Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Pse kompjuteri shkakton depresion

Shko poshtë 
AutoriMesazh
samire

samire


Numri i postimeve : 20
Join date : 15/05/2012

Pse kompjuteri shkakton depresion  Empty
MesazhTitulli: Pse kompjuteri shkakton depresion    Pse kompjuteri shkakton depresion  EmptyTue Nov 06, 2012 10:13 pm

Pse kompjuteri shkakton depresion


Pse kompjuteri shkakton depresion  Images?q=tbn:ANd9GcTVu5JhL3QSDi1ZzHtVgtorfsmqn3i5cSE_48i4K_XIWbiYICOGbR-lrbwXyg


Të gjithë ata që janë të varur nga qëndrimi përpara kompiuterit, nga rrjetet shoqërore dhe faqet të tjera në internet, janë disa herë më të ekspozuar ndaj depresionit dhe pagjumësisë se sa njerëzit e zakonshëm.

Ky ishte përfundimi në të cilin mbërriti Universiteti i Gotenborgut, në Suedi, fokusuar në ndikimin e teknologjive të reja në shëndetin e njeriut.

Sipas këtij përfundimi, mbipërdorimi i kompiuterit apo aparatëve celularë mund të krijojë stres, e në shumë raste edhe probleme me gjumin apo depresion.Një skuadër ekspertësh vlerësoi zakonet e rreth 4 100 djemve dhe vajzave suedezë, në moshat 20-24 rrjesht, gjatë harkut kohor të një viti, në mënyrë që të dilej në këtë përfundim.
Kryeautorja e studimit, Sara Thomee, deklaroi se “ekziston një lidhje e qartë midis mbipërdorimit të kompiuterit dhe problemeve të shëndetit mendor. Shumica e të rinjve që vuajnë nga depresioni, karakterizohen nga një qëndrim i tejzgjatur përpara kompiuterave”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse kompjuteri shkakton depresion
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: