Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Kutia e Pandorës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Kutia e Pandorës Empty
MesazhTitulli: Kutia e Pandorës   Kutia e Pandorës EmptySat May 05, 2012 9:01 am


Kutia e Pandorës Pandora

Kutia e Pandorës është një mit nga mitologjia Greke. Sipas mitologjisë Greke thuhet se kur u bë hapja e kutisë së Pandorës të gjithë të keqijat dolën nga kutia në këtë botë.

Kjo kuti ishte një dhuratë e Zeusit për Pandorën e cila ishte e martuar me Titanin Epimete. Kutia nuk duhej të hapej, por Pandora nga kureshtja e saj e tepërt e hapi atë.

Dhe që nga ajo kohë shumë te këqija erdhën mbi botën. Para se te hapej kutia,njerëzimi nuk njihte të keqen, lodhjen dhe sëmundjet, dhe njerëzit si edhe zotërat mbi të gjitha ishin të pavdekshëm.

Por para se Elpisi(greqisht: Shpresë) të dalë nga kutia, ajo u mbyll përsëri. Kështu për një kohë bota u bë një vend i pamëshirshëm, derisa Pandora hapi përsëri kutinë dhe në botë doli edhe Elpisi/Shpresa.

Në ditëte e sotme hapja e "kutisë së Pandorës" është sinonim për një gjë shumë të ndërlikuar dhe një gjë që sjell fatkeqësi/kob.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
 
Kutia e Pandorës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Mitologji-
Kërce tek: