Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Pse linda këtu?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
western

western


Numri i postimeve : 116
Join date : 05/05/2012

Pse linda këtu?! Empty
MesazhTitulli: Pse linda këtu?!   Pse linda këtu?! EmptyTue Oct 09, 2012 8:16 am

Banorët e fshatit Yushian në Kinë, kanë vetëm dy mënyra për t’u lidhur me botën - ata janë të detyruar ose të ecin për ditë të tëra kur duan të shkojnë diku, ose të kalojnë më shpejt nëpërmjet një ‘teleferiku’ që kalon mbi rreth 400 metra lartësi.
Çdo banor që dëshiron të shkojë diku, të blejë diçka apo të shesë, është i detyruar të hipë në këtë teleferik primitiv dhe të kalojë në skajin tjetër që është 1.000 metra tej.

Teleferiku primitiv është vendosur në vitin 1997, ndërsa më parë, banorët që dëshironin të lëviznin nga fshati ose të hynin në fshat, detyroheshin të ecnin në pyje me ditë të tëra. Teleferiku primitiv që u ka lehtësuar disi jetën banorëve është me kavo çeliku dhe punon me motor.

Personi që siguron funksionimin pa problem të këtij teleferiku, Zhang Xinjian, ka thënë për Daily Mail se përveç tij askush nuk punonte vullnetarisht këtu. Personi që bënë këtë punë prej 15 vitesh thotë se kabllot e këtij teleferiku duhet të vajisen të paktën një herë në javë.


Pse linda këtu?! F.1007235035371_m


Pse linda këtu?! Fat1

Pse linda këtu?! Fat2

Pse linda këtu?! Fat3
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pse linda këtu?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» A ndahet ketu toka

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MEDIA~ :: Foto-
Kërce tek: