Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Krijesa mitologjike Garuda

Shko poshtë 
AutoriMesazh
gjinkalla

gjinkalla


Numri i postimeve : 117
Join date : 09/05/2012

Krijesa mitologjike Garuda Empty
MesazhTitulli: Krijesa mitologjike Garuda   Krijesa mitologjike Garuda EmptyWed May 30, 2012 12:07 am

Krijesa mitologjike Garuda


Krijesa mitologjike Garuda 578145_434633426561531_1066904265_n


Krijesa Mitologjike: Garuda (गरुड Garuda), shqiponja, është një hyjni e besimit hindu, mali (vahanam) i Visnu, dhe një nga format e hyjnive në hinduizëm, përfaqësuar me pupla ari, fytyrë të bardhë, sqepi dhe krahët e një shqiponje, por shpesh trupi i njeriut. Ai mban një kurorë mbi kokë, ashtu si dhe padroni i tij Visnu.
Disa dijetarë besojnë se emri rrjedh nga raca-gara ud-di, që do të thotë "atë... që pret helmin", ose "ai që mban një peshë të madhe", ndërsa të tjerët mendojnë se rrjedh nga Garuman, zoti i diellit

Ky zog madhështor sipas legjendave sjell nektarin e zotave mbi Tokë. Në mitologjinë budiste, Garuda është një racë hyjnore zog-burrë.

Në Tajlandë është e njohur si Krut simbolit ครุฑ) në Mianmar, si ga-lon, në japonisht si Karura simbolit 迦 楼 罗). Në Tajlandë njihet si Krut Pha, Krut me krahë të hapur, një simbol i familjes mbretërore; në Myanmar, ga-lon; në japonisht si Karura(迦楼羅), dhe në Indonezi është një simbol kombëtar.
Dhe pse jo më shumë në Shqipëri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Krijesa mitologjike Garuda
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sigbin, krijesa mitologjike
» Krijesa te cuditshme

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Mitologji-
Kërce tek: