Jeta
www.jeta.nice-forum.com

ose

www.jeta.tk 
ForumPortaliGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si Të Mësojmë Shpejt, Ja Sekreti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
gjinkalla

avatar

Numri i postimeve : 125
Join date : 09/05/2012

MesazhTitulli: Si Të Mësojmë Shpejt, Ja Sekreti   Thu Aug 23, 2012 10:33 am

Sipas një studimi të zhvilluar nga disa psikologë të Universitetit të New South Wales, thuhet se kur studiohet dhe kemi memorizuar një pjesë të objektit tonë të leximit, duhet bërë një pushim çlodhës, në mënyrë që truri të kthjellohet paksa për tu rikthyer sërish aktiv në punë.
Studiuesit Soren Ashley e Joel Pearson thonë se “nëse informacioni ose kombinimet e neuroneve nuk janë të konsoliduara atëherë memorizimi do jetë tejet i shkurtër”.
Më tej, siç transmeton agjencia Noa, theksohet se nuk mësohet mirë nëse nuk flihet mjaftueshëm pas një dite të lodhshme.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Si Të Mësojmë Shpejt, Ja Sekreti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Besi Bekteshi: Falja nuk është kulturë e demokracisë shqiptare, por standard që nuk do ta plotësojmë edhe për shumë vite
» Pirro Çako: Ju rrëfej 25 vitet me Invën, nuk ia fal lidhjen e shpejtë me një burrë tjetër

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Jeta :: ~MISTERE~ :: Enigma-
Kërce tek: