Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk
Jeta
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumPortaliGalleryKërkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 Celularët e rinj do të ‘shohin’ përtej mureve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Jeta
Admin
Jeta


Numri i postimeve : 533
Join date : 01/05/2012

Celularët e rinj do të ‘shohin’ përtej mureve Empty
MesazhTitulli: Celularët e rinj do të ‘shohin’ përtej mureve   Celularët e rinj do të ‘shohin’ përtej mureve EmptyFri May 04, 2012 5:15 pm

Celularët e rinj do të ‘shohin’ përtej mureve Iphone5

Një ekip i shkencëtarëve nga Universitet “Texas” në Dallas, nën udhëheqjen e profesorit të elektro-teknikës dr. Kenneth O, është duke studiuar një teknologji, me ndihmën e së cilës telefonat e Mençur dhe kamera do të mund të ‘shohin’ përtej mureve.
Ky studim ka bashkuar dy arritje shkencore: njëra përfshin studimin e pjesës së papërdorur të spektrit elektromagnetik dhe e dyta që merret me teknologjinë e re të punimit të mikro-çipave.
Rripi i frekuencës terahertz në spektër i cili është i nevojshëm që kjo teknologji të funksionojë, tani për tani nuk është pranishëm në shumicën e pajisjeve të elektronikës shpenzuese, mirëpo, studiuesit janë të bindur se këtë mund ta ndryshojnë.
“Kemi krijuar qasje të cilat hapin pjesën e paprekur deri tani të spektrit elektromagnetik dhe atë për nevoja komerciale dhe për shpëtimin e jetërave të aplikacioneve mjekësore”, ka thënë dr. O.
"Rripi terahertz është përplot potencialë të pakufizuar, të cilët mund të jenë të dobishëm për të gjithë. Falë qasjes së re, në rripin terahertz mund të krijohen pamje pa përdorim të disa lenteve brenda pajisjes. Në vend të kësaj, kërkohet një teknologji CMOS”, ka shtuar ai. Complementary metal–oxide–semiconductor (CMOS) është teknologji për konstruktimin e qarqeve të integruara në mikro-çipa.
"Kombinimi i CMOS-it dhe terahertzit nënkupton se mund ta vendosni këtë çip dhe marrësin në pjesën e pasme të Smartphone-it, dhe kështu celularin ta shndërroni në pajisje që mund të sheh përtej gjësendeve”, ka shtuar Dr.O.
Duke marrë parasysh problemin e privatësisë, dr. O dhe ekipi i tij, janë përqendruar në përdorimin e kësaj teknologjie në largësi më pak se 10 centimetra.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://jeta.forumsq.net
 
Celularët e rinj do të ‘shohin’ përtej mureve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: