Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Letrat Tarot

Shko poshtë 
AutoriMesazh
gjinkalla

gjinkalla


Numri i postimeve : 117
Join date : 09/05/2012

Letrat Tarot Empty
MesazhTitulli: Letrat Tarot   Letrat Tarot EmptyFri Jun 01, 2012 12:20 pmLetrat TarotLetrat Tarot Images?q=tbn:ANd9GcTAos4Yjanfhy_KurD1YHYFti3TnWMGF2cy-dasJbsCkqSDr173UPaD97zhtg


Letrat jane shume kurioze, paraardhese te letrave tona moderne te lojes.

Ato akoma perdoren per te percaktuar te ardhmen dhe eshte nje loje e quajtur Taroki (Letrat), e perhapur ne disa zona te Italise e te Europes.

Shume okultiste mendojne qe shpikes te Tarokit (letrave) kane qene egjiptianet antike, te cilet i besonin njohurit e tyre okultike; per ti sjelle ne Europe kane qene Romet.

Sipas nje tradite tjeter okultike, letrat jane konceptuar nga nje Komitet shkencetaresh Kabalisti ne Fez, ne 1200.

Tek letrat jane gjetur shenjat e ndikimit Gnostike, Neo-Platonike e Katare; sidoqofte historia e tyre, ashtu si dhe historia e vete letrave moderne, humbet ne erresiren e kohes, dhe asnje nuk e di saktesisht se kur dhe ku filluan te egzistojne Letrat.

ARKANET E VEGJEL

Arkanet e vegjel jane te ndara ne kater dege, te mbiquajtura SEMI (fara).

1) Semi i Bastonit: Bastonet perfaqesojne "piken e nisjes", fara nga e cila do te linde nje bime e forte dhe qe permban te gjitha potencialet energjike.

Perfaqeson zgjarrin qe djeg ne moshen e re,
Dielli ne lindje dhe gjithcka qe fillon dhe rilind.

Simbolet e vjetra te Tarokit perfaqesojne edhe bastunin e bariut qe eshte edhe ai I pelegrinit, bastunin e Mareshallit ose ate te Mbretit (skeptri) edhe ate partoral te Papes, te cila jane emblema qe tregojne gjithmone autoritet dhe dinjitet.

Assi i Bastunit
Kuptimi isaj eshte: Lindja dhe Origjina.

Dushi i Bastunit
Kuptimi I saj eshte: pavendosmeria.

Treshi i Bastunit
Kuptimi I saj eshte: Ndermarrje.

Kater i Bastunit
Kuptimi I saj eshte: shoqeria.

Pesa e Bastunit
Kuptimi I saj eshte: Ambicja.

Gjashta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Arritja e rezultateve.

Shtata e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Diskutimet, mbijetese.

Teta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Argetim, Te mirat materiale.

Nenta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Pritja, Pauza, Vonesa.

Dhjeta e Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Keqdashesia, Kerkimi, Opresioni.

Fanti i Bastunit
Kuptimi i saj eshte: Kenaqesia, I Huaj, Te Reja.

Kali i Bastoni
Kuptimi I saj eshte: Nisje, Udhetim.

Mbreteresha e Bastunit
Kuptimi I saj eshte: Modestia, Terheqja, Embelsia.

Mbreti i Bastoni
Kuptimi I saj eshte: Ndalim, Besnikeri, Vlere.


2) Semi (fara) te Kupave: Kupat perfaqesojne shpesh Lumturine, Gezim, persona shume te ndjeshem (sensibel) dhe te zote per ndjenja te thella.
Lengu zakonisht eshte simboli i kenaqesise, jetes dhe Kupa qe e mban eshte mbajtesja.

Asi i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Vullnet, Bollek.

Dyshi i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Lumturi, Dashuri.

Treshi Kupave
Kuptimi i saj eshte: Triunf, Realizim.

Katra e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Merzitja.

Pesa e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Trashegimia.

Gjashta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: e Kaluara.

Shtata e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Mendimi, Fantazia

Teta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Ndrojtje, Seder.

Nenta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Fitorja.

Dhjeta e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Suksesi, Familja.

Fanti i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Devotshmeri.

Kali i Kupave
Kuptimi i saj eshte: arritja.

Mbreteresha e Kupave
Kuptimi i saj eshte: Sensualiteti.

Mbreti i Kupave
Kuptimi i saj eshte: Dija, Zemermadhesia.


3) Semi (farat) e shpates: Shpata ne traditen simbolike, perfaqeson “Fuqine Kohore” te zotit, letrat e Shpates domethene perfaqesojne forcen dhe autoritetin, pervec Kurajos e Krenarise.

Aktivitet e realizime positive, “fara” e komandanteve te luftes ose e luftetareve, nganjehere prezantohet negative e sjell ambicie, teperim dhe agresivitet, ose fatkeqesi e shkaterrim...

Asi i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Teprimi (net e mire dhe net e keqe)

Dyshi i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Miqesia, Aleanca.

Treshi i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Largesia, Shperndarje.

Katra e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Vetmia, Ekzil.

Pesa e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Humbja.

Gjashta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Udhetimi, Rruga e Veshtire.

Shtata e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Shpresa.

Teta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Veshtiresi, Zili.

Nenta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Turp, Kuptimi.

Dhjeta e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Qarja, Vuajtje.

Fanti i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Kujdes ndaj nje te riu.

Kali i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Heroizem, Lufitim.

Mbreteresha e Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Trishtim, Privim.

Mbreti i Shpatave
Kuptimi i saj eshte: Autoriteti, Gjykimi, Guxim

4) Semi (fara) e Parase: Parate jane simboli I “Botes Materiale”, te Tokes e ne te njejten kohe te Njeriut.

Ne farat e Letrave te Parase jane shpesh te zevendesuara me Pesekendesha, e cila eshte symbol I “rritjes” se Njeriut.

Letrat e Parase perfaqesojne te mirat materiale, financiare e tregtare, parate, pasurine dhe fat, por perfaqesojne edhe sensibilita e impenjim te thelle ne kalimin “harmonik” te ketyre vlerave.

Asi i Parave
Kuptimi i saj eshte: Sodisfaksion,

Dyshi i Parave
Kuptimi i saj eshte: Turbullim, Konfuzione.

Treshi i parave
Kuptimi i saj eshte: Fisnikeri, Perfeksionim.

Katra e Parave
Kuptimi i saj eshte: Dhurate, Perfitim.

Pesa e Parave
Kuptimi i saj eshte: Dashuri, E dashura.

Gjashta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Ambicie.

Shtata e Parave
Kuptimi i saj eshte: Paraja, Rritja.

Teta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Bukurija, Puna.

Nenta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Mireqenie, Ezitim.

Dhjeta e Parave
Kuptimi i saj eshte: Zgjarrmuese, Shtepi.

Fanti i Parave
Kuptimi i saj eshte: Largpames, Kuptues.

Kali i Parave
Kuptimi i sai eshte: Vendosmeri, Perfitim.

Mbreteresha e Parave
Kuptimi i saj eshte: Siguria,

Mbreti i parave
Kuptimi i saj eshte: Biznesi, Mesues, Pushtet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Letrat Tarot
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~EZOTERIZEM~ :: Profeci-
Kërce tek: