Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Shikimi në distancë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Shikimi në distancë Empty
MesazhTitulli: Shikimi në distancë   Shikimi në distancë EmptySun Sep 23, 2012 7:15 am

Shikimi në distancë

Shikimi në distancë 77543_f496


Shikimi në distancë është një aftësi mendore që i mundëson një "shikuesi" të përshkruajë apo të japë detaje në lidhje me një objektiv që është i papranueshëm nga shqisat normale për shkak të distancës, kohës ose mbrojtjes. Për shembull, një shikuesi mund t’i kërkohet të përshkruajë një vend në anën tjetër të botës, të cilën ai/ajo nuk e ka vizituar, ose të mund të përshkruajë një ngjarje që ka ndodhur kohë më parë, ose një objekt të mbyllur në një enë ose të mbyllur në një dhomë, apo ndoshta edhe për të përshkruar një person apo një veprimtari - të gjitha këto pa ditur asgjë nga më herët, as edhe emrin e tij ose destinimin.

Nga ky shpjegim, është e qartë se shikimi në distancë është i lidhur me "psikiken" ose "parapsiologjinë". Për ta bërë të mundur shikimin në distancë ndoshta është aftësia e njëjtë themelore që bën gjëra të tilla si puna e mendjehollësisë. Por shikimi në distancë (RV) ndryshon nga aktivitetet e tjera më tradicionale parapsikologjike në disa mënyra:

Shumica e raporteve të ngjarjeve paranormale vijnë jashtë nga laboratori i shkencës. Kur janë bërë kërkime nën kushte të kontrolluara për qëllime kërkimore, kishin në shënjestër në përgjithësi gjëra të tilla si kartat apo ngjyrat, këto lloje te objektivave të lejuara dhe të lehta për rezultatin eksperimental. Shikimi në distancë, nga ana tjetër, u zhvillua dhe u hulumtua më shumë për seksionin e historisë. Llojet e objektivave të përdorura për kërkime ndryshonin nga ato që përdoreshin zakonisht në kërkime të tjera psikike. Objektivat e zgjedhura për 'shikim' përfshijnë vende gjeografike, objekte të fshehura, e madje edhe gjëra të tilla si vendet arkeologjike dhe objekte tjera në hapësirë, në mënyrë që për saktësinë të mund të kontrollohet 'shikuesi'.

Ndryshe nga shumica e disiplinave psikike, shikimi në distancë përfshin gjithashtu përshtypjet mendore që kanë të bëjnë me shqisat e tjera, të tilla si tingujt, shijet, aromat.

Në shikimin në distancë, 'shikuesi' jo vetëm që e verbalizon atë që ai ose ajo sheh, por zakonisht 'jep' edhe të dhënat me shkrim, në skica, dhe ndonjëherë edhe në modelimin tre-dimensional të rezultateve të shikuara nga një episodë e largët ose "seancë."

Shikimin në distancë ka tendencë të jetë më i strukturuar sesa disiplinat tjera psikike. Në disa raste të shikimit në distancë shikuesit ndjekin edhe formate specifike të shkruara. Këto formate janë të dizajnuara për të përmirësuar ecurinë e shikuesit në mënyra të ndryshme (mendimet e humbura, imagijinatën, analizat, etj.) ose për të lejuar të dhënat që vijnë të menaxhohen më mirë. Disa nga këto metodologji strukturore përdoren gjerësisht. Metoda të tjera janë më personale.

Shikimi në distancë bëhet brenda një protokolli të rreptë me bazë shkencore. Seancat zhvillohen në një mjedis që pengon njohjën e objektivit për shikuesin.

Shikimin në distancë nuk është përdorur për të dhënë "lexime psikike" "hedhje falli" "lexim aure" apo lloje e tjera të aktiviteteve popullore të kësaj natyre, por më shumë është si një mjet për të bërë hulumtime serioze shkencore dhe për të kryer detyra operative - lloj i hetimeve penale, punës së shërbimit të fshehtë të qeverisë, aplikimeve komerciale, etj. Shumica e atyre që duan të eksplorojnë potencialet e tyre individuale interesohen edhe për të.


Para se të fillojmë në praktikë për të arritur çdo lloj suksesi personal, profesional ose shpirtëror, duhet të investojmë pak kohë duke mësuar rreth mendjes dhe lidhjës së saj në botën jo-fizike. Në fund të fundit, është kjo lidhje e panjohur, në botën e padukshme të forcave shpirtërore që do t'ju ndihmojë të arrihen rezultate të jashtëzakonshme në jetën tuaj të përditshme.

Ndikimi i shikimit dhe shikimit në distancë janë mjete shumë të fuqishme për zhvillimin e pushtetit tuaj të brendshëm.

Katër nivelet e mendjes së vetdijshme

Sipas shkencëtarëve behaviorist, ka katër nivele të dallueshme të vetëdijes mendore: beta, alfa, theta dhe delta. Në secilin prej këtyre niveleve të vetëdijes, ka valë të trurit të dallueshme. Çdo niveli i korrespondon niveleve të ndryshme të kontrollit të mendjes dhe trupit.

Në nivelin e parë të vetëdijes, beta, valët e trurit luhaten nga 14-30 herë në sekondë. Me ngadalsimin e këtyre valëve, truri fillon të prodhojë valë të ngadalshme si alfa dhe theta. Kur ju të pushoni edhe më të thellë, mendja juaj hyn në domenin e deltës, ku valët e trurit luhaten mes 1 dhe 4 herë në sekondë.

Delta është fusha e përvojave mistike dhe magjike. Ky është niveli më i thellë i vetëdijes, por është portë e panjohur. Delta është lidhja jonë më e mëdha me hyjnoren, me Krijuesin e çdo sendi, me Inteligjencën Universale.

Sa më thellë që shkoni, aq më i madh bëhet kontrolli juaj mbi mendjen dhe trupin.

Sa më thellë që udhëtoni në thellësitë e mendjes suaj, aq më e madhe do të jetë aftësia juaj për t'u lidhur me pushtetin tuaj më të madh, me vizionin tuaj të brendshëm ose më të lartë. Arsyeja është kjo. Sa më afër deltës, aq më afër forcës më të fuqishme.

Mendja e nënndërgjegjeshme është një urë në mes të botës fizike dhe të botës shpirtërore. Ajo është një urë që do t'ju duhet të kaloni, në vend se të qëndroni në të.

Si ta kaloni këtë urë dhe udhëtimi do të jetë më i thellë në botën tuaj të brendshme, ju do të hyni në forcat që do t'ju ndihmojnë për të arritur rezultate të jashtëzakonshme. Kjo është e vërtetë jo vetëm për shikimin në distancë dhe për ndikimin në largësi, por për të gjitha praktikat e fuqishme mendore.

Kufizimet e shikimit në distancë në nivelin Alfa

Ka kurse që njerëzve u mësojnë se si të shohin në largësi, ndërsa që veprojnë në nivel alfa. Përderisa miliona njerëz kanë përjetuar disa nivele bazë të shikimit në largësi, ndërsa në nivelin alfa ka kufizime.

Problemi me shikimin në largësi në gjendjen alfa është se ende marrim një shumë të informacionit që vjen nga niveli beta, niveli më i ulët i vetëdijes. Është e ngjashme me të ëndërruarit e zakonshëm, kur tërheq informacion nga niveli beta. Perceptimet nga niveli beta janë të mbushura zakonisht me shumë zhurmë dhe nuk mund të mbështetemi në to.

Sekreti i vërtetë efektiv i shikimit në distancë

Sekreti për teknikën më të fuqishme të shikimit në largësi qëndron në mënyrën se si nga larg jeni në gjendje të udhëtoni në nivelet më të thella të mendjes suaj. Nëse nuk i keni arritur nivelet e larta të vetëdijes, mendja juaj do të jetë subjekt i informacionit nga niveli beta, një nivel i vetëdijes mendore që është i kufizuar në masë të madhe.

Teknikat e shikimit në largësi mësojnë se si të hyni në nivelin theta, i cili është efektiv për shikimin në distancë. Kjo për shkak se theta është niveli më afër mendjes universale, është porta e drejtpërdrejtë me deltën. Niveli delta vepron jashtë kohës dhe hapësirës, është pafundësi.

Me pak fjalë, kjo është kur ju shikoni të largësi në nivelin theta që ju mund të kuptoni të vërtetën e largët dhe të panjohur dhe të jeni shumë më efektiv në praktikat tuaja të shikimit në distancë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
 
Shikimi në distancë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shikimi në shpirtin e njeriut

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~PARANORMALE~ :: Parapsikologji-
Kërce tek: