Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Kuriozitete mbi gjumin dhe endrrat

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Astrologu

Astrologu


Numri i postimeve : 13
Join date : 06/05/2012

Kuriozitete mbi gjumin dhe endrrat Empty
MesazhTitulli: Kuriozitete mbi gjumin dhe endrrat   Kuriozitete mbi gjumin dhe endrrat EmptySun May 27, 2012 7:15 pm

Fakte Mbi Ëndrrat

Kuriozitete mbi gjumin dhe endrrat Images?q=tbn:ANd9GcT7AzUD_xD7zAP7_JcNTmcxagQgvo5D-x1E6ZQ8jMh4KSH7LIOJ


1. Çdo person kalon një të tretën e jetës në gjumë.

2. Në një jetë mesatare, një person do të ketë kaluar rreth gjashtë vite duke ëndërruar. Kjo është më shumë se 2100 ditë të kaluara në një sferë të ndryshme!

3. Ëndrrat eksistojnë për aq kohë sa njerëzimi. Kthehuni në një epokën romake, ëndrrat e mrekullueshme dhe të rëndësishme dërgoheshin në Senat për analizë dhe interpretim.

4. Ëndrrojnë të gjithë. Të gjithë! Thjesht nëse nuk ju kujtohet ëndrra e juaj nuk do të thotë se ju nuk keni ëndërruar. Në fakt, ju keni disa ëndrra gjatë një nate normale gjumi.

5. Ëndrrat janë të domosdoshme. Mungesa e aktivitetit ëndërror mund të nënkuptojë mungesë proteine apo një çrregullim personaliteti.

6. Mesatarisht, ju mund të ëndërroni diku nga një apo dy orë çdo natë. Për më tepër, ju mund të kaloni deri katër të shtatat e natës në ëndërr.

7. Edhe personat e verbër ëndërrojnë. Imazhet vizuale në ëndërrat e tyre varen nga ajo nëse ata kanë qenë të verbër në lindje ose më vonë u bë i verbër në jetë. Vizioni nuk është kuptimi i vetëm që përbën një ëndërr. Zërat, ndjesia dhe aroma bëhen tepër të ndjeshme për të verbrin dhe ëndrrat e tyre janë të bazuara në këto shqisa.

8. Pesë minuta pas përfundimit të ëndrrës, gjysma e përmbajtjes është harruar. Pas dhjetë minutash, 90% e ëndërrës është e harruar tërësisht.

9. Meshkujt kanë tendencë të ëndërrojnë më shumë për meshkuj të tjerë, ndërsa femrat ëndërrojnë në mënyrë të barabartë si për meshkuj ashtu edhe për femra.

10. Studimet kanë treguar se valët e trurit janë më aktive kur jemi duke ëndërruar sesa kur ne jemi zgjuar.

11. Ëndërrimtarët që zgjohen menjëherë pas gjumit REM, janë në gjendje të kujtojnë ëndrrat e tyre më gjallërisht se ata që flinin natën deri në mëngjes.

12. Studiuesit kanë gjetur se "ëndrrat e lagura" nuk mund të përputheshin detyrimisht me përmbajtje seksuale të ëndërrës.

13. Njerëzit të cilët janë të dhënë pas pirjes së duhanit i kanë më të gjata dhe më të gjalla ëndërrat.

14. Të vegjëlit nuk ëndërrojnë për veten e tyre. Ata nuk paraqiten në ëndrrat e tyre deri në moshën 3 ose 4.

15. Nëse gërhitni, atëherë ju nuk mund të ëndërroni.

16. Ankthet janë të zakonshme te fëmijët, zakonisht fillojnë rreth moshës 3 vjeç dhe ndodhin deri në moshën 7-8 vjeçare.

17. Në një anketë, 67% e njerëzve kanë përjetuar Deja Vu në ëndrrat e tyre, ndodh më shpesh te femrat se sa meshkujt.

18. Rreth 3% e të rriturve vuajnë nga apnea e gjumit. Kjo gjendje e shërueshme të çon në lodhje të pashpjegueshme dhe paaftësi.

19. Hulumtimet kanë treguar se shtëpia është më e shpeshtë për shikimin e ëndrrave.

20. Është shumë normale për meshkuj të përjetojnë një ndryshim gjatë fazës REM të gjumit, edhe kur ata nuk janë duke ëndërruar asgjë të natyrës seksuale.

21. Kuptimi origjinal i fjalës "makth" ishte një shpirt femre që shqetësonte njerëzit gjatë natës përderisa ata flinin.


Fakte mbi gjumin- I rrituri ka nevojë për 7 deri 9 orë gjumë dhe nukvshtë e vërtetë që njerëzit e moshuar kanë nevojë për më pak gjumë, por mbi 50% e njerëzve mbi 64 vjeç vuajnë nga një lloj i çrregullimit të gjumit.

- Disa tableta të gjumit mund të jenë të dëmdhme për një periudhë të gjatë.

- Njerëzit mund të kenë dremitje, edhe kur janë me sy hapur dhe nuk janë të vetdijshëm për këtë.

- Gjatë gjumit REM ne thuajse jemi plotësisht të paralizuar. Vetëm diafragma, zemra, organet e tretjes, gjaku dhe sytë nuk janë të prekur nga kjo paralizë.

- REM është gjumë i thellë dhe është shumë e vështirë për t'u zgjuar.

- Dremitjet janë gjumë i shkurtër (zakonisht jo në shtrat)

- Ne ëndërrojmë në çdo fazë të gjumit.

- Endrrat gjatë gjumit REM zakonisht janë fantastike apo të çuditshme.

- Pozita e trupit në gjumë pasqyron tiparet e personalitetit.

- Gjumi në fazën REM mund të ndihmoj në zhvillimin e trurit.

- 12% e njerëzve ëndërrojnë bardh e zi.

- Emocionet më të zakonshme në ëndrra janë ankthi dhe frika.

- Truri është më aktiv gjatë gjumit sesa kur jemi duke parë Tv.

- Një foshnje në vitin e parë të jetës, privon prindërit e tij nga 400-750 orë gjumë.

- Të jesh pa gjumë si të jesh i dehur. Nëse humbni 2 orë gjumë është e barabatë me 0.05 të nivelit të alkoolit në gjak dhe mund të pengojë punën tuaj të përditshme.

- Mbi pesha rrit rrezikun për çrregullim gjumi.

- Dremitjet gjatë ditës përmirsojnë kujtesën dhe largojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kuriozitete mbi gjumin dhe endrrat
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kuriozitete
» Rubrika endrrat,per juve.
» Ëndrrat e këqija, përse i shoh

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~EZOTERIZEM~ :: Endrra-
Kërce tek: