Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 NASA paralajmëron për pasoja katastrofike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

NASA paralajmëron për pasoja katastrofike Empty
MesazhTitulli: NASA paralajmëron për pasoja katastrofike   NASA paralajmëron për pasoja katastrofike EmptyFri May 04, 2012 7:34 pm

NASA paralajmëron për pasoja katastrofike


NASA paralajmëron për pasoja katastrofike Globes10

Një studim i agjencisë amerikane të hapësirës, NASA, paralajmëron se Toka mund të kalojë gjatë këtij shekulli nëpër ndryshime të shpejta dhe katastrofike për shkak të ngrohjes globale të shkaktuar nga njeriu, nëse lejohet arritja e kufirit limit të sigurisë që është dy gradë Celsius.

Shkencëtarët e NASA-s kanë studiuar kushtet klimatike parahistorike gjatë periudhave të kaluara interglaciale, kohën mes periudhave të akullit, dhe i kanë krahasuar ato me periudhën aktuale. Periudha e fundit interglaciale përfundoi rreth 115 mijë vjet më parë, kur temperaturat ishin një gradë Celsius më të ulta se sot dhe nivelet e deteve gjashtë metra më të lartë.

Udhëheqësi i studimit të NASAs, Xhejms Hansen tha se rezultatet tregojnë se klima e Tokës është më delikate se sa kanë sugjeruar përllogaritjet më të fundit. Ai e përshkroi nocionin e ngrohjes globale të shkaktuar nga njeriu me një ngritje prej dy gradë Celsius mbi nivelet paraindustriale si “recetë për shkatërrim”.

Studimet, përfshirë edhe ato të NASA-s, tregojnë se temperatura e sipërfaqes së tokës është ngritur 0,8 gradë Celsius që nga viti 1880 dhe po vazhdon të rritet me 0.1 gradë çdo dekadë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
 
NASA paralajmëron për pasoja katastrofike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~EZOTERIZEM~ :: Profeci-
Kërce tek: