), por është i njohur edhe me një emër më shumë misterioz: Bibla e djallit.

I krijuar në fillim të shekullit të trembëdhjetë në Podlazice në manastirin Bohemi (sot Republika Çeke), Kodiku gjigand është i përbërë nga 312 faqe pergamenë.

Ai përmban tekste të ndryshme të shkruara në gjuhën latine nga e cila mund të gjeni Dhjatën e Vjetër dhe të Re, dokumente historike si kronika e Kosmas-it, formula të ndryshme, thirrje gjatë ritualeve të ndryshme dhe një kalendar nekrologjikë.


Në fillim të shekullit të 13-të, një libër erdhi në jete që mistifiikon botën letrare dhe teologjike për ate periudhe. Nuk dihet shumë në lidhje me këtë dorëshkrim të quajtur gigas Codex ose bibla e djallit (Gjigandi Book). Shumë legjenda dhe mite janë thurur rreth origjinës së tij.

Ky libër ka krijuar kaq shumë enigma qe jane tejet tronditëse. Shumë pamje dhe përmbajtja e Kodeksit,janë aq misterioze sa qe mendohet se eshte i vështirë krijimi i tij. Ai nga mynyra e konceptimit dhe kohes se shkruarjes, konsiderohet si Wonder i 8 i Botës.

Gigas Codex është dorëshkrimi mesjetar më i madhe ne botë. Lidhur brenda një lëkure,i mbuluar me kapak prej druri, zbukuruar me metal, libri gjigant është 92 cm (36.2in.)i gjatë, 50 cm (19.7in.) i gjerë dhe 22 cm (8.6in.) i trashë.

Orgjinali ne fillim përmbante 320 faqe, por 8 faqe u hoqën nga duar te panjohur për arsye të panjohura. Pesha arrin deri ne 165 paund,e pabesueshme dhe eshte i lemuar.160 fletet e shkrimit jane krijuar nga lekure te lemuara vici ose gomari.

Por kush e ka shkruajtur këtë libër Gijigand misterioz,te quajtur Bibla e Djallit? Besohet të ketë origjinën nga manastiri benediktian i Podlažice në Bohemi në atë që tani quhet Republika Çeke.Ky liber i atribuohet një murgu te vetmuar e të njohur me emrin Herman,sipas disa të dhënave në fund te kodikut në vitin 1229

Legjenda tregon qe Hermani,nje njeri i mirë,ishte një murg i vjeter i cili theu premtimet e manastirit te tij .Si dënim, u vendos qe Hermani të murosej i gjallë në muret e manastirit.

Në një përpjekje për ta lehtesuar denimin ndaj tij ,Hermani u zotua për të krijuar një libër që të ngrej ne ''qiell'' vlerat reale te manastirit për të gjithë kohën qe kishte ekzistuar ky manastir.Libri do te përmbante të gjitha njohuritë njerzore. Ai premtoi për ta përfunduar këtë libër brenda një nate.

Hermani ishte i vendosur në lidhje me premtimin e tij, por sa me shume qe afrohej ora e magjishme,ai bindej se qëllimi i tij ishte i paarritshëm. Në vend qe ti lutej Perëndisë për mëshirë si një murg i mirë, ai i bëri një lutje jo me perendise por .... Satanait.

Sigurisht duke qenë se shoqeria me Djallin ishte e këndshëme ,atehere Satani se bashku me Hermanin e kane përfunduar librin brenda kohes se premtuar,pra gjate nje nate, dhe Herman tregoi mirënjohjen e tij duke e shtuar si ilustrim ne faqet e librit famëkeqin, Djallin vetë.

Sigurisht,i pushtuar nga Djalli, Herman i varfër,u detyrua më pas për të shtuar një sërë parashikimesh ekzorciste në Codex ,orvatje kjo për të larguar shpirtin e keq nga vetja e tij.

Sigurisht qe legjendat kane dhe shume gjera per te qeshur. Duket se legjenda për Hermanin qe bëri një pakt me djallin është shume e mundshme te jete një përkthim i gabuar i fjalëve, e cila në vend se të thotë,Hermani zgjedhi të jetojnë një jetë të vetmuar,thuhet se do te murosej i gjalle.

Megjithatë, shume ekspertë kanë analizuar librin, ai nuk duket të ketë qenë shkruar tërësisht brenda nje nate, dhe është përtej besimit se ndoshta Herman është autorizuar për të shkruar Codex si një formë e dënimit.

Por sigurisht, hartimi i ketij libri mori kohe më shumë se një natë. Dijetarët vlerësojnë se libri do të kishte marrë një minimum prej 25-30 vjet për tu përfunduar, duke përfshirë kohën e marre për berjen e faqeve, shkruarjen e tekstit, dhe plotësimin e vizatimeve iluminante ne faqet e tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
^Shtriga^

^Shtriga^


Numri i postimeve : 2
Join date : 20/09/2013

Bibla e djallit Empty
MesazhTitulli: Re: Bibla e djallit   Bibla e djallit EmptyFri Sep 20, 2013 8:24 am

Ku jeton Djalli?
Përgjigjja e Biblës

Meqë është krijesë e padukshme frymore, Djalli jeton në një botë të padukshme. Gjithsesi, ky vend nuk është në një ferr të zjarrtë ku ai u shkakton vuajtje të ligjve, siç përshkruhet në figurën e këtij artikulli.
«Lufta në qiell»

Për njëfarë kohe, Satana Djalli lëvizte lirshëm në botën e padukshme në qiell, ku edhe paraqitej para Perëndisë bashkë me engjëjt e tjerë besnikë. (Jobi 1:6) Por Bibla paratha se do të fillonte «lufta në qiell» dhe si rezultat Satanai do të dëbohej nga qielli e ‘do të hidhej poshtë në tokë’. (Zbulesa 12:7-9, Bibla Simon Filipaj) Si kronologjia biblike, edhe ngjarjet botërore vërtetojnë se kjo luftë në qiell tashmë është bërë. Tani Djalli është kufizuar në afërsi të tokës.

A do të thotë kjo se Djalli jeton në një vend specifik në planetin tonë? Për shembull, thuhej se qyteti i lashtë i Pergamit ishte «froni i Satanait», «aty ku banon Satanai». (Zbulesa 2:13) Faktikisht, këto shprehje ka mundësi t’i referohen adhurimit satanik që ishte përqendruar në atë qytet. Bibla thotë se Djalli sundon mbi «gjithë mbretëritë e tokës së banuar». Ai nuk jeton në një vend fizik në tokë, por është kufizuar në afërsi të tokës.—Luka 4:5, 6.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Bibla e djallit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Bektashinjte pjelle e djallit
» Einstein: Bibla legjendë primitive

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: