Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Fakte interesante per dashurine

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fakte interesante per dashurine Empty
MesazhTitulli: Fakte interesante per dashurine   Fakte interesante per dashurine EmptyWed May 23, 2012 3:25 pm

Fakte interesante per dashurine


Fakte interesante per dashurine K-heart-Love-me-k-album-merci-lovebisous-hearts-pretty-2-del-roses-photos-black-and-white-good-No1-beauty_large


1- Burrat të cilët e puthin gruan e tyre në mëngjes, jetojnë 5 vjet më shumë se sa ata që nuk e bëjnë këtë gjë.

2- Kënga e parë për dashurinë është shkruar 4 000 vjet më parë dhe vjen nga një zonë midis Tigrit dhe Eufratit.

3- Nëse vjen momenti për intimitet që në fillim të marrëdhënies, 78% e vajzave nuk pranojnë nëse nuk janë depiluar.

4- Vajzat feministë kërkojnë më shumë se të tjerat të kenë një marrëdhënie romantike.

5- Dy të tretat e njerëzve raportojnë se kanë renë më shumë në dashuri me dike që kanë vite që e njohin, se sa me një të sapo njohur.

6- Njerëzit që tregojnë historinë e tyre të dashurisë e bëjnë këtë pasi mendojnë se procesi është jashtë kontrollit të tyre.

7- Dashuria nxit një efekt qetësues në trup dhe mendje për të paktën një vit, gjë që ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.

8- Dashuria ka të njëjtin efekt në trup njësoj si edhe frika e madhe. Te një person i dashuruar shfaqen të njëjtat simptoma si të një person që ndjen një frike të madhe – zmadhim të bebes se syrit, duar të djersitura, dhe rritje te të rrahurave të zemrës.

9- Skanimet e trurit kanë treguar se kur njeriu shikon foto të njeriut të zemrës, truri reagon menjëherë duke treguar dëshirë.

10- Vajzat e fisit Tivi në Pacifikun jugor martoheshin që në lindje.

11- Shërbimi “Detektori i dashurisë” i shpikur nga operatori telefonik KTF supozohet se tregon seriozitetin e njeriut të dashur, nëse ai vërtet është i ndershëm në atë që thotë. Telefoni analizon kordat e zërit për të parë nëse ai flet me dashuri apo jo. Përdoruesi merr një analize të bisedës nëpërmjet një mesazhi i cili tregon afeksionin, surprizën, përqendrimin dhe ndershmërinë me të cilën ka folur personi tjetër në lindje.

12- Rreth 11 për qind e grave kontrollojnë menjëherë “online” për të parë të dhënat e një personi që e kanë takuar ose që presin ta takojnë, kundrejt 7 për qind të meshkujve.


13- Me kalimin e kohës, partneret tentojnë të kenë gjithmonë e më shumë të njëjtat sjellje.

14- Njerëzit tentojnë të kthejnë më shumë kokën në të djathtë se sa në të majtë kur puthin dike (65 për qind e njerëzve e kthejnë kokën në të djathtë).

15- Tradita e unazës se fejesës ka ardhur që në shekullin e 15-të, kur Duka Maximillian i Austrisë i dha një unaze të fejuarës se tij Mary nga Burgundy.

16- Rreth 43 për qind e grave preferojnë që partneret të mos tregojnë shenja “dashurie” nëse nuk janë të sigurt për një lidhje.

17- Njerëzit që sapo kanë renë në dashuri tregojnë zvogëlim të hormonit serotoninë, në nivele aq të ulëta sa dhe të një person i sëmure.

18- Aeroporti Ndërkombëtar i Filadelfias mbahet si numri 1 për lidhjet e dashurisë gjatë kohës se pritjes.

19- Sipas një teorie matematike, ne duhet të takojmë shumë njerëz para se të zgjedhim partnerin e përjetshëm. Sipas probabilitetit vetëm kështu ka më shumë shanse për një çift të suksesshëm.

20- Mjekra e burrave rritet më shpejt kur ata mendojnë për seks.

21- Verona, qyteti italian ku u luajt vepra e Shekspirit “Romeo dhe Zhulieta”, merr rreth 1000 letra çdo vit në adrese të Zhulietës, çdo Valentin.

22- “Nëse një person refuzon një lidhje, personi bie edhe më shumë në dashuri me atë person që nuk e ka pranuar”, thotë Helen Fisher autor i librit “Pse dashurojmë”. Pjesët e trurit që aktivizohen kur ne jemi të gëzuar vazhdojnë të mbetën aktive.

23- Ka një arsye pse ndodhin romancat në zyre. Rënia në dashuri është shumë e lidhur me afirmitetin. Ngjallet familjariteti, qetësia, afërsia dhe romanca.

24- Një në pesë marrëdhënie dashurie afatgjata ndodhin pasi njeri nga partneret është i përfshire në të.

25- Një marrëdhënie romantike i bën të dy partneret të lumtur. Sa më afër ndihemi, aq më të lumtur jemi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
 
Fakte interesante per dashurine
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: