Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Sa përfiton Arabia Saudite nga “Haxhi”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
western

western


Numri i postimeve : 116
Join date : 05/05/2012

Sa përfiton Arabia Saudite nga “Haxhi”  Empty
MesazhTitulli: Sa përfiton Arabia Saudite nga “Haxhi”    Sa përfiton Arabia Saudite nga “Haxhi”  EmptyFri Oct 26, 2012 4:48 pm

Sa përfiton Arabia Saudite nga “Haxhi”


Sa përfiton Arabia Saudite nga “Haxhi”  Saudi%20king11


Shkuarja në Haxh për muslimanët është plotësimi i një ndër pesë kushtet që duhet çdo musliman t’i plotësojë. Mirëpo a e keni menduar se sa përfitime sjell kjo ngjarje për Arabinë Saudite?

Sipas disa të dhënave vitin e kaluar për vetëm dhjetë ditë në arkën e Arabisë Saudite ka pasur të ardhura prej afër 7.7 miliardë euro.

Restoranet, agjensitë turistike, kompanitë ajrore si dhe operatorët celularë kanë përfitime të mëdha, ndërsa qeveria arabe ka profit të madh fal tatimeve të mëdha. Në qytetin e shenjtë të Mekës, çmimi më i madh llogaritet të jetë marrja me qira e patundshmërive. Hotelet që janë në afërsi të vendit-qendër të haxhillëkut, për një natë paguajnë edhe deri 540 euro.

Edhe blerja e suvenirëve është një biznes që sjell përfitime të mëdha. Nuk të dhëna zyrtare se sa para hynë në këtë mënyrë, mirëpo flitet për afro qindra milion euro në vjet. Çmimet e suvenirëve në Mekë janë tepër të shtrenjta, edhe pse shumica e tyre importohen nga Kina.

“Nuk mendoj se pronarët e suvenirëve janë oportunistë. Unë mendoj se ne me blerjen e këtyre suvenirëve ne i ndihmojmë vëllezërve tanë që përfitojnë”, tha Abdel Rahma, një ndër haxhilerët.

Haxhi në Mekë organizohet për afro 1.400 vjet. Zyrtarisht në Mekë gjenden më shumë se dy milion haxhilerë, të cilët marrin pjesë nga e gjithë bota dhe sot janë mbledhur në Arefat për të përmbushur ritet e pelegrinazhit. Jo zyrtarisht, numri i haxhilerëve është edhe më i madh.Sa përfiton Arabia Saudite nga “Haxhi”  Haxhi-shtegetimi-i-nje-jete-210x210
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sa përfiton Arabia Saudite nga “Haxhi”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Konspiracion-
Kërce tek: