Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

  Kush është Baphomet?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Barcelona1
Numri i postimeve : 4
Join date : 06/05/2012

 Kush është Baphomet? Empty
MesazhTitulli: Kush është Baphomet?    Kush është Baphomet? EmptySun May 06, 2012 4:46 pm


Kush është Baphomet? Kush është Baphomet? LeadbaphometBaphometi është një figurë dhie enigmatike, qe gjendet në shkallë të ndryshme kohore në historinë e okultizmit.Qe nga Templaret dhe Freemasonet e shekullit të 19-të dhe deri tek rrymat moderne te okultizmit, Baphometi kurrë nuk kishte krijuar polemika. Po nga ku e ka origjinën Baphometi dhe më e rëndësishmja,kush është kuptimi i vërtetë i kësaj figure simbolike?Ne kete artikull do mundohemi te shkojme në origjinën e Baphometit, kuptimi ezoterik i Baphomet dhe paraqitjen e tij në kulturën popullore.

Gjatë gjithë historisë perëndimore të Okultizmit , emri misterioz i Baphometit thirrej shpesh. Edhe pse u bë i zakonshëm në shekullin e njëzetë, përmendja e Baphometit mund të gjendet në dokumentet qe datojnë që nga fillimi i shekullit të 11-të. Sot, simboli është i lidhur me Okultizmin, rituale magjike, magji Satanike, dhe ezoteriken. Baphometi shpesh arrin deri në kulturën popullore për të identifikuar te padukshmen, asgjën.

Përshkrimi më i famshëm i Baphometit është gjetur në "Dogme et Rituel de la Haute Magie",te Eliphas Levit, një libër i vitit 1897, që u bë një pike referimi standard për Okultizmin moderne. Çfarë e bën përfaqësuese këtë krijesë ? Cili është kuptimi i simboleve per te? Pse është kaq i rëndësishme në okultizëm?

Për t'iu përgjigjur disa prej këtyre pyetjeve, ne duhet së pari të shkojmë në origjinën e tij. Ne do të shikojmë historinë e parë të Baphometit dhe disa shembuj te referencave te Baphometit në kulturën popullore.

Origjina e Emrit te Baphomet

Ka disa teori në lidhje me origjinën e emrit të Baphometit. Shpjegimi më i zakonshëm pohon se ajo është një degradim i vjetër francez i emrit të Muhamedit (i cili ne latinisht-thuhet "Mahomet") - Profeti i Islamit. Gjatë kryqëzatave, Templari Knights qëndroi në periudha të zgjatura kohore në Lindjen e Mesme,vende ku u bë i njohur me mësimet e misticizmit arab.

Ky kontakt me qytetërimet lindore i lejoi atij të sjellë përsëri në Evropë bazat e asaj që do të bëhet Okultizmi perëndimore, duke përfshirë edhe gnosticizmin, alkimine, Kabala-ne dhe Hermetismin. Afiniteti i Tamplierit Knights me 'driten' myslimane beri qe Kisha ta akuzojë ate për adhurimin e një idhulli,te quajtur Baphomet, kështu që ka disa lidhje të besueshme mes Baphometit dhe Muhamedit. Megjithatë, ka edhe teori të tjera në lidhje me origjinën e emrit.

Eliphas Levit,nje okultist francez tërhoqi vemendjen me përshkrimin e famshëm te Baphometit,duke argumentuar se emri i tij rrjedh nga kodi Kabbalistik:

"Emri tamplier Baphomet, i cili po të shkruhet sipas kodeve kabalistice,pra nje shkrim mbrapsht, është i përbërë nga tre shkurtesa: Tem. OHP. AB., ku shkurtesa Templi.... do te thote...sende gjithëfarësh;hominum ...pakte, Abbasi... "babai i tempullit të paqes i të të gjithë njerëzve".

Arkon Daraul, një autor dhe mësues i traditës sufi dhe i magjive, argumentoi se emri Baphomet erdhi nga fjala arabe Ebu fihama,qe do të thotë "Ati i mirëkuptimit".

Dr Hugh Schonfield, puna e të cilit njihet në deshifrimin e Pergamenave (pllakat e shkruara te argjiles) te Detit të Vdekur,ka zhvilluar një nga teoritë më interesante. Schonfield, i cili kishte studiuar një shifër çifute të quajtur shifër Atbash, e cila është përdorur në përkthimin e disa nga pllakat e Detit të Vdekur, pohoi se kur ka zbatuar ketë shifër në fjalën Baphomet, ajo e zhvendosi në fjalën greke "Sofia", që do të thotë " njohuri "dhe është gjithashtu sinonim i" perëndeshës ".

Origjina e mundshme e figures se Baphometit


Origjina e figures se Baphometit duhet nisur nga rrënjët e tij ne disa burime të lashta, por kryesisht nga zotat pagane. Baphometi eshte permbledhja e të gjithë perëndive te globit, duke përfshirë Egjiptin, Evropen Veriore dhe Indiane. Në fakt, mitologjitë e një numri të madh civilizimesh të lashta,përfshijnë disa lloj hyjnishë brinor ose horned.

Në teorine Jungian, Baphometi është një vazhdim i zotit horned arketip(brinor), si koncepti i një hyjnie me brirë,qe është i pranishëm në psikikën individuale universale. A eshte e vertete se Cernunnos, Pan, Hathor, (përshkruar si djalli nga krishterimi ) dhe Baphometi kanë një origjinë të përbashkët? Disa nga pamjet e tyre janë habitshëme të ngjashëm,sic do e shohim nga figurat me poshte

 Kush është Baphomet? Cernunos


Keltet e lashtë, zotin Cernunnos e përshkruajne tradicionalisht me brirë mbi kokën e tij, i ulur në "pozitën notuese", të ngjashme me përshkrimin e Baphomet te Levit. Edhe pse historia e Cernunnos-it është fshehur në mister, zakonisht thuhet të jetë zot i pjellorisë dhe i natyrës.


 Kush është Baphomet? Herne
Në Britani, një aspekt i Cerennunos u quajt Herne. Zot horned ka satiren-mbasi tiparet e Baphometit nxjerrin në pah organin seksual te mashkullit.

 Kush është Baphomet? Pan1-e1307662300777


Pan ishte një hyjni e shquar në Greqi. Zoti i natyre ishte përshkruar shpesh me brirë në kokë dhe trupin e ulët te një dhie. Ndryshe nga Cerenunnos, Pan është një hyjni mashkullor. Karakteristikat e tij shtazarake janë një mishërim i impulseve trupore dhe procreative te njerëzve.

Papa Silvester II dhe Djalli (1460). Në krishterim , djalli ka karakteristika të ngjashme me perënditë pagane të përshkruara më sipër,mbasi ata janë frymëzimi kryesor për këto pamje.Tiparet e mishëruara me këto perëndi u bëne përfaqësim të asaj që është konsideruar si 'Ligesia', nga Kisha.
Devil Card nga letrat Tarot te Marsejë (shekulli 15). Përshkrimi.Kjo kartë është e djallit, me krahët e saj, brirët, zemrat dhe do të kuptohet qe është padyshim një ndikues të madh në pikturen e Baphomet, tek Levit.

Robin Good-anëtar (ose qipull) është një zane mitologjike e thënë se eshte një personifikim shpirtërore i tokës. Duket se disa atribute të Baphomet dhe hyjnive te tjera, është treguar këtu në kopertinën e një libri te vitit 1629,i cili eshte
rrethuar nga shtrigat.

Pikturë e vitit 1821,nga F. Goya,është "Cjapi madh". Piktura përshkruan një korë shtrigash temblodhura rreth Satanit,Baphomet portretizohet ne figure si një gjysmë-njeri, gjysmë-dhi.
Një Baphomet,figura në Katedralen Notre-Dame-de-Paris, e cila ishte ndërtuar fillimisht nga Templari Knights .

Baphometi sipas Eliphase Leivi-se
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kush është Baphomet?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kush i ka fajet?
» Kush janë Masonët
» C'eshte lumturia
» Fakte qe homoseksualiteti eshte natyral
» Çfarë është Syri i Tretë?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Konspiracion-
Kërce tek: