Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Budallalleqet me te cuditshme ne bote

Shko poshtë 
AutoriMesazh
western

western


Numri i postimeve : 116
Join date : 05/05/2012

Budallalleqet me te cuditshme ne bote Empty
MesazhTitulli: Budallalleqet me te cuditshme ne bote   Budallalleqet me te cuditshme ne bote EmptyThu May 17, 2012 9:04 pm

Festivalet me te cuditshme ne bote


La Tomatina – Spain

Budallalleqet me te cuditshme ne bote 13

Çdo të mërkurën e kaluar të gushtit, rreth 60.000 banorë dhe turistë mblidhen në Valencia, Spanjë për të marrë pjesë në atë që ndoshta mund të jetë lufta më e madhe ushqimore në botë. Jo, ata nuk e flak burgers ose feta pica me njëri-tjetrin. Ata përdorin mijëra, domate të mëdha pjekur, në vend. Kjo është në thelb e vetmja gjë që bëjnë ata - hedhin domate me njëri-tjetrin deri në qytet është përmbyt në lëng domate. Asnjë shpjegim e vërtetë se pse La Tomatina ekziston. Por unë kam një ndjenjë se ata e bëjnë këtë thjesht për shkak se ata mund.

Thaipusam – IndiaBudallalleqet me te cuditshme ne bote 24

Thaipusam është një festival vjetor vërehet nga komuniteti lashtë Tamil në Indi. Mbahet në një ditë të hënë të plotë në janar ose shkurt, Thaipusam festohet për të përkujtuar si Goddess Parvati dha Murugan një shtizë për të mposhtur një demon i keq. Sigurisht, nëse you'retaking rreth qenieve më të larta duke përdorur shtizat dhe objekte të tjera theksoi, nuk ka asnjë mënyrë që adhuruesit nuk do të ndjekin shembullin. Pas marrjes së një dush, agjërimin, duke u lutur, dhe rroje kokën e tyre, robërit e drejtë të shkojnë përpara dhe të kuptoj gjuhën e tyre, cheeks, gjoks, mbrapa, dhe madje edhe stomakun e tyre me grepa dhe objekte të tjera vuri. Pastaj, ata përpiqen për të tërhequr traktorë të rënda duke përdorur grepa që përshkon mishin e tyre. Uf!


Lechon Festival – The Philippines


Budallalleqet me te cuditshme ne bote 34

Një tjetër festival që përfshin marrjen e fun për diçka që kemi vënë në gojën tonë është kjo paradë veçantë në Filipine quajtur Parada Këngë Lechon (Parade e pjekur Pig). Banorët e Balayan në Batangas dalin në rrugë për paradë e 'mira' të kërkoni derrat pjekur . Kur derr i pjekur është gati për të ngrënë, banorët e Balayan vendin e tyre në gjithandej shumëngjyrëshe dhe vishen ato si personalitete të njohura, heronj super, dhe politikanëve. Pas paradës, banorët festojnë më tej duke ngrënë këto veshur-up lechons. I çuditshëm!

The Devil’s Jump – Spain


Budallalleqet me te cuditshme ne bote 43

Në El Colacho, Spanjë, një traditë unike dhe cuditerisht e frikshme ndodh çdo vit. Mbajtur për të festuar festën katolike e Corpus Christi, Tjetri i Djallit është mbajtur në rrugët e El Colacho të shpëtoj foshnjat të qytetit të shpirtrave të këqinj. Ashtu pikërisht si ata e bëjnë këtë? Pretty thjeshtë, në të vërtetë. Bebet, disa vetëm disa javë i vjetër, janë vendosur në një dyshek në rrugë. Pastaj, të rriturit veshur Elvis-si kostume sapo hidhen pa kujdes mbi këto foshnje. Ulje të pasakta do të më siguri të shtypur kafkën e fëmijës të ri. Por, ata nuk mendojnë për atë pjesë. Ata duan vetëm shpirtrat e këqija të lënë fëmijët e tyre vetëm.

Fiesta of Near Death Experiences – SpainBudallalleqet me te cuditshme ne bote 53

Një tjetër festival spanjoll që ju bën të duan të bërtas në terror të pastër është pak më shumë nga-e-kjo-botë.Fiesta i Eksperienca Death Prane, e cila mbahet çdo 29 korrik, është një festival për njerëzit që kanë pasur një përvojë afër vdekjes dhe menaxhuar me shkelm vdekjen në fytyrë. Në rreth dhjetë në mëngjes, këto 'për trashëgimtarë, janë parakaluan nëpër rrugët në a, prisni për të, arkivol! Çfarë e bën këtë më të fun është që anëtarët e familjes të mbijetuar janë të pritet për të kryer arkivolin gjatë kësaj parade. Dhe, (kjo është shumë e rëndësishme) të mbijetuarit pa anëtarë të familjes ose miq, pritet të kryer arkivolin e tyre gjatë paradës. A nuk është që vetëm i trishtuar?


Holi Festival – India


Budallalleqet me te cuditshme ne bote 64

Një nga festivalet më të mëdha dhe më të njohura në Indi është Festivali i Holi.Festivali, që festohet çdo mars, shënon ardhjen e pranverës e cila simbolizon lumturi dhe shpresë. Në traditën hindu, ajo përkujton Krishna herë (mishërimi i Vishnu) kaloi me cowgirls. Duke përdorur pluhur me ngjyrë të quajtur gulal, indianët të marrë në rrugë dhe ngjyrat llak për kalimtarët dhe revelers tjera. Festonin të Festivalit Holi gjithashtu hedh ujë në festonin tjera, zjarret lehta Bon, këndojnë dhe kërcejnë, dhe përshëndetjeve të këmbimit.


Gotmar Festival – IndiaBudallalleqet me te cuditshme ne bote 74

Disa prej festivaleve më të qeta dhe të pafajshëm në botë mund të gjenden në India.Incidentally, India gjithashtu ka disa nga ato më të dhunshme të botës. Merrni Festivalin Gotmar, për shembull.Panairi Gotmar mbahet çdo vit në Pandhurna. Sipas legjendës, mbreti i Pandhurna herë rrëmbyer princeshë e Sawargaon.Mbreti ishte i suksesshëm në kërkimin e tij. Megjithatë, si ata po kalonin lumin për të marrë përsëri në pallatin e tij, populli i Sawargaon kuptuar se çfarë ka ndodhur dhe filloi të hedhur gurë mbi ta. Njerëzit e mbretit e panë atë që ndodhi dhe ata u kundërpërgjigj duke hedhur mbrapa. Ju ndoshta e dini ku kjo histori është drejtuar.Festivali Gotmar është një gur-Hedhja festival qëllimi i të cilit është që të trokas sa më shumë njerëz poshtë të jetë e mundur. Çdo vit, rreth 800 njerëz të merrni plagosur rëndë për shkak të këtij festivali.


Vegetarian Festival – ThailandBudallalleqet me te cuditshme ne bote 84


Nëse jeni duke menduar se ky festival tjetër është e gjitha në lidhje me ushqimin, atëherë ju jeni të gabuar.Festivali i Phuket vegjetarian, Tajlandë ka të bëjë asgjë me perime. Në të gjithë. Gjatë këtij festivali (i mbajtur çdo shtator) të devotshmit bëjnë "të çuditshme 'gjëra të zhvendoset të këqijat nga komuniteti i tyre në veten e tyre. Me pak fjalë, ata vuajnë për hir të atyre që nuk i intereson fare. Pra, vetëm sa e çuditshme është "i çuditshëm?" Asgjë të vërtetë të dashuroj, të vërtetë. Adhuruesit ecin vetëm në djegien qymyr, faqet Pierce e tyre me thika dhe skewers, ose ngjiten një shkallë me brisk të mprehtë.


Onbashira Festival – Japan


Budallalleqet me te cuditshme ne bote 93


Nëse ju dëgjoni fjalën 'pazakontë,' Japoni 'fjala është me siguri vetëm një inç pak larg. Çdo shtatë vjet, Japoni feston Festivalin Onbashira. Ky festival, që fjalë për fjalë do të thotë 'shtyllat' të nderuar, festohet për të rinovojë Grand Suwa shenjtë. Rinovimit këtë faltoren veçantë përfshin një ritet disa jo edhe aq të zakonshme. Pjesëmarrësit prerë dru të mëdha dhe terhiq e tyre në drejtim të shenjtë. Në shkrimet zakonisht janë të rënë poshtë pjerrta slopes.During në këtë ceremoni, te rinjte pjesëmarrësit janë dhënë një shans për të provuar trimërinë e tyre dhe vlerën. Ashtu si bëjnë ata këtë? Simple. Ata ngasin shkrimet poshtë kodrës. Getting grimcuar ose humbjes së një gjymtyrë nuk është një çështje për këto lads të rinj. Trimëri. Kjo është ajo që ka rëndësi.


Boryeong Mud Festival – South Korea


Budallalleqet me te cuditshme ne bote 104


Every summer, South Korea celebrates one of the strangest festivals in the world – The Mud Festival. The festival, held in the town of Boryeong since 1998, attracts at least two million people. Now, what happens during a mud festival, exactly? Well, first, mud which is taken from the Boryeong mud flats, is placed on a particular beach. Then,immediately at the start of the festival, participants get to throw mud and just have a blast.That’s basically it.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Budallalleqet me te cuditshme ne bote
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ndertesa te cuditshme
» Krijesa te cuditshme
»  Vendi i mallkuar ku ndodhin gjera te cuditshme

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: