Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Fantazmat qe vertiten ne Shtepine e Bardhe

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Fantazmat qe vertiten ne Shtepine e Bardhe Empty
MesazhTitulli: Fantazmat qe vertiten ne Shtepine e Bardhe   Fantazmat qe vertiten ne Shtepine e Bardhe EmptySat May 05, 2012 11:05 am

Fantazmat qe vertiten ne Shtepine e Bardhe White-house

Adresa me e famshme ne Amerike, 1600 Pennsylvania Avenue, eshte gjithashtu edhe nje adrese e famshme per gjuetaret e fantazmave. Presidente, gra te para, pjestare te stafit te Shtepise se Bardhe, dhe mysafire kane raportuar ndienja te prezences se fantazmave, kane degjuar zhurma te pashpjegueshme, dhe madje edhe jane perplasur me aparicione aktuale.
Abigail Adams & David Burns
Abigail Adams dhe bashkeshorti i saj John, presidenti i dyte i Shteteve te Bashkuara (1797-1801), u transferuan ne 1600 Pennsylvania Avenue nga Filadelfia. Ne ate kohe, Washington D.C. ishte akoma vetem nje qytet. Per shkak se dhoma lindore ishte dhoma me e ngrohte dhe me e thate, Abigail aty varte rrobat e lagura per tu thare. Fantazma e saj, thuhet dhe eshte raportuar shpesh se e kane pare te drejtohet per nga dhoma lindore, me krahet e hapura ne nje forme qe duket sikur eshte duke mbajtur rrobat e lara.
Nje personalitet me pak i nohur qe thuhet qe vertitet neper shtepi eshte David Burns, i cili i shiti shtetit nje pjese te madhe te tokes ne te cilen ndodhet qyteti i Washingtonit, duke perfshire edhe pjesen ku eshte rezidenca presidenciale. Lillian Rogers Parks, nje rrobaqepese e cila ka shkruar per 30 vjetet e saj te eksperiences ne Shtepine e Bardhe, ne memoriet e saj ne vitin 1961. Ajo tregoi per nje sherbetor te presidentit Frnklin D. Roosvelt i cili degjoi nje ze qe vinte nga nje distance ne Dhomen e Verdhe Ovale, duke thene "Jam zoti Burns." Gjate administrimit te Harry S. Truman, nje roje degjoi nje ze te ngjashem, duke menduar qe ishtre Sekretari i atehershem i Shtetit James Byrnes. Ai shkoi ta kerkonte, por me pas mesoi qe Sekretari i Shtetit nuk kishte qene fare ne Shtepine e Bardhe ate dite.

Andrew Jackson & Harry Truman's Ghosts
Ne vitin 1824, Andrew Jackson u mund nga John Quincy Adams ne nje prej zgjedhjeve presidenciale me te debatueshme ne histori. I zgjedhur president kater vjet me vone, Jackon vazhdoi te mbante meri ndaj atyre qe kishin mbeshtetur kundershtarin e tij. Ne vitet 1860, Zonja e Pare Mary Todd Lincol, e cila besonte shume ne okulten, dhe ka fjale qe mbante senaca ne Shtepine e bardhe per te komunikuar me shpirtrat e vdekur te djemve te saj, i tha miqve te saj qe kishte degjuar Jackson qe mallkone dhe shante neper koridoret e rezidences presidenciale. Dhoma roze, qe ka qene dhoma e gjumit e Jackson gjate kohes qe ai ishte president, duket se ka aktivitetin me te madh paranormal ne te gjithe Shtepine e Bardhe.
Per prezencen e fantazmes se Jackson ka shkruar edhe Harry Truman, presidenti i 33-te i Shteteve te Bashkuara ne korrespondencen e tij. Ne qershor te vitit 1945, Truman i shkroi gruas se tij Beth, cilesine e frikshme te rezidences se re: "Une ulem ketu ne kete shtepi te vjeter dhe punoj me marrehneiet e jashtme, lexoj raporte, dhe punoj me fjalimet; te gjitha keto duke degjuar edhe fantazmat qe vertiten lart e poshte, edhe madje edhe ketu ne studion time."

Abraham Lincoln
Deri tani fantazma qe eshte raportuar te shihet me shpesh ne Shtepine e Bardhe gjate viteve, ka qene prezenca e presidentit te 16 te Shteteve te Bashkuara, Abraham Lincoln, jeta e te cilit u pre ne mes ne menyre tragjike nga plumbi i nje vrasesi ne prill te vitit 1865.
Grace Coolidge, gruaja e presidentit Calvin Coolidge (1923-29), ka qene personi i pare qe ka pranuar qe e ka pare fantazmen e Lincoln. Sipas saj, ish presidenti po qendronte duke pare jashte nga nje prej dritareve ne Zyren Ovale. Zonja Dird Johnson, gruaja e presidentit Lyndon Johnson (1963-69) pretendon se e ka ndjere prezencen e Lincoln nje nate ndersa po shihte nje porgram televiziv mbi vdekjen e tij.
Shikimet me te shumta te fantazmes se Lincoln jane raportuar gjate administrimit te gjate te Franklin D. Roosvelt (1933-45). Zonja e Pare Eleanor Roosvelt e perdori Dhomen Lincoln si dhome te sajen dhe ajo ka pranuar qe mund te ndjente prezencen e tij nderkohe qe punonte aty naten vone.
Gjate vizites se saj ne Shtepine e Bardhe, Mbreteresha Wilhelmina e Hollandes, degjoi nje trokitje ne dhomen e saj ne mes te nates, dhe kur u pergjigj, ajo pa fantazmen e Lincoln.
Kryeministri britanik Winston Churcill gjithashtu ka prentenduar se e ka pare fantazmen mbasi ka vizituar disa here Shtepine e Bardhe gjate Luftes se Dyte Boterore.
Psikiket kane spekuluar qe shpirti i Lincoln qendron ne Shtepine e Bardhe per te qene nje dore ndihmese ne kohet e krizes, si edhe per te perfunduar punen e veshtire qe ngeli e paperfunduar nga vdekja e tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
 
Fantazmat qe vertiten ne Shtepine e Bardhe
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fantazmat po e detyrojne shkollen te mbyllet
» Fantazmat
» 10 vendet qe vizitohen nga fantazmat
» Fantazmat e te semureve me murtaje
» Fantazmat,video te verteta

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~PARANORMALE~ :: Entitete-
Kërce tek: