Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Ndryshim kalendari? Por cilet jane ata qe e kërkojnë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Astrologu

Astrologu


Numri i postimeve : 13
Join date : 06/05/2012

Ndryshim kalendari? Por cilet jane ata qe e kërkojnë? Empty
MesazhTitulli: Ndryshim kalendari? Por cilet jane ata qe e kërkojnë?   Ndryshim kalendari? Por cilet jane ata qe e kërkojnë? EmptySun May 06, 2012 2:13 pm

Ndryshim kalendari? Por cilet jane ata qe e kërkojnë?
Ky eshte nje kopje e kalendarit te perhershem te propozuar nga Henry- Hanke

Kerkohet një reformë e madhe e kalendarit, të tilla si ato që u kërkuan nga Jul Cezari në vitet 46 para Krishtit dhe Papa Gregory XIII në vitin 1582. Këtë herë këte ndryshim e ka ofruar Steve Hanke, profesor i ekonomisë në Universitetin Johns Hopkins në Baltimore,se bashku me Richard Conn Henry, një astronom në të njëjtin universitet. Qëllimi është gjithmonë i njëjtë: për të standardizuar kohëzgjatjen konvencionale të rrotullimit te sakte te Tokës rreth Diellit, e cila është 365, 2422 ditë tokësore.

Kalendari Gregorian, aktualisht në fuqi, ofron, të tilla si viti Julian qe eshte 365 ditë, çdo katër vjet, një vit me 366 dite. Ky ndryshim qe propozohet zgjidh problemin e sigurimit të gjatesise se muajve te ndryshem, vit pas viti, ditë pas dite e jave pas jave. Hanke propozon zëvendësimin e sistemit aktual me një vit 364 ditëshe dhe çdo pesë apo gjashtë vjet,te shtohet një "javë e brishte".

Gjithmonë vite te njëjtë

Per kalendarin e përhershëm-Henry Hanke, Hanke thotë se, do të ketë avantazhin e rregullsisë. Viti do të ndahet në mënyrë të barabartë në katër tremujorë,me tre muaj, nga të cilat dy mujet e parë te tremujorit do të jenë 30 ditë dhe i fundit 31 dite. Totali i të katër tremujoreve me 91 ditë të formojnë një vit me kohe konstante: 364 ditë, 52 javë saktësisht.

Si rezultat, çdo datë do të jete në të njëjtën ditë të javës. Vitin e Ri dhe Krishtlindjet, për shembull, do ta festojme gjithmonë të dielën: Çdo pesë apo gjashtë vjet (me ndërrim te rregullt) do të shtohet një "javë e brishtë" në fund të dhjetorit, për të rikuperuar dallimin mes vitit civil dhe astronomik.

Kjo lloj zgjidhjeje, thotë Henry, i cili e ka ilustruar në një artikull në revistën ''Globe Azia"do të bëjë më të lehtë për të rregulluar aktivitet financiare a po vitale njerzore

Në të kaluarën, jane përpjekur gjithmone për të përmirësuar kalendarin nëpërmjet thjeshtimit. George Eastman, themelues i famshëm i Kodakut, për shembull, propozoi miratimin e një viti kalendarik të përhershme në të cilën është e përbërë nga 13 muaj, secili zgjat 28 ditë, një periudhë,qe përsëri,zgjat në 364 dite. Në një vit te brishtë do të të shtohej dita e 365-te, por kjo nuk do të kthehnte llogarinë e ditëve të javës.

Reforma Eastman,thote Hanke ka dështuar për shkak se sistemi nuk ka marrë parasysh parimet e atyre feve, si Judaizmi, të cilat kërkojnë një ditë javore pushimi. "Ne arritëm të anashkalojme problemin", thotë studiuesi.

Per Richard McCarty, një filozof dhe një ekspert mbi reformën kalendarike,thote se propozimi mbi reformen kalendarike Henry- Hanke "është i arsyeshëm." Në veçanti,ky kalendar i ri do të rregulloje dhe do të ndihmoje bizneset dhe institucionet në planifikimin e orarit te tyre: për shembull universitetet, mund të fiksojne të njëjtën ditë,fillim dhe fundin e sezonit.

Por Davidson shton se propozimi Henry Hanke "nuk ka shans për t'u miratuar." Ai thote se nuk ka një lëvizje te opinionit e cila te pretendoje për të reformuar kete kalendar ekzistues, ose një udhëheqës "universale" - ashtu sic ishin në mënyrën e vet, Cezari dhe Papa Gregori - një levizje qe eshte ne gjendje ta imponojë ketë ndryshim.

"Ata ishin shumë të fuqishem. Ata kishin mundësinë dhe rruget për ta rregulluar dhe u ndoqen nga pjesa tjetër e botës. Askush nuk ka sot aq shumë pushtet." Një tjetër problem, thotë dijetari, kalendari Henry Hanke do të konsiderohet si një javë me teper "në kuptimin e rrogave, qirave dhe kështu me radhë."

Hanke, megjithatë, shpreson se ideja e tij është e vendosur në një "virale",ne ate te ''infektimit'' te më shumë njerëzeve ne botë me idete e ndryshimit domosdoshmerisht te kalendarit. Kjo sigurisht do të doje një periudhë përshtatje, ndoshta te dhimbshme, por duke patur parasysh përfitimet afatgjata do të jetë me vlera për të gjithe njerzimin.

Sa për javën e brishtë ne vitin e peste ose te gjashte, Hanke sugjeron se ajo jave mund te sherbeje për të pushuar. "Java e brishte te jete si një pushim i gjatë Krishtlindjeve, por e paguar."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ndryshim kalendari? Por cilet jane ata qe e kërkojnë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kush janë Masonët
» Ateistët janë më të ndjeshëm dhe më humanë!?
» Sa reale jane fotot dhe videot per UFO-t..?
» Sa jane te verteta ngjarjet biblike
» Shtetet ateiste jane me paqesoret ne bote

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~EZOTERIZEM~ :: Astrologji-
Kërce tek: