Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel

Shko poshtë 
3 posters
AutoriMesazh
gjinkalla

gjinkalla


Numri i postimeve : 117
Join date : 09/05/2012

10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel Empty
MesazhTitulli: 10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel   10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel EmptyTue May 29, 2012 11:46 am

10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel

1.Nje brireshi

10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel 1.friesian_unicorn_by_howlinghorse

"A do njëbrirësh të jenë të gatshëm për të shërbyer ty, ose veprojnë në përputhje me krevat fëmijësh?" (Jobi 39:9)Mitik dhe han karakter zanash përrallë, Unicorn është përmendur në Bibël. Lajm i mirë për ato prej jush që besojnë në ekzistencën e saj, për atë nuk ishte përmendur vetëm një herë, por 9 herë në të vërtetë: Numrat 23:22, e 24:8, Ligji i Përtërirë 33:17; Job 39:9-10; Psalmi 22:21 ; Psalmi 29:6; Psalmi 92:10; Isaia 34:7. Ndërsa disa thonë se e Unicorns dyshuar mund të kenë qenë në fakt rinoceront, të tjerët ia atribuojnë këtë term për bizon, një specie të zhdukur e bagëtisë.


2. Gjigandi

10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel 2.stf29_cliffrunnerBehemoth

"Shikoni tani në gjigandit që kam bërë së bashku me ju, / Ai ha bar si qetë. / Ja, forca e tij është në ijet e tij, / Dhe fuqia e tij është në muskujt e stomakut të tij. / Ai lëviz bishtin e tij si një kedër; (Job 40:15-17)

Edhe pse zoti e përmend gjigandit si një kafshë e vërtetë, duke jetuar në atë kohë dhe i njohur për shumicën e njerëzve, nuk ka të kafshëve që jetojnë, të paktën një që është i njohur sot mund të përshtaten përshkrim. Imagjinoni një kafshë me një bisht të madh që mund të krahasohet me një kedri. Kjo dhe të tjerët detajet çoi disa njerëz të besojnë se ky përbindësh biblik ishte në të vërtetë një specie të kafshëve që u zhduk prej atëherë ose edhe një dinosaur.


3.Zombit

10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel 3.zombies

"Dhe varret u hapën dhe shumë trupa të të shenjtëve që flinin u ngrit, doli nga varret mbas ringjalljes së tij, dhe shkoi në qytetin e shenjtë dhe iu shfaqën shumëkujt."


E pra, ata nuk janë quajtur me të vërtetë zombies në Bibël, por nuk është kjo si ju zakonisht emërojë njerëz që lindin nga vdekja dhe të fillojnë të ecin përreth? Ata duhet të ketë frikësuar për vdekje njerëzit që i pa, i njëjtë si në çdo film të mirë mumje e këtyre ditëve. Pa kuptim që ne të besojmë se ne jemi të kesh kënaqësi shumë më tepër se njerëzit në ditët biblike!


4.Perbindeshi i detit

10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel 4.leviathan

Ju ndatë detin me forcën tënde; / ju thyen kokat e monsters detit në ujërat. / Ju shtypur kokat e vigan, / ju dha si ushqim për krijesat e shkretëtirës. (Psalmi 74:13-14)

Përmendur edhe në vende të tjera në Bibël janë Leviathans, të monsters quajtur edhe detit apo gjarpërin e detit. në punën e 41, ne kemi gjithashtu një përshkrim të detajuar të krijesës. Unë nuk jam duke thënë se gjëra të tilla si të buallit ekzistuar me të vërtetë, por nuk mund të jetë specie qe zhdukur që nga koha biblike. Mund të jetë përbindësh deti një prej atyre krijesave të ...?


5.Dragoi


10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel 5.dragon

"Dhe bishat e egra të ishujve do të qajë në shtëpitë e tyre të shkretuara, dhe dragons në pallatet e tyre të këndshme: dhe koha e saj është afër për të ardhur, dhe ditët e tij nuk do të zgjatet." (Isaia 13:22)

Dragons, të cilat janë përshkruar në disa vende në Bibël duket të jetë i lidhur me djallin, për shkak të krerëve të saj dhe shumë brirë, të cilat janë të përmendura në Zbulesën. Për më tepër, versionet moderne të librit ndryshuar dragons fjalën për atë që mund të tingëllojë më bindëse për të besimtarëve: çakallët. Vetëm përkthyesit e di që fjala më e mirë që do të përdoret këtu është, dhe nëse dragons janë përmendur të vërtetë në Bibël ...


6.Gjigantet

10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel 6.-first-fake

"Kishte gjigantë mbi tokë në ato kohë, madje edhe më vonë, kur bijtë e Perëndisë iu afruan bijave të njerëzve, dhe ato mundën të pjellin në to ..." (Zanafilla 6:4)

Gjigantet do të gjenden në vende të tjera në Bibël si. Dhe çfarë gëzimi avokatët e Biblës duhet të jenë ndjerë kur disa fotografi të skeleteve gjigande të supozuara, të gjetura nga arkeologëve në Arabinë Saudite janë përhapur në të gjithë internetit. Fatkeqësisht, të gjithë doli të jetë vetëm një shaka!


7.Satiret(Njerezit e shthurur)

10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel 7.satyr_

Por kafshët e egra të shkretëtirës do të qëndrojnë aty, dhe shtëpitë e tyre do të jenë plot e krijesave të dhimbshme dhe do të banojnë aty strucat, dhe satyrs do valle atje (Isaia 13:21).

Njësoj si me dragons, njeri i shthurur fjala, e cila u gjet në versionet e mëparshme të Biblës u zëvendësua me dhi të egra. Një Përkujtim i njeri i shthurur është në Isaia 34:14, por përsëri, fjala është zëvendësuar me dhi të egra, ndoshta në mënyrë që të bëjë Bibla më të besueshme.


8.Lugati

10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel 8.1

Sepse ja, unë do të dërgoj gjarpërinj, të cockatrices, ndër ju, që nuk do të bekuar, dhe ata do të kafshojë ju thotë Zoti. "(Jeremia 08:17)

Unë jam i sigurt se shumica prej jush kurrë nuk dëgjuar për një nepërkës. Me sa duket, kjo është një gjarpër i cili ishte hatched-ēudi-nga veza e një karin. Ajo është quajtur edhe "lugat", e cila mund të tingëllojë si një pak më të njohur. Kjo krijesë e ka fuqinë e vrasjes guxon kushdo ndezur në sytë e saj. Megjithatë, versionet e tjera të Biblës përkthejnë fjalën si "nepërkës", "pjellë nëpërkash!" Ose "gjarpër flakërues fluturues".


9.Gjiganti

10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel 9nephilim2

"Dhe aty pamë gjigantë, të bijtë e Anakut, nga gjigantë dhe ne jemi në sytë tanë si karkaleca, dhe kështu ne kemi qenë në sytë e tyre" (Numrat 13:33)


Pra, kush ishin këta gjigantë? Kjo pjesë të vërtetë të ngatërrojnë besimtarët dhe studiuesit njësoj, sepse nuk ka përshkrim i vërtetë i tyre është dhënë. Ndërsa disa të zëvendësojë termin "gjigand" (shih ajetin në seksionin "Giants") me "gjigantë" dhe teorizoj se ata ishin fëmijët e lindur nga bashkimi i engjëjve të rënë dhe grave, të tjerët nuk do të heqë dorë nga Giants kaq lehtë (veçanërisht që nga "proof" i ekzistencës së tyre u gjetën) dhe pretendojnë që të dy Giants dhe gjigantë ekzistuar dhe kishte gjigantë të vërtetë njerëz që refuzuan Zotin dhe mori perëndive të rreme. Por atëherë, ata nuk do të jetë monsters, do ata? Nuk është për t'u shqetësuar, lista e kërkesave nuk ndalet këtu: ekzistojnë disa njerëz që besojnë se Nephilins mund të jetë hibrid jashtëtokësor-qeniet njerëzore!


10.Bisha me shtat krere dhe dhjete brire

10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel 10.-beast

"Dhe unë qëndrova mbi rëra e detit, dhe pashë një bishë të ngrihet nga deti, që kishte shtatë krerë dhe dhjetë brirë, dhe mbi brirë dhjetë kurora dhe mbi kokat e tij emrin e blasfemi." (Zbulesa 13: 1)


Në mënyrë që të besojnë këtë një të jetë e vërtetë, ju duhet të keni një dozë të madhe të imagjinatës, nuk ka dyshim për këtë. Unë nuk jam edhe i sigurt se si 10 brirët mund të shpërndahen në 7 kokat, por kjo nuk është pikë, është ajo?Përbindësh besohet të jetë Shejtani, apo një simbol i shkatërrimit. Megjithatë, përsëri, të tjerët, të cilët përpiqen të parashikojnë të ardhmen në bazë të Biblës, të shoqëruar këtë përbindësh tmerrshme biblike me shumë figura historike (ato negative, natyrisht).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
western

western


Numri i postimeve : 116
Join date : 05/05/2012

10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel Empty
MesazhTitulli: Re: 10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel   10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel EmptyTue May 29, 2012 4:41 pm

Bibla është marrëzira më e madhe që ka mundur ndonjëhere ta njoh njeriu,të gjitha llojet e biblave jane marrëzi,duke përfshirë edhe kopjen e saj Kuranin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
muhameti
Numri i postimeve : 18
Join date : 14/05/2012

10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel Empty
MesazhTitulli: Re: 10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel   10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel EmptyWed Jul 04, 2012 1:54 pm

Shoku Kuranin mos e perfshi,ai ska asgje te bej me biblen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
western

western


Numri i postimeve : 116
Join date : 05/05/2012

10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel Empty
MesazhTitulli: Re: 10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel   10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel EmptyThu Jul 05, 2012 9:40 am

hahahah,thua Kurani ska te beje asgje me biblen,o inderuar ai eshte pjelle e bibles,dmth bibla eshte nena e kuranit.Per mua qe te dyja jane qesharake,qe vetem nje popull i mjere i beson.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
muhameti
Numri i postimeve : 18
Join date : 14/05/2012

10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel Empty
MesazhTitulli: Re: 10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel   10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel EmptyThu Jul 05, 2012 10:23 am

o i nderuar Bibla gjate ketyre 2000 viteve,ka pesuar shume ndryshime.Ne si muslimane e njohim biblen por jo kete bibel qe eshte shruajtur dhe shume here rishkruajtur nga dora te ndryshme njerezish.Per muslimanet bibla e vertete eshte Inxhili qe i zbriti Isait paqja dhe meshira qofte mbi te dhe te te gjithe te derguarit e Allahut xh.sh.Po qesharake mbase mund te jete bibla,por ne Kuran nuk gjen dot asnje fjale te vetme qe duket kunderthenese.Nese po,urdhero diskutojme ketu jemi.Por te keshilloj te mos flasesh pallavra dhe te hiqesh ketu si shenjtore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel Empty
MesazhTitulli: Re: 10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel   10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
10 Perbindeshit kontradiktor ne bibel
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Mitologji-
Kërce tek: