Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 100 tiranët e botës në 3300 vjet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

100 tiranët e botës në 3300 vjet Empty
MesazhTitulli: 100 tiranët e botës në 3300 vjet   100 tiranët e botës në 3300 vjet EmptyThu May 31, 2012 12:05 am

100 tiranët e botës në 3300 vjet

100 tiranët e botës në 3300 vjet 2Q==


Nga gjithe kjo liste e gjate tiranesh ne mes tyre eshte dhe tirani komunist Enver Hoxha .Vetëm dy janë ende gjallë: Kastro i Kubës dhe Noriega i Panamasë

1. Ahenateni (l. ? – v. rreth v. 1351 para e.s.)
2. Tiglat-Palasari III (l. ? – v. rreth v. 727 para e.s.)
3. Senaheribi (l. ? – v. rreth v. 681 para e.s.)
4. Kipseli (l. ? – v. rreth v. 627 para e.s.)
5. Periandri (627 – 585 para e.s.)
6. Pisistrati (605-527 para e.s.)
7. Polikrati (l. ? – v. rreth v. 522 ose 523 para e.s.)
8. Hipiasi i Athinës (l. ? – v. rreth v. 490 para e.s.)
9. Geloni (540-478 para e.s.)
10. Dionisi I i Sirakuzës (430-367 para e.s.)
11. Jasoni i Feresë dhe Tesalisë (l. ? – v. rreth v. 370 para e.s.)
12. Kasandri i Maqedonisë (rreth v. 355-298 para e.s.)
13. Agathokliu i Sirakuzës (361 ose 360-289 para e.s.)
14. Hieroni II i Sirakuzës (l. ? – v. rreth v. 215 para e.s.)
15. Cin Shi Huan-di (259-210 para e.s.)
16. Sulla (138-78 para e.s.)
17. Jul Cesari (100-44 para e.s.)
18. Herodi I i Madhi (73-4 para e.s.)
19. Augusti (63 para e.s.-14 pas e.s.)
20. Tiberi (42 para e.s.-37 pas e.s.)
21. Van Man (45 para e.s.-23 pas e.s.)
22. Kaligula (12 pas e.s.-41 pas e.s.)
23. Neroni (37 pas e.s.-68 pas e.s.)
24. Domiciani (51 pas e.s.-96 pas e.s.)
25. Komod Luci (161-192)
26. Karakalla (188-217)
27. Diokleciani (243 – midis 313 dhe 316)
28. Konstantini I i Madhi (285-337)
29. Atila (406-453)
30. Hlodvigu I (466- 511)
31. Justiniani I (482-565)
32. Fokasi (l.?-610)
33. Justiniani II (669-711)
34. Konstantini V (719-775)
35. Uilliami I Pushtuesi (1028-1087)
36. Androniku I Komneni (rreth v. 1120-1185)
37. Xhingis Hani (rreth v. 1155-1227)
38. Frederiku II ose Fridrihu II (1194-1250)
39. Filipi IV Bukuroshi (1268-1314)
40. Pedro i Pushtetshmi (1334-1369)
41. Timur Tamerlani (1336-1405)
42. Xhan Galeaco Viskonti (1347-1402)
43. Luigji (Ludoviku) XI (1423-1483)
44. Mehmeti II Pushtuesi (1432-1481)
45. Vlad III Drakula (1431-1476)
46. Riçardi III (1452-1485)
47. Montesuma II i Riu (1466-1520)
48. Selimi I i Pamëshirshmi (1470-1520)
49. Çezare Borxha (1475-1507)
50. Henri VIII (1491-1547)
51. Ataualpa (1500-1533)
52. Filipi II (1527-1598)
53. Ivani IV i Tmerrshëm (1530-1584)
54. Oliver Kromuelli (1599-1658)
55. Murati IV (1612-1640)
56. Pjetri i Madh (1672-1725)
57. Nadir Shah Afshar (1688-1747)
58. Pavli I (1754-1801)
59. Jinzheni (1678-1735)
60. Maksimilien Robespieri (1758-1794)
61. Napoleoni I (1769-1821)
62. Ferdinandi VII (1784-1833)
63. Napoleoni III (1808-1873)
64. Jozef Pilsudski (1867-1935)
65. Mikllosh Horti (1868-1957)
66. Vladimir Iliç Lenin (1870-1924)
67. Josif Visarionoviç Stalin (1879-1953)
68. Mustafa Qemal Ataturku (1881-1938)
69. Jon Antonesku (1882-1946)
70. Benito Musolini (1883-1945)
71. Çan Kaishia (1887-1975)
72. Adolf Hitleri (1889-1945)
73. Antoniu de Oliveira Salazari (1889-1970)
74. Rafael Leonidas Truhiljo (1891-1961)
75. Haile Selasie I (1892-1975)
76. Fransisko Frankoja (1892-1975)
77. Josip Broz Titoja (1892-1980)
78. Mao Ceduni (1893-1976)
79. Huan Domingo Peroni (1895-1974)
80. Ruhollah Musavi Khomeini (1903-1989)
81. Fulhensio Batista-i-Saldivar (1901-1973)
82. Sukarnoja (1901-1970)
83. Fransua Dyvaljeja (1907-1971)
84. Enver Hoxhaa (1908-1985)
85. Kim Ir Seni (1912-1994)
86. Alfredo Stresneri (1912-2006)
87. Augusto Pinoçeti (1915-2006)
88. Ferdinand Markosi (1917-1989)
89. Pak Çung-hee (1917-1979)
90. Nikolae Çaushesku (1918-1989)
91. Zhan-Bedel Bokasa (1921-1996)
92. Muhammad Zia-ul-Haq (1924-1988)
93. Anastasio Somosa (1896-1956)
94. Idi Amini (1925-2003)
95. Fidel Kastroja (l. më 1926)
96. Pol Poti (1928- 1998)
97. Zhosef-Dezire Mobutu (1930- 1997)
98. Sadam Huseini (1937-2006)
99. Manuel Antonio Noriega (l. më 1938)
100. 100.Muamar Gadafi (1942-2011)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
 
100 tiranët e botës në 3300 vjet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: